افتتاح دیسپاچینگ ملی پیشرفته كشور

افتتاح دیسپاچینگ ملی پیشرفته كشور به گزارش خبرگزاری نفت و گاز وزیر نیرو اظهار داشت: با سرمایه گذاری های وسیعی که در امکان تبادل انرژی در ایران با تمام کشورهای همسایه صورت گرفته، دیسپاچینگ جدید ملی ایران نقش ارزشمند ای خواهد داشت و می توانیم در توسعه روابط در ارتباط با انرژی بعنوان چهارراه انرژی منطقه به هدف های از پیش تعیین شده با سرعت مناسبی نزدیک شویم.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، رضا اردکانیان امروز در آئین افتتاح طرح های ملی صنعت برق کشور که همزمان با هفته ششم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در مرکز پایش شبکه برق ایران تصریح کرد: با اتکای منابع انسانی ارزشمند در کشور که بعنوان منبع تجدیدپذیر و ثروت خداداد در اختیار است، این مرکز، تجهیزات، مدیران و کارشناسان آن می توانند علاوه بر انجام وظایف خود در پهنه ایران، نقش و سهم خویش را در انتقال دانش و تجربه در منطقه ایفا کنند، علاوه بر آن می توانیم از تجهیزات و امکانات قبلی هم بعنوان یک مرکز آموزشی در منطقه بهره ببریم.
وی پروژه بزرگ مرکز ملی راهبری شبکه برق ایران(دیسپاچینگ ملی) را نویدی برای مدیریت دقیق، بهنگام و اثرگذار در شبکه برق کشور عنوان و اظهار نمود: یکی از بزرگترین طرح هایی که امروز در هفته ششم پویش افتتاح شد، پروژه مرکز ملی راهبری شبکه برق ایران (دیسپاچینگ ملی) است که پس از ۳۰ سال دوره فعالیت موثر مرکز قبلی، این مرکز متکی به دانش روز و آخرین فناوری ها بعد از ۱۱ سال تلاش و فعالیت در امر ساخت و تجهیز، امروز در مدار بهره برداری قرار می گیرد.
وی ادامه داد: افتتاح این مرکز، نوید مدیریت دقیق، بهنگام و اثرگذار در شبکه برق است؛ سیستمی کاملاً ایمن که در شرایط این روزها، مبحث ایمنی شبکه یکی از دغدغه های مشترک در سطح جهان است.
او همینطور ضمن اشاره به اقدام های سازمان عشایری اظهار داشت: برای دولت دوازدهم افتخار است که در این دولت خدمات ارزشمند ای به هموطنان عشایری عرضه شده و ان شاءالله توسعه هم خواهد یافت. امیدواریم باز شدن پای برق و روشنایی به سیاه چادرهای عشایر طلیعه ای باشد بر اینکه نسل رو به رشد عشایر در ایران با استفاده صحیح از این نعمت در امر تحصیل و استفاده از فناوری های روز در کنار نقش ارزشمند ای که در تولید کشور دارند، سرآمد باشند.
اردکانیان تصریح کرد: در پویش سال جاری تابحال با آغاز به کار طرح های امروز در مجموع ۳۰ طرح با سرمایه گذاری ۷۶۱۵ میلیارد تومان بهره برداری شده و تا آخر اسفند سال جاری تمامی ۲۹۰ طرح وعده داده شده در مدار بهره برداری قرار خواهد گرفت.
وزیر نیرو افزود: طرح مهم بهسازی شبکه برق روستایی که با هدف بهسازی شبکه برق ۱۰ هزار روستا در سال ۱۴۰۰ شروع شد و امروز طرح های ۵۶۰ روستا در کشور افتتاح شد، طرحی ارزشمند و یکی از محصولات کار و حمایت مشترک دولت و مجلس شورای اسلامی از بخش برق بخصوص در بودجه ۱۴۰۰ است.
وی اظهار داشت: امید است با سرعت گرفتن این طرح، نه تنها روستائیان ما که بالای ۲۰ درصد بیشتر از متوسط جهانی، زیر پوشش انرژی الکتریسیته قرار دارند، بلکه سیستم عرضه این خدمت در روستاها بگونه ای باشد که روستائیان بتوانند علاوه بر نیازهای اولیه در سایر بخش ها بخصوص تولید هم با راندمان بالاتر و مشکلات کمتری از این نعمت برخوردار باشند.
اردکانیان در عین حال اظهار نمود: همینطور طرح مهم و ارزشمند مجهز کردن عشایر کوچکنده به سیستم های قابل حمل انرژی خورشیدی کار ارزشمند دیگری است که امروز فاز اول آن مورد بهره برداری قرار گرفت. هدفگذاری کردیم که ۲۰ هزار خانوار سال جاری از عشایر به این سیستم ها مجهز شوند و بتوانند در حد نیازهای ضروری از انرژی برق تجدیدپذیر استفاده کنند.
وی افزود: بطور قطع همکاری نزدیک تر با سازمان امور عشایری، ما را مجهز خواهد نمود که این کار را توسعه دهیم و عملکرد سال جاری زمینه ای خواهد بود تا از حمایت های قانونی بیشتری هم برای سالهای پیش رو بهره مند باشیم و همه ۲۶۰ هزار خانوار بتوانند از این نعمت بهره مند باشند.
اردکانیان اضافه کرد: برای طرح های امروز بالغ بر ۱۳۴۵ میلیارد تومان سرمایه گذاری صورت گرفته که بخش عمده آن به اتکای منابع داخلی است و باید قدردان همراهی و همکاری مردم و ۳۷ میلیون مشترک برق باشیم که خوش حسابی و همراهی آنها صنعت برق را قادر می کند به وظایف و تعهدات خود بهنگام عمل کند و این همکاری و همراهی بخصوص تابستان سال جاری در امر مصرف برق هم یکی از نمونه ها و مثال های ارزشمند خویش را نشان دهد و بتوانیم در بخش های مختلف شامل تولیدی بدون کوچکترین اختلالی در راه تولید و اهداف آن و خدماتی و حتی بخش خانگی با مدارای مناسب تر در بخش مصرف، تابستان آرام و بی دغدغه ای را از حیث تأمین آب و برق پشت سر بگذاریم.
وزیر نیرو اظهار داشت: سال جاری منابعی را که برای پاداش همکاری در پیک سایی یا کاهش اوج بار بدون صدمه ای به عرضه انرژی در نظر داشتیم، در اختیار استانداران قرار خواهد گرفت که با مدیریت و برنامه ریزی خود در سطح استان آنگونه که صلاح می دانند هزینه شود و بدون شک این عملکرد بهتر از سالهای قبل خواهد بود.
وی تصریح کرد: سال جاری در بخش های آب و برق با وجود کم بارشی ها و همینطور همراه با لزوم تولید بخصوص در شرایط کماکان درگیر با بیماری کووید ۱۹ و نیازهای ضروری به آب و برق بدون مشکل این روزها را سپری خواهیم کرد.
تبلور همکاری دولت و مجلس در طرح بهسازی شبکه برق روستایی
مدیرعامل توانیر در آئین افتتاح طرح های ملی صنعت برق کشور ضمن اشاره به طرح "بهارستان" بعنوان طرحی کاملا روستا محور، اظهار داشت: در نتیجه تعامل خوب دولت تدبیر و امید و مجلس شورای اسلامی اعتبارهای خوبی برای صنعت برق در بودجه سال جاری دیده شده است.
محمدحسن متولی زاده امروز در آئین افتتاح طرح های ملی صنعت برق کشور اظهار نمود: بر این اساس و با عنایت به ردیف های اختصاصی در بودجه، طرح جهادی بهارستان با هدف بهینه سازی و اصلاح شبکه های فرسوده روستایی از امروز کلید خورد.
وی خاطرنشان ساخت: در چارچوب طرح "بهارستان" شبکه فرسوده بیشتر از ۱۰ هزار روستا طی سال جاری بهینه سازی و اصلاح خواهد شد که جمعیتی بالغ بر ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را در بر خواهد گرفت.
مدیرعامل توانیر اضافه کرد: در چارچوب این طرح ۱۵۰ هزار مشترک جدید روستایی که در صف دریافت برق بودند از این نعمت برخوردار خواهند شد.
وی ضمن اشاره به این که اجرای این کار سبب تسریع مهاجرت معکوس می شود، افزود: در این طرح ۱۵۰ هزار تیر برق جا به جا و ۲۰۰ هزار پایه جدید راه اندازی خواهد شد.
مدیرعامل توانیر اظهار داشت: در چارچوب این طرح از آغاز سالجاری تابحال شبکه برق ۵۶۰ روستا به اتمام رسیده است.
متولی زاده درمورد طرح تأمین مولدهای خورشیدی قابل حمل هم اظهار داشت: با این طرح عشایر غیور هم خواهند توانست از مولدهای خورشیدی قابل حمل استفاده کنند.
استفاده از فن آوری های روز جهان در زمینه ارتباطات و سیستم های SCADA/EMS/WAMs، راه اندازی دو مرکز کاملا مشابه با قابلیت های یکسان و تحت مدیریت یکپارچه و یک مرکز سوم برای شرایط اضطراری، فعال بودن توامان هر سه مرکز در هر لحظه، استفاده از سرویسهای پر سرعت و پر ظرفیت فیبر نوری بعنوان محیط ارتباطی بین مراکز کنترل و پست ها و نیروگاه ها، امکان پایش و راهبری شبکه انتقال برق کشور از راه سه مرکز و قابلیت اداره شبکه انتقال برق کشور توسط یک مرکز در هر زمان، همچون خصوصیت های مهم این پروژه است.
ظرفیت راهبری و پایش شبکه ای برای ۳۰ سال آینده، امکان تأمین داده ها به هر دو روش مستقیم و سلسله مراتبی از راه مراکز منطقه ای، افزونه بودن مرکز ملی با وجود مرکز پشتیبان و مرکز اضطراری، اختصاصی بودن شبکه مخابرات دیسپاچینگ، اتخاذ راهبردهای جدید در راهبری شبکه و تغییرات فناورانه در ابزار فرماندهی و کنترل شبکه و امکان مدیریت راهبری شبکه فرا ملی بعنوان هاب منطقه، از مزایای راه اندازی این مرکز به حساب می آید.
منبع:

1400/02/22
10:46:39
5.0 / 5
550
تگهای خبر: آموزش , انرژی , برق , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز