راه اندازی 700 جایگاه سی ان جی منتظر ابلاغ شورای اقتصاد

راه اندازی 700 جایگاه سی ان جی منتظر ابلاغ شورای اقتصاد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران اظهار داشت: باتوجه به مزیت های سوخت سی ان جی، وزارت نفت به دنبال افزایش سهم این سوخت در سبد مصرفی انرژی کشور است و طرح راه اندازی 700 جایگاه سی ان جی را به شورای اقتصاد ارسال کرده و منتظر ابلاغ مصوبه آن هستیم.


حمید قاسمی ده چشمه در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه با اجرای این طرح ظرفیت توزیع روزانه سی ان جی به ۴۰ میلیون مترمکعب می رسد، اظهار داشت: هم اکنون ظرفیت واقعی جایگاه های کشور برای توزیع سی ان جی حدود ۲۵ میلیون متر مکعب است.
بگفته وی مقرر است در یک بازه زمانی سه ساله ۷۰۰ جایگاه راه اندازی شود که حدود یک سوم آن در سال ۱۴۰۰ اجرا خواهد شد، اکنون نیز زمین ۲۵۰ جایگاه جدید آماده و در انتظار ابلاغ مصوبه است تا پس از آن کمپرسور و تجهیزات آن نصب شوند.
معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران اظهار نمود: راه اندازی یک جایگاه هشت نازله بدون هزینه زمین حدود هفت تا ۱۰ میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد که رقم بالایی برای شهرهای بزرگ شمرده می شود. با برنامه ریزی های انجام شده برای ایجاد جایگاه های کوچک مقیاس، مشکل زمین رفع شده و دسترسی این جایگاه ها متناسب با نیاز کاربران خواهد بود. بنا بر این پیش بینی می شود این طرح در تهران با استقبال خوبی مواجه شود.
قاسمی با اعلان اینکه مقرر است راه اندازی جایگاه ها در تهران برمبنای سه مدل مادر دختری، جایگاه های موتوری و جایگاه های کوچک مقیاس صورت گیرد، اظهار داشت: در جایگاه های کوچک مقیاس با حذف مخازن ذخیره، حریم ایمنی کمتری نیاز است و تنها عبور و مرور و دسترسی به برق و گاز مدنظر قرار خواهد گرفت. این در حالیست که در این جایگاهها ابعاد زمین حدود یک پانزدهم جایگاه های قبل بوده و به ۱۰۰ متر مربع کاهش یافته است.
وی با اعلان اینکه در مدل مادر دختری قسمتی از ایستگاه ها در شب غیرفعال هستند اظهار داشت: این ایستگاه ها می توانند مخازن سیاری را پر کنند و این مخازن در سطح شهر پخش شوند. این جایگاهها بوسیله جایگاه های اصلی همانند مادر تغذیه می شوند و بنا بر این به آن مدل مادر دختری گفته می شود.
او اشاره کرد: با شهرداری برای اختصاص زمین در ۳۱۰ نقطه توافق شده و بمحض این که شورای اقتصاد مصوبه را ابلاغ کند، عملیات اجرائی آن شروع می شود.
معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران با تاکید بر این که هیچ محدودیتی برای افزایش ظرفیت جایگاه های سی ان جی در کشور وجود ندارد، اشاره کرد: قیمت سی ان جی بصورت میانگین در دنیا حدود یک پنجم قیمت بنزین است. در کشور ما این عدد حدود یک هفتم است که همین موضوع سبب کاهش هزینه های حمل و نقل می شود.
قاسمی با اشاره به سطح پایین آلایندگی سی ان جی بعنوان یکی دیگر ازمزیت های استفاده از این سوخت، اظهار داشت: هدف ما توسعه این سوخت در کشور است و امیدواریم در آینده نزدیک شاهد سرعت گرفتن چرخ توسعه سوخت سی ان جی باشیم.
منبع:

1400/03/28
20:47:12
5.0 / 5
523
تگهای خبر: انرژی , برق , بنزین , پخش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز