شركت های ایرانی آماده ارائه خدمات برقی به عراق هستند

شركت های ایرانی آماده ارائه خدمات برقی به عراق هستند سخنگوی صنعت برق ضمن اشاره به ظرفیت ها و توانایی های شرکت های برقی ایرانی اظهار داشت: این شرکتها آمادگی دارند خدمات برقی مطلوب به کشور عراق عرضه کنند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، وزیر برق عراق از قابلیت های مرکز پایش صنعت برق و پیشرفت های صنعت برق ایران در هوشمندسازی شبکه، کاهش تلفات و کنترل مصرف برق بازدید نمود. بعد از این بازدید مصطفی رجبی مشهدی -سخنگوی صنعت برق در پیامی تصویری اظهار داشت: امروز مرکز پایش صنعت برق ایران میزبان وزیربرق کشور عراق است. هدف از این دیدار ارائه تجربیات کشورمان در زمینه کاهش تلفات شبکه برق در پنج سال اخیر به عراقی ها است.
وی با اعلان اینکه ارائه تجربیات کشورمان درباره هوشمند سازی شبکه برق از دیگر اهداف این دیدار است، اظهار نمود: ارائه خدمات مهندسی به کشور عراق باتوجه به پتانسیل بسیار عالی شرکت های تامین کننده تجهیزات، پیمانکاران و مشاوران از دیگر اهداف این دیدار است.
امروز ۷.۵ میلیون مشترک در کشور از مزایای برق رایگان استفاده می کنند
در این جلسه محمد حسن متولی زاده -مدیرعامل توانیر، کنترل مصرف برق را از قابلیت های مهم مرکز پایش صنعت برق عنوان نمود و اظهار داشت: این توانایی، صنعت برق را قادر می سازد در زمان کمبود تولید، بجای اعمال خاموشی، بار شبکه را مدیریت کند.
وی ادامه داد: تجهیز شبکه به کنتورهای هوشمند، اطلاعات دقیقی را به تفکیک هر شهر و هر پست در دسترس قرار داده و تمامی مشترکان بزرگ به این کنتورها مجهز شده و بار مصرفی آنها بطور لحظه ای قابل رویت است.
مدیرعامل توانیر در پاسخ به پرسش وزیر برق عراق درباب ارائه برق رایگان به مشترکان کم مصرف اظهار نمود: سال قبل مصوبه ای از طرف دولت صادر شد که مشترکان کم مصرف از مزایای برق رایگان بهره مند شوند و امروز ۷.۵ میلیون مشترک در کشور از مزایای برق رایگان استفاده می نمایند و در مقابل مشترکان پرمصرف هزینه بیشتری می پردازند.
رسیدن تلفات از ۱۵ درصد به زیر ۱۰ درصد طی ۶ سال
در ادامه این مراسم، مهرداد صمدی- مدیرکل دفتر فنی و مهندسی توزیع توانیر خلاصه ای از اقدامات کاهش تلفات صنعت برق و رسیدن تلفات از ۱۵ درصد به زیر ۱۰ درصد طی ۶ سال ارائه و به تبیین اقدامات مرحله بندی شده توانیر در این خصوص همچون نصب کنتورهای هوشمند در تمامی نقاط ورودی شبکه توزیع، کاهش شعاع تغذیه پست های برق، باز مهندسی شبکه و بهبود کیفیت تجهیزات پرداخت و از نصب همزمان کنتورهای هوشمند در مجتمع های تجاری و مسکونی آگاهی داد.
وی همچون اقدامات را تبدیل ۵۴ هزار کیلومتر شبکه به سیم روکش دار و توسعه شبکه های فشار متوسط عنوان نمود و این اقدامات را با کاهش تلفات از ۴۴ درصد به ۴ درصد در بعضی مناطق جنوبی کشور همراه دانست و اضافه کرد: یکی از پروژه های کاهش تلفات کشور در مشهد تلفات را از ۲۳ درصد به کمتر از ۴ درصد رساند که بعنوان یکی از تجارب برتر کاهش تلفات در دنیا توسط یکی از موسسات معتبر اروپایی منتشر گردید.
جمع آوری ۱.۵ میلیون برق غیرمجاز
صمدی تعمیر کنتورهای معیوب، جمع آوری ۱.۵ میلیون برق بدون مجوز و نصب کنتورهای روشنایی معابر طی ۶ سال را از دیگر اقدامات برشمرد که با ۶۲۰ میلیون دلار هزینه ۱۰ برابر منافع برای صنعت برق بهمراه داشته است.
در ادامه عبدالامیر یاقوتی -مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و خدمات مشترکین توانیر، مدیریت بار را یکی از پروژه های راهبردی صنعت برق ذکر کرد که بعنوان یکی از قابلیت های مرکز پایش صنعت برق و در قالب برنامه های پاسخگویی بار اجرا می شود.
وی ادامه داد: اجرای این برنامه در تابستان سال قبل و در گرم ترین روز سال ۵۶۶۰ مگاوات از بار شبکه را کم کرد که در مقایسه با اجرای این برنامه در سایر کشورها مانند کره و آمریکا در نوع خود بی نظیر بوده و حاکی از استفاده بهینه از سرمایه گذاری انجام شده است.
وی تجارب موفق مدیریت بار بوسیله مرکز پایش صنعت برق را از دانش بالایی برخوردار دانست که می تواند نزدیک به ۱۰ درصد بار شبکه را بطور منظم مدیریت کند.
در ادامه این مراسم حسین صبوری- مدیرعامل توزیع برق تهران بزرگ به تبیین اقدامات این شرکت در هوشمندسازی مدیریت حوادث و اتفاقات در کلانشهر تهران و معرفی قابلیت سامانه ها و خودرو های عملیاتی نوین این شرکت پرداخت.
بازدید از کنتورهای هوشمند مجموعه دشت بهشت و کابل های خودنگهدار شبکه توزیع تهران از دیگر برنامه های وزیر برق عراق و هیئت همراه در این مراسم بود.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، وزیر برق عراق روز گذشته به تهران سفر کرده و دیدارهایی با وزیران نیرو و نفت انجام داد و امروز نیز جلسه ها و بازدیدهایی با بخش برق و گاز کشورمان دارد.1400/02/14
21:10:38
5.0 / 5
544
تگهای خبر: برق , تعمیر , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز