راهكارهای یك عضو كمیسیون انرژی مجلس برای جلوگیری از قطعی برق

راهكارهای یك عضو كمیسیون انرژی مجلس برای جلوگیری از قطعی برق خبرگزاری نفت و گاز: سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: خاموشی های امروز میوه تلخ ناشی از عملکرد گذشته بوده و امیدواریم با مدیریت بتوانیم این تلخی را به حداقل برسانیم.


مالک شریعتی نیاسر در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اقدامات کمیسیون انرژی مجلس برای نظارت بر نحوه مدیریت و تامین برق در کشور بیان کرد: مشکل قطعی برق که با آن مواجه هستیم ناشی از کم کاری طولانی مدت است که هم در زمینه افزایش ظرفیت تولید برق کوتاهی شده و هم در بهینه سازی مصرف اقدامات جدی صورت نگرفته است. گرچه در یک سال اخیر اقداماتی را در دستور قرار داده اند اما متاسفانه دیر است و موجب این خاموشی های گسترده در سطح کشور شده است.
وی در ادامه با اعلان اینکه متاسفانه ظرفیت بخش خصوصی در کشور برای تولید برق به کار گرفته نشده است، اظهار نمود: ما جزو کشورهایی هستیم که ضریب بار در کشور ما پایین است. ضریب بار یعنی میزان مصرف در فصول مختلف سال نزدیک به هم باشد به نحوی که برای سرمایه گذار بخش خصوصی و دولتی صرف کند که نیروگاه جدید تاسیس کند. ما به ۵۸ هزار مگاوات برق در زمان پیک مصرف نیاز داریم و در زمان های دیگر سال نیاز کمتر است، برای سرمایه گذار باید ورود به صرفه باشد و ما فقط برای دوران پیک سال از سرمایه گذار توقع تاسیس نیروگاه نداشته باشیم.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: مجموعه این اتفاق ها که هم در حوزه بهینه سازی مصرف کم کاری شده و هم در حوزه تاسیس نیروگاه های جدید خصوصاً نیروگاه های با راندمان بالاتر و سیکل ترکیبی، ما را به شرایط امروز رسانده است. راه حل طولانی مدت افزایش منابع تولید و بهسازی نیروگاه ها می باشد و راه حل کوتاه مدت توجه به حوزه انرژی های تجدید پذیر و تولید پراکنده در مناطق مختلف کشور است که نیاز نباشد همه منابع برق را از شبکه سراسری تامین نماییم.
وی در ادامه اشاره کرد: اگر مقرر است خاموشی اتفاق افتد باید حتما به مردم اطلاع رسانی شود تا مردم برنامه ریزی کنند و زندگی مردم مختل نشود. از طرف دیکر راه اندازی بازار خاموشی می تواند یک گزینه راهگشا باشد. یعنی افرادی که بهر دلیلی تمایل دارند که برق خودرا مصرف نکنند بتوانند خاموشی خودرا به کسانی که نیاز دارند بفروشند تا تعادل در بازار ایجاد شود.
این عضو کمیسیون انرژی مجلس اضافه کرد: یکی از مصارفی که بحث تامین برق را مختل کرده استخراج رمزارزها و استفاده از ماینرهایی است که بسیار بالاتر از مجوزهای صادر شده بصورت غیر قانونی استفاده می شود که باید حتما با آنها برخورد شود.
شریعتی در آخر با اعلان اینکه کمیسیون انرژی هفته گذشته جلسه ای با حضور وزیر نیرو داشت و ایشان گزارش مفصلی ارائه کردند و ما هم مطالبات مردم را منتقل کردیم، اشاره کرد: آنچه که امروز حائز اهمیت می باشد مدیریت خاموشی ها است. هم باید جلوی مصارف غیرقانونی به ویژه در حوزه رمز ارزها گرفته شود و هم بحث تولید پراکنده برق یک کار ضربتی است که می تواند راهگشا باشد. وضعیت موجود یک میوه تلخ ناشی از عملکرد گذشته است. امیدواریم با مدیریت بتوانیم این تلخی را به حداقل رسانده و ما این مساله را دنبال خواهیم کرد.1400/03/03
10:24:08
5.0 / 5
660
تگهای خبر: انرژی , برق , تولید , راه اندازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز