آغاز برقی كردن چاه های كشاورزی با انرژی های تجدیدپذیر

آغاز برقی كردن چاه های كشاورزی با انرژی های تجدیدپذیر خبرگزاری نفت و گاز: با امضای تفاهم نامه ای میان شرکت توانیر و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، برای اولین بار در کشور، برقی کردن چاه های کشاورزی بوسیله انرژی های تجدیدپذیر آغاز شد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، بر طبق این تفاهم نامه ۶۰ هزار چاه کشاورزی در طول سه سال برقدار خواهد شد. در همین خصوص علی مبینی دهکردی - مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت اظهار داشت: در فاز اول این طرح، ۱۱ هزار چاه کشاورزی بوسیله انرژی های تجدیدپذیر برقی خواهد شد.
بگفته وی بر طبق این تفاهم نامه، کشاورزان بابت خرید و نصب پنل خورشیدی و تجهیزات مورد نیاز شبکه، هزینه ای پرداخت نخواهند کرد و تنها برای خرید تجهیزات اختصاصی مانند ترانس هزینه خواهندکرد.
مبینی دهکردی با اشاره به اینکه این تفاهم نامه بر طبق مصوبه سال شورای اقتصاد و قانون بودجه ۱۴۰۰ کل کشور میان دو شرکت به امضا رسید، اشاره کرد: بر طبق مصوبه شورای اقتصاد ۱.۶ میلیارد دلار از محل صرفه جویی سوخت مایع چاه های کشاورزی برای برقی کردن چاه های کشاورزی با سوخت گازوئیل، اختصاص یافته است.
وی با اشاره به اینکه با اجرای این کار تنوع بخشی در منابع تولید برق بیش از گذشته پیگیری خواهد شد، اضافه کرد: با اجرای این طرح صنعت سلول های خورشیدی توسعه خواهد یافت و بسترهایی برای فعالیت این صنعت در مقیاس های بزرگتر فراهم خواهد شد.
مبینی دهکردی اظهار داشت: همین طور اجرای این طرح موجب پاکتر شدن محیط زیست می شود و زنجیره ارزش به وجود می آورد. درعین حال شرکت های اسکو و بهره برداری را بکار خواهد گرفت که در نهایت رونق بیشتر اشتغال را به دنبال خواهد داشت.
طبق اعلام توانیر، مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت در عین حال اشاره کرد: با برقی کردن چاه های کشاورزی در قالب این تفاهم نامه، در زمستان که چاه های کشاورزی خاموش است، برق خورشیدی به شبکه تزریق و در زمستان نیز برق قسمتی از مصرف کنندگان عمده از این طریق تامین خواهد شد.
احداث ۲۰۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی با اجرای کامل این طرح
همین طور محمدحسن متولی زاده- مدیرعامل توانیر نیز در این مراسم اظهار داشت: با اجرای کامل این طرح ۲۰۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی راه اندازی خواهد شد و این طرح در امتداد اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و رونق تولید است چونکه با تحقق صرفه جویی در مصرف نفت گاز و آزاد کردن این ظرفیت برای صادرات خصوصاً در وضعیت فعلی، اهمیتی دوچندان می یابد.
وی با اعلان اینکه با برق دار شدن چاه های کشاورزی، هزینه های کشاورزان کاهش پیدا می کند و ۸۰ درصد هزینه های جاری آنها نسبت به زمان استفاده از سیستم دیزلی کمتر می شود، افزود: همین طور با آمدن برق سر چاه، امکان آبیاری نوین فراهم می شود و راندمان آبیاری افزایش می یابد.
بگفته این مقام مسئول، برای سوخت رسانی به چاه های کشاورزی دیزلی باید سالانه بیش از ۴۰ تا ۵۰ هزار نفتکش جاده پیما در جاده های کشور تردد کنند که حذف این حجم تردد نیز نقش مهمی در کاهش حوادث جاده ای ایفا خواهدنمود.1400/03/24
09:10:54
5.0 / 5
390
تگهای خبر: انرژی , برق , تردد , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز