غریب آبادی در نشست شورای حكام تشریح كرد

مواضع ایران درمورد گزارش مدیركل آژانس در مورد راستی آزمایی اجرای برجام

مواضع ایران درمورد گزارش مدیركل آژانس در مورد راستی آزمایی اجرای برجام به گزارش خبرگزاری نفت و گاز نماینده ایران در آژانس اظهار داشت: هنوز مشاهده نشده که آیا آمریکا عزم کافی و آمادگی ترک اعتیاد خود جهت استفاده از اقدامات یکجانبه زورمدارانه، احترام به حقوق بین الملل، اجرای تعهدات خود درمورد لغو تحریم ها به روشی کامل و موثر، و اتخاذ تصمیمات دشوار ضروری برای این امر را دارد یا نه؟


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین، طی سخنرانی در شورای حکام، مواضع جمهوری اسلامی ایران درمورد گزارش مدیرکل آژانس در مورد راستی آزمایی اجرای برجام را شرح داد.
اهم مواضع نماینده دائم کشورمان به شرح زیر می باشد:

۱. سه سال از تصمیم یکجانبه و ناموجه آمریکا در خصوص خروج از برجام، نقض تعهدات این کشور ذیل این توافق، تضعیف غیرمسئولانه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، و اعمال سیاست شکست خورده "فشار حداکثری" می گذرد.
۲. رئیس جمهور سابق آمریکا، اصل بنیادین حقوق بین الملل یعنی "اصل ضرورت وفای به عهد" را در قربانگاه دولت خود ذبح نمود. ابعاد فراسرزمینی تحریم های ایالات متحده که با حقوق بین الملل مغایرت دارند، حتی دوستان اروپایی آنرا هم از اجرای تعهداتشان باز داشت.
۳. از آنجائیکه بخش لغو تحریم و تأثیرات آن در برجام، مبنای اساسی رضایت ایران به این توافق به صورت کامل را تشکیل می دهد، نقض های ایالات متحده آمریکا سبب شد که این قسمت از توافق بی اثر و عاری از فایده شود.
۴. یک سال بعد از ادامه عدم اجرای توافق توسط آمریکا، ایران از حقوق خود برابر مفاد همان توافق بهره برد و یک سیاست تدریجی را برای متوقف کردن اجرای بخشی از تعهدات خود تحت برجام اتخاذ نمود. حتی در این شرایط هم آژانس قادر به راستی آزمایی و نظارت بر اقداماتی بود که ایران در این حوزه انجام داده بود، موضوعی که بعنوان همکاری "استثنایی" حتی در طول انتشار کرونا به رسمیت شناخته شد.
۵. در چنین شرایطی، مجلس شورای اسلامی ایران در تاریخ ۲ دسامبر ۲۰۲۰ و بعد از حدود دو سال و نیم از ادامه تحریم های اقتصادی ضد بخش های مختلف اقتصاد ایران توسط آمریکا و فقدان اقدامات عملی اتحادیه اروپا / سه کشور اروپایی در اجرای تعهدات خود، قانونی را تحت عنوان "برنامه اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران" تصویب کرد که دولت را ملزم کرد اجرای تمامی فعالیتهای نظارت و راستی آزمایی فراتر از موافقتنامه پادمان ایران با آژانس، همچون اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را در صورت ادامه عدم پایبندی طرف های توافق بعد از دو ماه از اجرایی شدن این قانون، متوقف نماید.
۶. متأسفانه، الزامات این قانون برآورده نشد و بنابراین اجرای اقدامات داوطلبانه همچون پروتکل الحاقی متوقف گردید، اما در نتیجه بحث و گفتگوی فشرده و با حسن نیت با آژانس، یک تفاهم فنی دو جانبه موقت، که سازگار با قانون مصوب پارلمان ایران است، برای مدت زمان حداکثر سه ماه از ۲۱ فوریه ۲۰۲۱ حاصل گردید. با انقضاء این تفاهم در ۲۴ می ۲۰۲۱، ایران تصمیم گرفت تفاهم فنی را این دفعه تمدید نکند. در همین حال، ضمن تاکید مجدد بر ادامه توقف اجرای اقدامات داوطلبانه همچون پروتکل الحاقی، ایران تصمیم گرفت تا به ضبط و نگهداری داده ها برای مدت زمان حداکثر یک ماه ادامه دهد. تصمیم جدید با هدف فراهم آوردن فرصتی دیگر برای پیشرفت و در نهایت، جمعبندی مذاکرات فنی دوجانبه با آژانس بود. ایران، یکبار دیگر و برای بار دوم، دریچه فرصت جدیدی را گشود که باید از آن در سطح سیاسی و فنی استفاده گردد.
۷. از دو ماه قبل، ایران به شکل جدی و هدفمند در مذاکرات با مشارکت کنندگان در برجام شرکت کرد. دور پنجم این گفتگوها هفته گذشته به پایان رسید. با این وجود، مهم می باشد که نتیجه این تلاش ها منجر به تأمین ضمانت کافی جهت لغو تمامی تحریم ها به روشی قابل راستی آزمایی گردد و ما بار دیگر با وضعیت بحرانی ناشی از خروج ایالات متحده از توافق و یا سوءاستفاده از مکانیزم های مندرج در برجام و نقض تمام تعهدات آن، در حالیکه ایران کاملا به مفاد برجام پایبند است، مواجه نشویم. هنوز مشاهده نشده است که آیا آمریکا عزم کافی و آمادگی ترک اعتیاد خود جهت استفاده از اقدامات یکجانبه زورمدارانه، احترام به حقوق بین الملل، اجرای تعهدات خود درمورد لغو تحریم ها به روشی کامل و موثر، و اتخاذ تصمیمات دشوار ضروری برای این امر را دارد یا نه؟
۸. ایران هم به نوبه خود، به صورت پیوسته اعلام داشته است که بعد از اجرای سایر تعهدات، بخصوص اجرای تعهدات برجامی در رابطه با لغو تحریم آن هم به صورت کامل، موثر و به روشی قابل راستی آزمایی، گام های جبرانی خویش را برخواهد گرداند و اجرای تعهدات هسته ای خویش را از سر خواهد گرفت.

منبع:

1400/03/22
13:59:01
5.0 / 5
575
تگهای خبر: تحریم , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز