بیشترین قبض آب در تهران چقدر است؟

بیشترین قبض آب در تهران چقدر است؟ آب بعنوان ارزان ترین کالای اساسی شناخته شده تا جایی که طبق گفته های مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران بیشترین قبض آبی که تا حالا در تهران صادر شده حتی برای افرادی که استخرهای بسیار بزرگ در منزل دارند بیش از 200 هزار تومان نبوده است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، قیمت تمام شده آب در تهران نزدیک ۳۰۰۰ تومان است وبه طور متوسط از مشترکان ۷۰۰ تومان در هر متر مکعب ستاندن می شود، در این بین در چهار سال متوالی هفت درصد قیمت آب بالا رفته است؛ یعنی طی چهار سال ۲۸ درصد قیمت آب افزوده شد. از سال قبل طرحی به اسم طرح امید نیز روی کار آمد که برمبنای آن قرار شد افرادی که یک سوم حد متوسط و یا کمتر مصرف آب دارند، قبض آب آنها رایگان شود که در تهران دو درصد مشترکان مشمول این طرح شدند.
میزان مصرف آب در شهر تهران اینطور است که حدود ۵۰ یا ۶۰ درصد مشترکان کمتر از نرمال و یا حدود نرمال مصرف آب دارند که عددی حدود ۱۴ تا ۱۵ مترمکعب می شود. حدود ۳۰ درصد مشترکان کمی بیش از الگو مصرف دارند و ۲۰ درصد مشترکان جز مشترکان پرمصرف هستند و حدود پنج درصد نیز فوق العاده مصرف بالایی دارند.
افزایش مصرف آب در تهران یکی از چالش های اصلی پایتخت طی سالهای اخیر بوده که مشکلات مختلفی را نیز ایجاد کرده است، محمد رضا بختیاری- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران یکی از راهکارهای رفع اشکال آب در تهران را موضوع اقتصاد دانست و به ایسنا اظهار داشت: قسمتی از فرهنگ سازی باید با افزایش قیمت آب صورت گیرد، شهروندی که استخر خودرا با آب آشامیدنی بسیار باکیفیت پر می کند و هزینه ناچیزی بابت آن می پردازد نمی تواند ارزش واقعی آنرا درک کند.
وی با اعلان اینکه در نیا به جز انجام کارهایی برای فرهنگ سازی از ابزار قیمت برای کنترل میزان مصرف آب استفاده می نمایند، اظهار نمود: ۷۰ درصد آب های شیرین دنیا در کانادا قرار دارد، با این وجود اما قیمت هر متر مکعب آب در یکی از شهرهای کانادا ۷۰ برابر شهر تهران بوده، در کشوری مانند مالزی که ۱۰ برابر میزان بارندگی در آن بیشتر از ایران است، قیمت هر مترمکعب آب بیش از ۱۰ برابر ما تخمین زده می شود.
بگفته مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب تهران دنیا این مساله را با اقتصاد حل کرده است، البته شرایط اقتصادی فعلی کشور اجازه افزایش قیمت آب را نمی دهد اما در یک شرایط مطلوب باید تعرفه آب افزایش یابد، قسمتی از جامعه هیچ گوش شنوایی برای مدیریت مصرف ندارد و تنها راه حل آن ابزار قیمتی است.
بختیاری اظهار نمود: بالاترین قبض آب در تهران که برای یک واحد در تهران صادر می شود به بالای ۲۰۰ هزار تومان نمی رسد، اگر همین عدد پنج میلیون شود، اساسا مردم رعایت خواهند کرد، در خیلی از نقاط جهان این مساله با اقتصاد حل شده و ما نیز باید به این سمت حرکت نماییم، هیچ منطقی وجود ندارد که یک عده منابع طبیعی کشور را هدر دهند.
حل مشکل آب در تهران تنها با ابزار قیمت ممکن است
داریوش مختاری- کارشناس ارشد مدیریت منابع آبی در این زمینه به ایسنا اظهار داشت: هم اکنون میزان مصرف آب در تهران یک فاجعه است و باید راه درمانی برای آن درنظر گرفته شود که تنها چاره در وضعیت فعلی استفاده از ابزار قیمت و یا فرهنگسازی است.
وی با اشاره به اهمیت موضوع میزان مصرف آب در پایتخت اظهار نمود: اگر از اکنون برای این مساله چاره اندیشی نشود با بحران خالی شدن سکنه از کلان شهرها مواجه خواهیم شد پس باید به مساله آب بعنوان یک چالش جدی نگاه شود.
این کارشناس ارشد مدیریت منابع آب با اعلان اینکه اگر روش های کاهش مصرف آب از ۱۰ سال پیش بطور جدی تری پیگیری می شد حالا وضعیت این چنین نبود و اگر امروز نیز به دنبال راه حل برای کاهش مصرف باشیم شرایط بهتر خواهد بود، اظهار نمود: آب بخش مهمی از زندگی است و باید برای مدیریت آن برنامه های منسجمی وجود داشته باشد.
مختاری با اعلان اینکه اقتصاد آب در ایران گرفتار مشکل است و باید راه چاره ای برای این مهم در نظر گرفته شود، اظهار داشت: گرچه تا حالا ایران با وجود بهره برداری بی رویه از آب خوان ها توانسته از بی آبی در امان بماند، اما با به انتها رسیدن ذخایر راهبردی آبخوان ها، بی درنگ کلانشهرهای کشور بی آب خواهند شد بنابر این باید فکر اساسی صورت بگیرد.1400/03/30
13:55:16
5.0 / 5
521
تگهای خبر: رایگان , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز