یك كارشناس مسایل بین الملل تشریح كرد

چگونگی امكان تحقق درخواست تضمین ایران از آمریكا در برابر برجام

چگونگی امكان تحقق درخواست تضمین ایران از آمریكا در برابر برجام یک کارشناس مسایل بین الملل اظهار داشت: خوشبین نیستم تیم مذاکره کننده ایران چاره ای برای به دست آوردن این تضمین که مانع خروج آمریکا از برجام شوند، به دست آورند.


امیرعلی ابوالفتح در گفتگو با ایسنا درباره تضمین آمریکا برای خارج نشدن باردیگر از برجام که از جانب هیات ایرانی مطرح گردیده است، اظهار داشت: در اینکه ایران این خواسته را دارد که باردیگر با خروج یک جانبه آمریکا از برجام مواجه نشود، محق است و این نگرانی ایران به حق است. علاوه بر برجام، ایران و دیگر کشورها نگرانند که تجربه برجام در دیگر پیمان ها و قراردادها از جانب آمریکا تکرار شود، در عین حال خوشبین هم نیستم که تیم مذاکره کننده ایران چاره ای برای به دست آوردن این تضمین که مانع خروج آمریکا از برجام شوند، به دست آورند. البته امیدوارم از راه مذاکرات فرمولی برای آن به دست آورند.
وی ادامه داد: با عنایت به قوانین داخلی آمریکا هیچ راهکاری برای اطمینان پیدا کردن از اجرای تعهدات آمریکا وجود ندارد، مگر این که هزینه کنار گذاشتن تعهدات از جانب این کشور افزایش یابد که این هم در ارتباط با خود برجام است، وگرنه دولت آمریکا را نمی گردد وادار به این کار کرد. حتی تصویب کنگره هم راهگشا نیست، چون ترامپ از چند پیمان که در سنا به تایید رسیده بود هم خارج شد. هیچ دولتی را در هیچ نقطه ای از دنیا نمی توان وادار کرد که تعهداتش را عمل کند؛ از ایران گرفته تا عراق و بسیاری از کشورهای دیگر. یکی از مهم ترین پیمان ها قراردادهای مرزی است، اما یک دولت اگر بخواهد می تواند آنرا کنار بگذارد.
این کارشناس مسایل آمریکا خاطرنشان کرد: مهم این است که ایران ابزارهایی را دست خودش داشته باشد و صدمه پذیری اقتصادش با عنایت به تحریم ها را کم کند و آمادگی داشته باشد که اگر آمریکا باردیگر این کار را انجام داد به مراحل بالاتر از غنی سازی ۶۰ درصدی برسد، در غیر این صورت نه نظام بین الملل و دادگاه های بین المللی و نه قوانین داخلی آمریکا این اجبار را برای او ایجاد نمی کند.
ابوالفتح درباره این که چطور میتوان از برجام برای متعهد ماندن آمریکا به تعهداتش استفاده کرد؟ اظهار نمود: ما می گوییم به برجام نه یک کلمه اضافه می شود، نه یک کلمه کم، پس چیزی را نمی توانیم در جهت محکم کاری اینکه آمریکا باردیگر خارج نشود به توافق اضافه نماییم. در عین حال برجام این توانایی را دارد که در قالب بند ۳۶ بگوید اگر طرف های مقابل به تعهداتشان عمل نکنند، ایران هم عمل نمی کند و همین اتفاق هم افتاد، هر چند که هزینه زیادی برای ایران داشت در عین حال ایران غنی سازی را از سر گرفت و تا ۶۰ درصد هم پیش رفت. اینها چیزهایی هستند که آمریکا را به میز مذاکره بازمی گرداند و آنرا برای خارج شدن از برجام گرفتار تردید می کند.
وی افزود: البته افزایش غنی سازی خطری هم دارد و این پیام را می دهد که برجام ایران را از گرایش به سمت فعالیتهای غیرصلح آمیز باز نمی دارد اما به هر حال در عالم واقع فقط قدرت است که می تواند اثر گذار باشد.
این کارشناس مسایل آمریکا تصریح کرد که اگر ایران توان ملی اش را افزایش دهد امکان این که آمریکایی ها بخواهند باردیگر بازی خروج از برجام و اجرا نکردن تعهداتشان را تکرار کنند، کمتر می شود.1400/04/04
14:02:32
5.0 / 5
569
تگهای خبر: تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز