ابوالفتح:

در دولت بعدی در كلیت مسیر سیاست خارجی اختلال ایجاد نمی گردد

در دولت بعدی در كلیت مسیر سیاست خارجی اختلال ایجاد نمی گردد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز یک کارشناس مسایل آمریکا اظهار داشت: از آنجایی که مسیر مذاکرات برای احیای برجام و رفع تحریم ها در دولت فعلی آغاز و اجماع ملی برای ادامه کار وجود دارد، دولت بعدی هم مذاکرات و کوشش برای رفع تحریم ها را در قالب برجام دنبال می کند.


امیرعلی ابوالفتح در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به اولویت های سیاست خارجی در دولت آینده اظهار داشت: طبیعی است که نخستین اولویت دولت بعدی بحث برجام و مشخص شدن این است که آمریکا به برجام برمی گردد یا خیر و حتما این مسئله اثرات داخلی و خارجی زیادی دارد. از آنجایی که این مسیر در دولت فعلی آغاز و اجماع ملی بر سر آن است و کلیت نظام این مسیر را تایید کرده در دولت بعدی هم مذاکرات و کوشش برای رفع تحریم ها در قالب برجام دنبال می شود.
وی افزود: اولویت بعدی به نظرم تنش زدایی منطقه ای است و به موازات کاهش فشارهای آمریکا در سطح بین المللی و منطقه بخصوص با عربستان و متحدانش باید این مسئله مدنظر ایران هم باشد. هم چنین برقراری توازن بین همکاری با غرب و دو کشور روسیه و چین هم از اولویت ها باید باشد که دستگاه دیپلماسی برای آن سناریو و برنامه داشته باشد. ضمن ارتباط مطلوب با غرب و اروپا، همکاری با روسیه و چین در آینده هم باید ادامه پیدا کند؛ نه غلتیدن در غرب، نه غلتیدن در شرق، امری است که سیاست خارجی به آن نیاز دارد.
این کارشناس مسایل آمریکا تصریح کرد: تقویت دیپلماسی اقتصادی از دیگر اولویت هایی است که دستگاه دیپلماسی کشور باید به آن توجه کند. فعال شدن در این عرصه برای کاهش فشارهای تحریمی در آینده ضروری می باشد. البته نه این که صرفاً دستگاه دیپلماسی مسئول این کار باشد بلکه ها همه دستگاههای اقتصادی و غیراقتصادی باید در این عرصه وارد شوند.
ابوالفتح با اشاره با وجود تحریم ها و دشواری لغو آنها در آینده اظهار داشت: برداشتن تحریم ها ربطی به دولت ندارد، امری است که تمام دستگاه ها باید نسبت به آن توجه و علاقه نشان دهند و شاهد بودیم که آقای رییسی که احتمال پیروزی شان در انتخابات بالاست، هم گفتند همه وظیفه دارند تحریم ها را بردارند و برای دولت احتمالی آقای رییسی این مسئله قابل توجه است. رهبری هم در روز ۱۴ خرداد گفتند که شوراهای بالادستی در اینباره تصمیم می گیرند، البته وزن دولت در این شوراها و بخصوص شورایعالی امنیت ملی معنا دار است، طبیعی است تغییر دولت تأثیر گذار است اما تجربه ما این است که مذاکرات مسقط از دولت احمدی نژاد آغاز شد و برجام در دولت روحانی به نتیجه رسید. این تصمیمی بود که ابتکار عملش را رهبری نظام داشتند و حتما این تصمیم هم با مشورت نهادهای مختلف به دست آمده است در خصوص این که باید از فرصت مذاکرات بهره برد.
وی تصریح کرد: معتقدم اگر آقای روحانی هم انتخاب نمی شدند در سال ۹۲، این مسیر طی می شد، البته تکنیک های مذاکراتی متفاوت می باشد ولی اگر قالیباف هم می شد برجام به نتیجه می رسید.
این کارشناس مسایل آمریکا افزود: شیوه زمامداری در این ده، پانزده ساله نشان داده است رئیس جمهور با دیدگاه متفاوت هم روی کار بیاید مسیرهای مبتنی بر سیاست های کلی کشور مدنظر است و ادامه می یابد. اگر از مرداد ۱۴۰۰ دولتی متفاوت از دولت آقای روحانی روی کار بیاید این تجربه را داریم که بگوییم مسیر مذاکرات و رفع تحریم باید طی شود، حالا با تکنیک های متفاوت اما در کل راهبرد و سیاست خارجی کشور توسط رهبری نظام و شورایعالی امنیت ملی ریل گذاری شده است. دولت بعدی هر کس از این هفت نفر کاندیدای معرفی شده باشد در کلیت این مسیر اختلال ایجاد نمی گردد، چه بسا پس از هشت سال شاید با شکل گیری دولت جدید تلنگری به طرف مقابل وارد شود و آنها نسبت به رفتار ایران احساس نگرانی کنند و دست از سرسختی بردارند.
منبع:

1400/03/25
23:08:38
5.0 / 5
352
تگهای خبر: برق , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز