در مراسم رونمایی از چند فعالیت دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی عنوان شد

صالحی: كار روابط عمومی با دل ها و ذهن هاست

صالحی: كار روابط عمومی با دل ها و ذهن هاست مراسم بزرگداشت روز روابط عمومی با حضور دکتر علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و تعدادی از معاونین، مدیران کل، نمایندگان روابط عمومی های صنعت و دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان روز دوشنبه 3 خردادماه 1400 در سالن شهید شهریاری این سازمان اجرا شد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، معاون رئیس جمهور با تقدیر از مسئولان و کارکنان و فعالان حوزه دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی و به ویژه تمامی پرسنل گمنامی که در سراسر صنعت هسته ای با جان و دل انجام وظیفه می کنند؛ به بحث روابط عمومی پرداخت و اظهار داشت: روابط عمومی دو وجه دارد، یکی وجه آگاهی رسانی آنست که اطلاعات درست را به مخاطب می رساند. وجه دیگر آن هم تألیف قلوب و فراهم نمودن زمینه تفاهم، هم افزائی و ایجاد همراهی است. کسی که در روابط عمومی کار می کند آگاهی بخش است و باید فضایی دوستانه و مودت آمیز را در محیطی که مسئول است برقرار کند.
وی با اشاره به آیه ۳۶ سوره مبارکه اسراء که می فرماید "از آنچه به آن آگاهی نداری، پیروی مکن، چونکه گوش و چشم و دل، همه مسؤولند." اظهار داشت: روابط عمومی باید شرایطی را فراهم آورد که مخاطبان نسبت به فعالیت ها و تلاش ها به درستی آگاه شوند تا در آن حوزه سخن نابجا و ناصحیح نگویند و اطلاعات درست را بازنشر دهند.
رئیس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر بستر فرهنگی آنرا وجه مهمی خواند و اظهار داشت: عناصری که یک بستر فرهنگی را برای جامعه فراهم می کنند، دانش و آگاهی و دوری از جهل هستند که مورد آخر جامعه را به انحراف می کشاند. اگر مبنای فرهنگ آگاهی و دانش نباشد، یکی از ارکانش متزلزل است. پس به جهت اینکه بتوانیم از فرهنگمان صیانت نماییم، لاجرم باید تمامی ارکان آنرا پیاده نماییم که یکی از آنها اطلاع رسانی و آگاهی بخشی است. اگر این را مبنای صحبت قرار بدهیم، در طول تاریخ ایران، عنصر اصلی قدرت این ملت فرهنگ سازی آن بوده است.
دکتر صالحی اشاره کرد: اگر آگاهی به فرهنگ تزریق شود، این ملت از هرگونه بی نظمی گری و مشکل آفرینی ها مصون خواهد ماند. قسمتی از این مسئولیت بر عهده روابط عمومی هاست. روابط عمومی های ما خیلی تلاش می کنند، اما آنقدر شیپورهای باطل صدایش زیاد است که حرف حق شنیده نمی گردد. روابط عمومی باید با اتخاذ تدابیر و ابتکاراتی این مانع را برطرف کند.
وی ادامه داد: ما باید بتوانیم با اتخاذ شیوه های درست، پیام رسانی را عمیق تر و وسیع تر انجام دهیم. روابط عمومی باید از ابزار و فنون و تجهیزات ارتباطی جدید به نحو درست استفاده نماید.
دکتر صالحی در آخر سخنانش ضمن تقدیر از کار حساس روابط عمومی ها، اظهار داشت: کار روابط عمومی سخت و از نوع نرم افزاری است. گاهی نرم افزار خیلی مشکل تر از سخت افزار است. کار روابط عمومی با دل ها و ذهن هاست. این امر مسئله را خیلی سخت می کند.
بهروز کمالوندی، معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان در قسمتی از این مراسم با اشاره به تاریخ روابط عمومی و مشارکت عموم مردم در تصمیم گیری ها در کنار مسئولین و نخبگان جامعه، گفت: روابط عمومی ها در طول زمان از حوزه اطلاع رسانی به تاثیرگذاری و همراه کردن عموم رسیده اند. دیپلماسی عمومی هم هدفش این است که عموم مخاطبان درون و برون سازمانی و مردم را با اهداف کلان سازمان همراه کند. تاثیر گذاری با عمل سرلوحه کار روابط عمومی هاست.
ایشان سپس اظهار داشت: در فضای سیاسی که هر کسی شیپوری دستش گرفته و در آن می دمد، تاثیرگذاری خیلی مشکل است و صدای شما به سختی به گوش مردم می رسد. بعنوان مثال عده ای از تاثیر برجام در ایجاد هر مشکلی سخن می گویند و از روی بی انصافی و بدون توجه به واقعیت ها می خواهند بر افکار عمومی تاثیر دلخواهشان را بگذارند.
سخنگوی سازمان اشاره کرد: اگر بخواهیم موثر باشیم نمی توانیم بدون یک روابط عمومی قوی این کار را انجام دهیم. الحمدلله سازمان با بضاعتی که دارد، در توضیح و اطلاع رسانی فعالیت ها برای افکار عمومی موفق بوده است. در عمل هم باوجود بدگویی عده ای نسبت به توانمندی و کارآیی صنعت هسته ای طی ۸ سال گذشته، بعد از تصویب قانون مجلس مشخص شد این صنعت ظرفیت های بالایی دارد. مهم این است که در جهت حق قرار بگیریم.
کمالوندی با تقدیر از فعالان حوزه دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی در مجموعه سازمان انرژی اتمی در انعکاس خوب کارهای مهم سازمان همچون کوانتوم، آب سنگین، لیزر و رادیودارو در جامعه اظهار داشت: ما نه می خواهیم تبلیغ نماییم و نه فقط اطلاع رسانی نماییم. بلکه می خواهیم تاثیری بگذاریم که با حق و حقیقت هم همراه باشد. تا اندازه ای هم در این امر موفق بودیم. در این کارهای رسانه ای بزرگنمایی نشد بلکه عین کارهای انجام شده و موفقیت ها منعکس شدند.
در قسمتی از مراسم تندیسی به نمایندگان چهار روابط عمومی فعال تر در صنعت هسته ای اهداء شد و از کوشش های آنها در اطلاع رسانی دستاوردها و کارهای صنعت هسته ای و ارتقاء سرمایه اجتماعی سازمان تقدیر گردید.
در بخش پایانی مراسم از چند فعالیت و موفقیت دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی همچون طراحی جدید پورتال خارجی سازمان، تهیه و انتشار ویژه نامه "آفتاب نهان"، مجموعه سخنرانی ها، مصاحبه ها و... دکتر صالحی، معرفی آثار برگزیده جشنواره علمی، فرهنگی، رسانه ای صنعت هسته ای، گزارش عملکرد ۸ ساله معاونت امور بین الملل، حقوقی و مجلس و مجموعه سخنرانی ها، مصاحبه ها و... سخنگوی سازمان، با حضور دکتر صالحی و دیگر مدعوین مراسم رونمایی گردید.1400/03/08
22:44:17
5.0 / 5
521
تگهای خبر: انرژی , برق , حقوق , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز