پیشبینی كارشناسان از قیمت سه رقمی نفت

پیشبینی كارشناسان از قیمت سه رقمی نفت به گزارش خبرگزاری نفت و گاز کارشناسان برجسته بازار نفت پیشبینی می کنند قیمت نفت سال جاری امکان دارد به ۱۰۰ دلار در هر بشکه صعود کند و بر این نکته توافق دارند که اوپک پلاس باید سقفی برای قیمتها ایجاد نماید.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، جف کوری، مدیر تحقیقات کالای بانک گلدمن ساکس در کنفرانس GEPEC "اس اند پی گلوبال پلاتس" ایده سه رقمی شدن قیمت نفت را بیان کرد و نسبت به پایان سرمایه گذاری در پروژه های نفتی بلندمدت و پیامدی که می تواند روی قیمتها داشته باشد، اخطار داد.

اگرچه خود گلدمن ساکس صعود قیمت نفت به ۸۰ دلار در هر بشکه را پیشبینی کرده است اما کوری احتمال صعود قیمتها به مرز ۱۰۰ دلار تا آخر سال ۲۰۲۱ را بعید ندانست. وی ادامه داد: در کوتاه مدت بازارها ۱۰ درصد احتمال می دهند که نفت در فاصله حال حاضر تا آخر سال ۲۰۲۱ به بیشتر از ۱۰۰ دلار در هر بشکه صعود کند.

مدیر تحقیقات کالای گلدمن ساکس نسبت به چشم انداز سرمایه گذاری نفتی بدبین بود و تصریح کرد همه در صنعت نفت به جای بازگشت به سرمایه گذاریهای بلندمدت، به دنبال آن هستند که زودتر پولشان را برگردانند.

دیدگاه کوری درباره ی قیمت نفت در اظهارات جرمی وایر، مدیر بازرگانی کالای شرکت ترافیگورا در نشست جهانی کالای فایننشیال تایمز مورد حمایت قرار گرفت. وایر در پاسخ به این پرسش که آیا قیمت نفت می تواند به علت محدودیتهای احتمالی عرضه در سال های آینده به ۱۰۰ دلار صعود کند، اظهار داشت: این احتمال وجود دارد چونکه برای اینکه تولید را تشویق کنید، به قیمتهای بالاتر نیاز دارید. ما به جذب سرمایه در این کسب و کار نیاز داریم و این احتمال وجود دارد که موجود بودن سرمایه و هزینه سرمایه برای این صنعت بالاتر برود.

راسل هاردی، مدیرعامل شرکت بازرگانی کالای ویتول هم اخطار داد جهان با کمبود احتمالی عرضه نفت در یک دهه آینده روبروست چونکه عقب نشینی از پروژه های سوخت فسیلی توسط بخشهایی از صنعت، شکافی میان عرضه و تقاضای پیشبینی شده بوجود می آورد. وی در نشست فایننشیال تایمز اظهار داشت: قیمت نفت تا آخر سال ۲۰۲۰ در محدوده ۷۰ تا ۸۰ دلار می ماند چونکه تولیدکنندگان اوپک پلاس با انتظار برای بازگشت صادرات نفت ایران به بازار، تولیدشان را همچنان محدود نگه می دارند.

در این بین، هلیما کرافت، مدیر استراتژی کالا در شرکت آر بی سی کپیتال مارکتس اظهار داشت: نفت ۱۰۰ دلاری تنها در صورتی اتفاق خواهد بود که شوک شدیدی بر بازار نفت وارد شود.

مایکل کوهن، اقتصاددان آمریکایی شرکت بریتیش پترولیوم در کنفرانس GEPEC اظهار داشت: با عنایت به مازاد ظرفیت تولید عربستان سعودی و سایر اعضای اوپک و تولیدی که این کشورها در ماه های آینده وارد بازار می کنند، نفت ۱۰۰ دلاری بعید است. وی در مورد سرمایه گذاریهای نفتی خوشبینی بیشتری نسبت به جفری کوری داشت و پیش بینی نمود قیمتهای بالاتر بعنوان یک محرک عمل می کنند.

توریل بوسونی، مدیر واحد بازارهای نفت آژانس بین المللی انرژی درباره قیمتهای نفت محتاط بود و اظهار داشت: در کوتاه مدت هر چند که سطح ذخایر نفت کاسته می شود اما همچنان مطلوب است چون که اوپک هشت میلیون بشکه در روز مازاد ظرفیت تولید دارد و ازاین رو احتمال کمبود عرضه در بازار وجود ندارد.

بر اساس گزارش پلاتس، اس اند پی گلوبال پلاتس آنالیتیکس انتظار دارد قیمت نفت برنت در تابستان در محدوده ۷۰ دلار در هر بشکه بماند اما در سال ۲۰۲۲ به محدوده ۶۰ دلار برگردد.
1400/03/27
11:26:06
5.0 / 5
454
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز