پاسخگویی وزیر نیرو به سوالات نمایندگان در كمیسیون انرژی

پاسخگویی وزیر نیرو به سوالات نمایندگان در كمیسیون انرژی خبرگزاری نفت و گاز: سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از حضور وزیر نیرو و بحث و بررسی پیرامون وضعیت احتمالی برق در زمان پیک مصرف و چالش های پیش رو و برنامه های وزارت نیرو برای عبور از ریسک خاموشی ها در تابستان، در جلسه امروز این کمیسیون آگاهی داد.


مالک شریعتی نیاسر در گفت و گو با ایسنا، ضمن تشریح جلسه امروز کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: در جلسه امروز کمیسیون وزیر نیرو به همراه آقایان حائری، معاون برق و انرژی، متولی زاده مدیرعامل توانیر و طرزطلب مدیرعامل شرکت مادر تخصصی برق حرارتی حضور بهم رساندند. در این نشست وزیر نیرو از مجلس یازدهم به سبب مصوبات راهگشای مجلس در بودجه۱۴۰۰ تقدیر ویژه کردند.
ایشان سپس اظهار نمود: وزیر نیرو معتقد بود بودجه ۱۴۰۰ برای صنعت آب و برق بهترین بودجه در دهه های اخیر بوده است و این مساله را در جلسات مختلف همچون هیات دولت نیز بیان کرده است که کمیسیون انرژی دراین زمینه کارستان کرده است و امیدواریم بتوانیم با عملکرد خوب مجموعه وزارت نیرو قدردان زحمت نمایندگان بوده و این موارد را در سالهای بعد نیز شاهد باشیم.
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: در ادامه جلسه گزارش معاونین و مدیران وزارت نیرو از وضعیت احتمالی برق در زمان پیک مصرف و چالش های پیش رو و برنامه های وزارت نیرو برای عبور از ریسک خاموشی ها در تابستان، مورد بحث و بررسی قرار گرفت. همین طور در این نشست اشاره شد که مصرف برق رمز ارزها (با مجوز و بدون مجوز) بیش از ۱۵۰۰ مگاوات شده که در سه سال اخیر سه برابر شده است.
ایشان سپس اشاره کرد: در این نشست به پیش بینی افزایش دمای بی سابقه در تابستان (در فروردین ۱۴۰۰ حدود ۵ درجه گرمتر بود) و تاثیر آن در افزایش ۲۲ درصد در تقاضا که به ازای هر درجه، افزایش تقاضای مصرف تا ۱۰۰۰ مگاوات محاسبه شده است، اشاره شد.
از طرف دیگر پیش بینی تاثیر کم بارشی و ذخیره سدها تا بیش از ۳۰% کاهش ذخایر آبی نسبت به فروردین ۹۹ بر تولید برق تا ۳۵۰۰ مگاوات و رشد مصرف صنایع بزرگ تا ۲۶ درصد از دیگر مواردی بود که در جلسه به بحث گذاشته شد.
شریعتی اضافه کرد: در ادامه نیز به اقدامات در دست انجام در وزارت نیرو اشاره شد که شامل افزایش ظرفیت نامی تا ۲۵۰۰ مگاوات، تکمیل ۷۵% تعمیرات، مبادله ۴۰۰ هزار تفاهمنامه تشویق مدیریت مصرف، تسریع نصب کنتورهای هوشمند، مدیریت مصرف بار سرمایشی دولتی و عمومی، همکاری با وزارت نفت جهت استفاده از نیروگاههای LNG، تامین گاز نیروگاه های جدید، تکمیل مخازن سوخت گازوئیل می باشد.
ایشان سپس با اشاره به تعدادی از انتقادات نمایندگان از برخی عملکردها در وزارت نیرو، بیان کرد: نمایندگان نیز در این نشست نسبت به تعدادی از عملکردهای وزارت نیرو انتقاد کرده و بر مواردی نظیر کافی نبودن اقدامات بهینه سازی نیروگاه ها، ضرورت ارائه گزارش جزئیات اقدامات برای تامین برق تابستان بجای لطمه شناسی صرف، ضرورت توجه به تولید پراکنده برق و اصلاح تعرفه تجدیدپذیر، ضرورت توجه به راه اندازی کامل بازار خاموشی برق، ضرورت تقویت مدیریت اجرائی در استانها، ساماندهی صادرات برق در بخش خصوصی و استفاده واقعی از ظرفیت بخش خصوصی در تولید و صادرات برق، انتقاد از چشم پوشی وزارت نفت از مطالبات خود از سازمان هدفمندی یارانه ها تاکید نمودند.
شریعتی در آخر اضافه کرد: در نهایت قرار شد پاسخ مجموعه سوالات بصورت جداگانه به کمیسیون ارسال شود و جلسه ای هم برای پیگیری مطالبات منطقه ای نمایندگان اجرا شود.
منبع:

1400/02/28
21:44:51
5.0 / 5
558
تگهای خبر: انرژی , برق , تعمیر , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز