ساخت و ساز روی لوله های نفت و گاز

ساخت و ساز روی لوله های نفت و گاز به گزارش خبرگزاری نفت و گاز آتشسوزی رخ داده در پالایشگاه تهران و نزدیکی بافت مسکونی به آن بار دیگر لزوم دوری اماکن دارای ریسک از مناطق مسکونی را مورد توجه قرار داد. موضوعی که رئیس سازمان مدیریت بحران کشور و عضو شورای عالی شهرسازی و معماری کشور به آن پرداخته است.


اسماعیل نجار در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به حریق رخ داده در پالایشگاه تهران اظهار داشت: مسؤلان مربوطه در این حوزه پیگیر مبحث هستند و سازمان مدیریت بحران هم بر حسب وظیفه خود از همان دقایق اولیه به این ماجرا ورود کرده و امکانات و نیروهای لازم را برای رسیدگی به این حادثه به حالت آماده باش درآورد. البته جزئیات بیشتر از این حادثه با عنایت به سطح و نوع حادثه از جانب مسؤلان وزارت نفت و پالایشگاه اعلام خواهد شد.

عضو شورای عالی شهرسازی و معماری کشور درباره نزدیکی بعضی از واحدهای مسکونی به پالایشگاه تهران اظهار داشت: این پالایشگاه بیشتر از ۵۰ سال پیش در محیطی خارج و چندین کیلومتر دورتر از شهر تهران ساخته شد. همانطور که مخازن سوخت شهران هم در زمان ساخت در خارج از محدوده شهر تهران قرار داشتند.

نجار افزود: به مرور با افزایش جمعیت و توسعه شهر نشینی، حریم شهرها هم گسترش پیدا کرد، تا جایی که ما شاهد آن هستیم که در منطقه ای مانند شهران ساخت و سازها تا مجاورت مخازن هم ادامه پیدا کرده و در مورد پالایشگاه هم گرچه حریم آن حفظ شده، اما ساخت و سازها تا نزدیکی آن پیش رفته است.
شهرهای ما بر مبنای استانداردها طراحی نشده
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور خاطرنشان کرد: خب چرا این اتفاق رخ داده است؟ چرا شهرها اینطور رشد کرده اند که تا نزدیکی اماکن پر ریسک رسیده اند و حالا می گوییم که باید این اماکن از شهر خارج شوند؟ انتقال و جابجایی یک پالایشگاه یا حتی همان مخازن سوخت کار آسانی نیست و هزینه هنگفتی دارد. متاسفانه شهرهای ما بر مبنای استانداردها طراحی نشده و هنگام طراحی جامع شهرها شاید این گونه مسائل خیلی مورد توجه قرار نگرفته که هم اکنون موجبات نگرانی را به وجود آورده است.
وی خاطرنشان کرد: با این شرایط در خوشبینانه ترین حالت میتوان گفت در آِینده نزدیک امکان این جابجایی ها وجود ندارد. اما آیا ممکن نبود که مسؤلان مربوطه اجازه ساخت و ساز در اطراف این اماکن را صادر نمی کردند؟
شهرهای ما بر مبنای استانداردها و قواعد شهرسازی ساخته نشده
نجار با اشاره به اینکه متاسفانه شهرهای ما بر مبنای استانداردها و قواعد شهرسازی ساخته نشده و همین مبحث نگران کننده است، اظهار داشت: امروز که مسئله آتشسوزی پالایشگاه مطرح شده یا قبلا که ماجرای شهران عنوان شد، رسانه ها نسبت به این مورد حساسیت پیدا کردند. اما خطری هست که رسانه ها به آن توجه نکردند و آن ساخت و ساز روی خطوط انتقال نفت و گاز است. این محل ها طبق قوانین و مقررات مصوب دارای حریم هستند، اما همین حریم ها را در ساخت و ساز رعایت نکردند و در همین فضا که مسیر انتقال گاز، نفت و... است ساخت و ساز شده است.

وی تصریح کرد: از همین حالا هم میتوان وارد عمل شد و اجازه ساخت و ساز و گسترش شهر به سمت اماکن پرخطر، نظیر همین پالایشگاه را نداد. بر روند ساخت و ساز در حریم خطوط انتقال نفت و گاز دقت بیشتری کرد و از فجایع احتمالی در آینده جلوگیری کرد.

منبع:

1400/03/16
16:07:08
5.0 / 5
519
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز