یك روزنامه آلمانی مطرح كرد

تأثیر لغو سفر ظریف به اتریش بر مذاكرات وین

تأثیر لغو سفر ظریف به اتریش بر مذاكرات وین یک روزنامه آلمانی ضمن اشاره به موقعیت فعلی مذاکرات احیای برجام که در وین برگزار می شود، به تأثیر لغو سفر دوجانبه وزیر خارجه کشورمان به اتریش پرداخت.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، روزنامه آلمانی فرانکفورتر آلگماینه در گزارشی درباره لغو سفر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به اتریش به علت برافراشته شدن پرچم رژیم صهیونیستی روی بنای وزارت امور خارجه و مقر نخست وزیری وین، نوشت: ظریف درواقع قرار بود آخر هفته (یک شنبه) به وین سفر کند. تمرکز این مذاکرات دوجانبه با الکساندر شالنبرگ وزیر امور خارجه اتریش، طبق آنچه وینر زتونگ دِ پرس گزارش داده بود، قرار بود بر مذاکرات هسته ای باشد. اتریش در این مذاکرات مشارکت ندارد اما میزبان آن است.
فرانکفورتر آلگماینه افزود: جو مذاکرات در ایام اخیر آرام بوده است. این می تواند نشانه روندی سازنده باشد، چون اگر مذاکرات متوقف می شد، خبرش به بیرون درز پیدا می کرد. شرایط کلی مذاکرات هنوز پیچیده و زمان بر است. مذاکره کنندگان روسیه، چین، فرانسه، آلمان، انگلیس در یک طرف مذاکرات و ایران در طرف دیگر قرار دارد و با هیئت آمریکا هم که مخالف اصلی ایران است، به صورت جداگانه [بدون حضور ایران] رایزنی می شود. هیئت سه کشور اروپایی یاد شده میانجی این مذاکرات هستند. هدف احیای توافق هسته ای است که برنامه هسته ای ایران را کنترل و تحریم های آنرا ملغا کرده بود. آمریکا در دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۸ از این توافق به صورت یک جانبه خارج شد، بنابراین، ایران هم از بسیاری از شروط توافق پا فراتر گذاشت.
این گزارش می افزاید: دور قاطعانه این مذاکرات از هفتم ماه مه شروع شده است. طبق گفته هیئت های دیپلماتیک مختلف غربی، باید تا آخر هفته بعدی به نتیجه ای درباره توافق هسته ای رسید. چون تا آن موقع دوران پر تب و تاب کارزارهای انتخاباتی در ایران شروع می شود که به باعث آن، خطر از بین رفتن فرصت محدود مذاکره کنندگان ایرانی هم اکنون وجود دارد. همچنین، تفاهمنامه مشروط میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی برای نظارت بر برنامه هسته ای آن هم تمام می شود. بر اساس گزارش ها، هم اکنون درباره «موارد بغرنج» مذاکره می شود که شامل سوال هایی است همچون اینکه با سانتریفیوژهای پیشرفته ای که ایران بر خلاف مفاد توافق هسته ای به کار گرفته است، چه باید کرد.
این روزنامه در ادامه نوشت: آیا لغو شدن سفر ظریف نشانه ی نامطلوبی است؟ عباس عراقچی معاون ظریف و سرپرست هیئت مذاکره کننده ایران در وین، با آزردگی و خشم در صفحه توییترش نوشته بود: وین، مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان های بین ‎المللی، تا هم اکنون میزبان فوق العاده ای برای مذاکرات بوده است. برافراشته شدن پرچم اسرائیل که رژیمی اشغال گر که نظامیان بی گناه را کشته است، روی دفاتر دولتی آن حیرت انگیز و دردناک است.
در انتهای گزارش این روزنامه آلمانی آمده است: شالنبرگ بیان کرد که هم بستگی اتریش با اسرائیل و اظهارات علنی هماهنگ با [منافع آن] بر مبنای برنامه سفر کشورهای دیگر صورت نمی گیرد. او که تلاش می کرد با برداشت تأثیر این اقدام بر مذاکرات وین مخالفت کند، اظهار داشت: برای ما مهم می باشد که مذاکرات برای احیای توافق هسته ای بدون تخفیف و با پافشاری زیاد ادامه یابد. چون فوریتی وجود دارد و همه از آن با خبرند. حتی در بین هیئت های اروپایی هم هیچ نگرانی ای درباره این وجود ندارد که لغو سفر دوجانبه ظریف به اتریش، تاثیری منفی روی مذاکرات وین بگذارد.
منبع:

1400/02/30
12:51:58
5.0 / 5
327
تگهای خبر: انرژی , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز