گروسی:

به یك سیستم راستی آزمایی بسیار قوی در قبال ایران نیاز است

به یك سیستم راستی آزمایی بسیار قوی در قبال ایران نیاز است خبرگزاری نفت و گاز: مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت وگویی مواضع این نهاد بین المللی را درباره نظارت بر برنامه هسته ای ایران باتوجه به تحولات اخیر در سطح غنی سازی اورانیوم در ایران و توافق هسته ای بیان کرد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از روزنامه فایننشال تایمز، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت وگویی با این روزنامه اظهار داشت که به سبب پچیده تر شدن برنامه هسته ای ایران طی دو سال گذشته، وضعیت «بسیار نگران کننده» شده است.
گروسی در این گفت و گو درباره غنی سازی اورانیوم در ایران با اشاره به اینکه اینکه کشوری تا ۶۰ درصد غنی سازی انجام دهد، موضوعی بسیار جدی است مدعی شد: فقط کشورهایی که بمب تولید می کنند تا این سطح غنی سازی انجام می دهند. شصت درصد حدودا نزدیک به سطح تسلیحات است، غنی سازی تجاری دو سه درصد است.
او در ادامه اظهار داشت که این «حق مسلم» ایران است که برنامه هسته ای اش را توسعه دهد، اما « این درجه ای است که نیاز به هوشیاری و مراقبت دارد».
ایران از مه سال ۲۰۱۹ فعالیت هسته ای اش را در پاسخ به تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا برای خروج یک جانبه آمریکا از توافق هسته ای ایران با قدرت های جهانی و اعمال تحریم های شدید مقابل آن، افزایش داد.
تهران ماه گذشته اعلام نمود که تا ۶۰ درصد غنی سازی اورانیوم انجام می دهد؛ این بالاترین سطح غنی سازی اورانیوم ایران بوده است که از ۳.۶۷ درصد غنای مجاز در توافق هسته ای فراتر می رود.
گروسی علاوه بر این، با گفتن اینکه ایران به آژانس گفته است افزایش سطح غنی سازی آن برای اهداف پزشکی و تحقیقاتی است، مطرح کرد: ما با وجود سطح فعلی فعالیت صنعتی و پزشکی ایران، نیاز زیادی به [این سطح از غنی‎ سازی] نمی بینیم، اما تصمیم گیری در این زمینه بر عهده خود این کشور است.
مدیرکل آژانس همین طور باتوجه به افزایش به کارگیری سانتریفیوژهای پیشرفته در تاسیسات هسته ای ایران در مدت اخیر، اظهار داشت که «از لحاظ کیفی، پیشرفت مهمی وجود داشته است».
گروسی افزود که ذخایر اورانیوم غنی شده ایران، حالا ۱۰ برابر بیشتر از حد ۳۰۰ کیلوگرمی تعیین شده در توافق هسته ای است.
او ادامه داد که بیشتر اقدامات انجام شده توسط ایران حدودا به سادگی بازگشت پذیر هستند اما سطح کارهای تحقیق و توسعه آن در طول این مدت، «یک مسئله» است.
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار داشت: وقتی که بدانید چطور باید کاری را انجام دهید، دیگر می دانید، تنها راه بررسی آن هم بوسیله راستی آزمایی است. برنامه هسته ای ایران رشد داشته و پیچیده تر شده است، بدین سبب بازگشت خطی به توافق هسته ای دیگر امکان پذیر نیست. کاری که می توان انجام داد، نگه داشتن فعالیت آنها در سطحی پایین تر از فاکتورهای تعیین شده در توافق هسته ای است.
گروسی تمدید یک ماهه تفاهم نامه میان ایران و آژانس را برای تداوم نظارت ها و راستی آزمایی های آژانس از تاسیاست ایران به روال قبلی، یک «پل» تلقی نمود اما در عین حال اظهار داشت که این وضعیت در نهایت پایدار نخواهد بود.
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی دراین زمینه اظهار داشت: در حال وارد شدن به مرحله ای هستیم که هفته ای یک دفعه باید صبر نماییم و ببنیم روند دیگر، [مذاکرات احیای توافق هست ای در وین] چطور پیش می رود. واضح است که با برنامه ای[هسته ای] با این سطح از پیچیدگی که ایران دارد، به یک سیستم راستی آزمایی بسیار قوی و بسیار مستحکم نیاز است.1400/03/05
23:16:12
5.0 / 5
505
تگهای خبر: انرژی , تحریم , تولید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز