با اشاره به مذاكرات وین

یك استاد دانشگاه: احتمال توافق وجود دارد

یك استاد دانشگاه: احتمال توافق وجود دارد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز یک استاد دانشگاه اظهار داشت: مذاکره کنندگان کشورمان در وین باید این مسئله را در نظر داشته باشند که مبادا ایران گام های رو به عقب در تعهدات هسته ای بردارد بدون این که آمریکا تحریم ها را به یک باره لغو کند.


مجید عباسی عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به مذاکرات وین با بیان اینکه "ایران در این مذاکرات خواسته های معقولی را بیان کرد و رهبری هم بر این تاکید نمودند که ایالات متحده آمریکا باید یک باره تمامی تحریم های در رابطه با مسئله هسته ای را رفع کند و بعد اجازه پیدا کند به برجام برگردد" اظهار داشت: آمریکایی ها ابتدا از پذیرش رفع تمامی تحریم ها استنکاف کردند، بعد قرار شد که آمریکا اجازه دهد ایران فروش نفت داشته باشد و بعضی از سرمایه های بلوکه شده ما آزاد شوند که این هم مورد قبول طرف ایرانی قرار نگرفت. در مرحله بعد پیشنهاد کردند که رفع تحریم ها گام به گام صورت گیرد ولی این هم مورد توافق ایران قرار نگرفت. هم اکنون تا جایی که می دانیم این مسئله مذاکره می شود که آمریکا به یک باره تحریم ها را بردارد یا بخش اعظم آنها را بردارد و برای برداشتن بقیه آنها مهلت بگیرد، چون بعضی از تحریم ها به مجوز کنگره نیاز دارد.
این استاد دانشگاه ضمن اشاره به تجربه ایران از مذاکراتی که به توافق هسته ای با کشورهای گروه 1+5 انجامید اظهار نمود: متاسفانه تجربه برجام برای ما خوب نبود، در حالیکه می توانست نقطه آغازی برای مذاکره ایران و آمریکا بر سر مسایل دیگر شود. در مذاکرات وین هم مذاکره کنندگان باید در نظر بگیرند که مبادا مشکلی که در برجام اتفاق افتاد، اینجا هم روی دهد یعنی آمریکا به سادگی از تعهداتش سرباز زند و نتوان در مقابل آن اقدامی انجام داد.
عباسی خاطرنشان کرد: مذاکرات وین هنوز در ابهام است ولی خبرهایی که از طرف رئیس جمهور کشورمان به تازگی مطرح گردیده است و در رسانه های گروهی شاهد می باشیم، احتمال توافق وجود دارد.
وی درباره تأثیر انتخابات ریاست جمهوری ایران بر مذاکرات وین اظهار داشت: متاسفانه اتفاقی که در دولت فعلی افتاده است، این که اقتصاد و معیشت مردم به برجام گره زده شد ازاین رو طبیعی است وقتی مذاکره انجام می شود به لحاظ روانی این پیام به مردم داده می شود که اوضاع رو به بهبودی می رود.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: طبیعی است که دولت فعلی تلاش می کند در همین دولت مذاکره درباره برجام به نتیجه برسد و ناکام از آن خارج نشود. معتقدم بطور قطع مذاکرات و نتایج آن بر انتخابات ریاست جمهوری تأثیر دارد و نتیجه آن به لحاظ روانی در جو جامعه و قیمت ارز و غیره اثر می گذارد. موفقیت در مذاکرات وین به سود جناح یا جناح هایی است که با دولت فعلی همسو هستند.
عباسی در پاسخ به این پرسش که اگر مذاکرات در دولت فعلی به هر علت به نتیجه نرسید سرنوشت آن در دولت آینده چه خواهد شد؟ اظهار داشت: معتقدم اگر این دولت در مذاکرات بازگشت به برجام و لغو تحریم ها ضد ایران به نتیجه نرسید، دولت بعدی باید مذاکرات را ادامه دهد اما با این پیش فرض که تحریم ها یک جا برداشته شود.
منبع:

1400/03/10
23:10:33
5.0 / 5
417
تگهای خبر: تحریم , فروش , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز