یوسف مولایی:

احیای برجام و مذاكرات با عربستان الزاماتی را به دولت آینده تحمیل می كند

احیای برجام و مذاكرات با عربستان الزاماتی را به دولت آینده تحمیل می كند به گزارش خبرگزاری نفت و گاز یک حقوقدان و کارشناس مسایل بین الملل اظهار داشت: از آنجایی که برجام و مذاکرات با عربستان در سطح نظام تصمیم گیری شده پیش بینی می شود که این دو مساله در دولت آینده دنبال شود اما معتقدم اولویت سیاست خارجی کشور باید مسایل منطقه و تنش زدایی از روابط و تعاملات با این کشورها باشد.


یوسف مولایی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اولویت های سیاست خارجی ایران در دولت آینده اظهار نمود: مثل همه کشورها اولویت ها در این بخش به خط و مشی و بینش سیاسی کسی که عهده دار دولت می باشد بستگی دارد اما در ایران دستگاه سیاست خارجی تعیین کننده این خط و مشی نیست و در تعریف اولویت ها و ادامه آنها، تصمیم گیری ها در نهادهای دیگری اتخاذ می شود.
وی اشاره کرد: اما برای ما بیشتر تعامل با همه کشورهایی که به صورتی در عرصه جهانی ایفاگر نقش هستند، نیاز است هم چنین تعامل با کشورهای منطقه و همسایگان باید در اولویت باشد و ارتقا سطح مناسبات با کشورهایی که تعامل داریم نیز باید در دستور کار قرار گیرد. ممکنست با کشوری تنش نداشته باشیم، اما سطح مناسبات مان پایین است بدین جهت باید کوشش کرد که این مناسبات ارتقا یابد.
مولایی با اشاره به اینکه البته الان مذاکرات احیای برجام و نیز مذاکرات با عربستان در جریان است اظهار نمود: داریم برجام را باردیگر فعال می نماییم و از سویی مذاکرات با عربستان بعنوان کشور همسایه در جهتی دیگر در جریان است و اینها الزاماتی را به دولت آینده تحمیل می کند.
این حقوقدان افزود: آن چیزی که در دنیا برای هر کشوری مهم می باشد، دغدغه های امنیتی است و کشورها نخستین انگیزه شان از برقراری مناسبات این است که امنیت خودشان را بالا ببرند و چون فعالیت هسته ای ایران باتوجه به اتفاقاتی که برایش افتاده و به شورای امنیت این مساله ارجاع و قطعنامه های شورای امنیتی درباره آن صادر گردیده است، بعنوان یک موضوع امنیتی مطرح است بنا بر این بعید است بدون حل موضوع هسته ای، کشورها خیلی به توسعه همکاری هایشان در زمینه اقتصادی و فرهنگی و سیاسی با ایران تمایل نشان دهند.
وی در پاسخ به این مساله که آیا برجام را می توان از مساله توسعه همکاری ها با کشورهای همسایه و نیز مذاکرات با عربستان جدا کرد؟ اظهار داشت: برجام در ارتباط با تنش میان ایران و عربستان نقش بازی می کند و پرونده هسته ای هم مساله امنیتی است. معتقدم تا در برجام به توافقی نرسیم و برای جامعه جهانی اطمینان لازم در این مورد ایجاد نکنیم نمی توانیم با عربستان به توافق برسیم و این نشدنی است.
مولایی اشاره کرد: البته مذاکرات ایران و عربستان می تواند در زمینه هایی همچون یمن دنبال شود و به نتایجی هم برسد اما اگر از این تعاملات و مذاکرات انتظار ارتقا سطح همکاریهای دو جانبه و همکاری دو کشور در مناسبات بین المللی همچون در زمینه نفت و انرژی را داریم نیاز است تا مساله هسته ای حل و فصل و برجام به نتیجه ای مشخص برسد.
منبع:

1400/03/17
12:32:20
5.0 / 5
581
تگهای خبر: انرژی , برق , حقوق , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز