میزان تولید فرآورده نفتی ایران چقدر است؟

میزان تولید فرآورده نفتی ایران چقدر است؟ خبرگزاری نفت و گاز: ظرفیت روزانه پالایش نفت خام کشور از 1.8 میلیون بشکه در سال 1392 به بالای 2.2 میلیون بشکه رسیده، همین طور تولید روزانه بنزین کشور از کمتر از 50 میلیون لیتر به 107 میلیون لیتر و تولید روزانه گازوئیل از 94 میلیون لیتر به 113 میلیون لیتر در سال 1398 رسیده است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، با وجود اینکه در سال ۱۳۹۱ تولید بنزین یورو ۴ و ۵ صفر بود، در سال ۱۳۹۸ به بالای ۷۶ میلیون لیتر رسیده و در گازوئیل نیز تولید گازوئیل باکیفیت یورو از ۶ میلیون لیتر در اوایل سال ۱۳۹۲ به ۴۵ میلیون لیتر در سال ۱۳۹۸ رسیده است، همین طور طبق اعلام بیژن زنگنه - وزیر نفت صادرات فرآورده نفتی به سبب افزایش گاز رسانی و افزایش ظرفیت تولید پالایشگاه ها، حدودا چهار برابر شده و از ۵.۹ میلیون تن در سال ۹۱ به ۲۳ میلیون تن در سال ۱۳۹۸ رسیده است.
بنزین ایران به کجا صادر می شود؟
در این بین ایران بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده بنزین خاورمیانه نیز شناخته شده است و بنزین خودرا به افغانستان، پاکستان، ارمنستان، جمهوری آذربایجان و اقلیم کردستان عراق بطور مستقیم صادر می کند؛ در سال ۱۳۹۶ تولید بنزین کشور ۵۹ میلیون لیتر بود و پالایشگاه ستاره خلیج فارس، سه میلیون لیتر بنزین در روز تولید می کرد، در سال ۱۳۹۸ متوسط تولید بنزین به ۱۰۷ میلیون لیتر در روز رسید که نیازمند ۱۲۰ میلیون لیتر ظرفیت عملیاتی است.
طبق اعلام مسئولان، از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸ که به این عملکرد رسیدیم، شرایط تحریم حکم فرما بود، ایران در سال ۱۳۹۶ حدود ۱۷ میلیون لیتر بنزین در روز واردات داشت و اگر اقدامی برای خودکفایی انجام نمی شد، در سال ۱۳۹۸ واردات به ۴۰ میلیون لیتر در روز می رسید. سرانجام با بهره برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس، ایران در سال ۱۳۹۷ از واردات بنزین بی نیاز شد و در شهریور سال ۱۳۹۸ بعنوان صادرکننده بنزین به کشورهای همسایه مطرح شدیم، بطوریکه نه فقط ارزی برای واردات خارج نشد بلکه تامین کننده ارز هم بودیم.
خودکفا نبودیم، سالی هشت میلیارد دلار ارز از کشور خارج می شد
این در حالی بود که در سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ جهش قیمت ارز در کشور شروع شد. در همان سال حتی قیمت ارز به ۱۹ هزار تومان رسید و طبق اعلام کارشناسان، اگر ایران به خودکفایی در تولید بنزین نرسیده بود، باید روزانه ۴۰ میلیون لیتر بنزین وارد می کرد، با در نظر گرفتن قیمت ۵۰ سنت برای هر لیتر بنزین، روزی ۲۰ میلیون دلار، ماهانه ۶۰۰ میلیون دلار و در سال هشت میلیارد دلار ارز از کشور برای واردات بنزین خارج می شد.
این در حالیست که در آن سال کل واردات کالاهای اساسی ایران ۱۰ میلیارد دلار بود. بدین سبب اگر با همه محدودیت ها به تقاضا برای ارز در کشور، بنزین را نیز اضافه می کردیم، قیمت ارز بسیار بالاتر می رفت. از همین رو تاثیرهای جانبی پالایشگاه ستاره خلیج فارس بیشتر از تاثیر مستقیم بود، برای اینکه جلوی تورم و افزایش بیشتر قیمت مسکن و خودرو را در کشور گرفت.
قیمت فراورده های نفتی در ایران چقدر است؟
طبق اعلام شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، هم اکنون بنزین موتور معمولی سهمیه ای در داخل کشور لیتری ۱۵۰۰ تومان و بنزین موتور معمولی غیر سهمیه ای لیتری ۳۰۰۰ تومان، بنزین سوپر لیتری ۳۵۰۰ تومان در جایگاه های سوخت عرضه می شود. هم چنین نفت گاز و نفت کوره هر کدام لیتری ۳۰۰ تومان عرضه می شود.
در این میان، قیمت نفت سفید نیز در هر لیتر ۱۵۰ تومان و گاز مایع در هر کیلوگرم ۲۳۰ تومان تخمین زده شده است.

منبع:

1400/02/19
21:16:47
5.0 / 5
513
تگهای خبر: بنزین , پالایشگاه , پخش , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز