پاسخ به چند پرسش در مورد قبض آب در تهران

پاسخ به چند پرسش در مورد قبض آب در تهران خبرگزاری نفت و گاز: قیمت تمام شده آب در تهران نزدیک 3000 تومان است و بطور متوسط از مشترکان 700 تومان در هر متر مکعب ستاندن می شود، در این بین در چهار سال متوالی هفت درصد قیمت آب بالا رفته است؛ یعنی طی چهار سال 28 درصد قیمت آب افزوده شد. از سال قبل طرحی به اسم طرح امید نیز روی کار آمد که برمبنای آن قرار شد افرادی که یک سوم حد متوسط یا کمتر مصرف آب دارند، قبض آب آنها رایگان شود که در تهران دو درصد مشترکان مشمول این طرح شدند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، میزان مصرف آب در شهر تهران اینطور است که حدود ۵۰ یا ۶۰ درصد مشترکان کمتر از نرمال یا حدود نرمال مصرف آب دارند که عددی حدود ۱۴ تا ۱۵ مترمکعب می شود. حدود ۳۰ درصد مشترکان کمی بیش از الگو مصرف دارند و ۲۰ درصد مشترکان جز مشترکان پرمصرف هستند و حدود پنج درصد نیز فوق العاده مصرف بالایی دارند.
در این بین ابهاماتی برای مشترکان درباب قبض آب وجود دارد که در اینجا به ۲۲ سوال پر تکرار پاسخ داده ایم. یکی از پرسش هایی که بطور معمول مطرح می شود این است که الگوی مصرف آب برای اشتراک های خانگی به ازای هر واحد چقدر است؟ برای این مساله ۱۴ متر مکعب معادل ۱۴ هزار لیتر در ماه ثبت شده است.
نکته ای که مشترکان می بایست به آن توجه داشته باشند این است که برای تسهیل در قرائت کنتور روی دریچه اتاقچه کنتور نباید پوشانده شود. همین طور بمنظور جلوگیری از خسارت های احتمالی، محفظه شیر انشعاب را همیشه مرئی نگاه دارید.
سوال پر تکرار دیگری که مطرح می شود این است که آیا می توانیم پلاکی در ملک ما از جانب شرکت آب و فاضلاب نصب شده است را برداریم؟ در پاسخ باید گفت با توجه به این که از پلاک نصب شده بمنظور شناسایی هر چه بهتر ملک و کنتور استفاده می شود، باید از آن مراقبت کرد.
درباب سوالاتی که در مورد دوره صدور قبض آب مطرح می شود نیز باید اظهار داشت که قبض آب بها حدودا هر دو ماه یکبار صادر می شود. چنانچه بیش از ۱۵ روز در وصول آن تاخیر افتاد، مراتب را کتباً به آب و فاضلاب منطقه اعلام گردد. حال اگر نسبت به میانگین ماه های پیش، تغییر زیادی در قبض آب بها رخ دهد، چه اقدامی باید انجا داد؟ در صورتیکه مصرف آب شما در قبض کم تر یا بیشتر از میانگین دوره قبل درج شده باشد، رقم فعلی کنتور خودرا به شرکت آب و فاضلاب منطقه خود (اعلام شده روی قبض آب) اطلاع دهید.
اما چرا باید بدهی معوقه را پرداخت کنیم؟ هنگام خرید و یا اجاره املاکی که دارای انشعاب آب هستند حتما به آب و فاضلاب منطقه خود مراجعه و برگ تسویه حساب دریافت کنید تا مشمول پرداخت بدهی های معوقه نشوید. اگر آب بهای شما نسبت به گذشته بسیار بیشتر شده است. برای اطمینان از عدم شکستگی تاسیسات داخلی و اتلاف آب، لوله کشی تاسیسات داخلی ساختمان خودرا آزمایش کنید.
اگر در مورد ساخت بنا یا تغییر کاربری ساختمان، سوال دارید باید بدانید که پیش از هر گونه ساخت و ساز یا تغییر در نوع مصرف آب، لازم است صاحب ملک به آب و فاضلاب منطقه خود مراجعه کند.
وقتی بنظر می رسد کنتور خراب است، باید چه کرد؟ هنگام خرابی کنتور بلافاصله مورد را به آب و فاضلاب منطقه خود اطلاع دهید. مسئولیت تاسیسات داخل منزل به عهده شرکت آب و فاضلاب نیست و مسئولیت حفظ و نگهداری تاسیسات داخلی آب ملک فقط به عهده مشترک است.
اگر عازم مسافرت هستید انشعاب آب خودرا بطور موقت از شیر فلکه قطع کنید. در صورت شکستگی شبکه آب تهران، بلافاصله به شماره تلفن ۱۲۲ اطلاع دهید.
در پاسخ به سوالی که گفته می شود آیا می توانیم از انشعاب آب خود به همسایگان بدهیم؟ باید اظهار داشت که پاسخ خیر است و امکان نقل و انتقال آب از ملکی به ملک دیگر وجود ندارد.
مشترکان توجه داشته باشند که شخصا منی توان کنتور خودرا تعمیر کرد و هر گونه دست کاری در کنتور و اتصالات مر بوط به آن ممنوع می باشد. همین طور لازم است مشترکان به این مساله توجه داشته باشند که ماموران آب و فاضلاب برای دریافت وجه نقد به مشترکان مراجعه نمی کنند. بدین سبب در صورت مشاهده چنین مواردی بلافاصله به نیروی انتظامی اطلاع دهید. تمامی ماموران قرائت کنتور و توزیع قبض آب بها دارای لباس فرم و کارت شناسایی هستند. بدین سبب از ورود افرادی که بدون لباس فرم و کارت شناسایی معتبر هستند به داخل ساختمان جلوگیری کنید.
در صورت عدم حضور مشترک هنگام قرائت کنتور، کارت مخصوص بجای گذاشته می شود. لطفاً بعد از مشاهده آن آخرین رقم کنتور آب خودرا قرائت کنید و با شماره تلفن درج شده در کارت با امور مشترکین منطقه خود تماس بگیرید تا قبض آب شتراک شما صادر شود.
در پاسخ به این پرسش نیز که آیا هنگام خرید یا اجاره، برگ تسویه حساب از شرکت آب و فاضلاب لازم است؟ باید اظهار داشت که هنگام خرید یا اجاره املاکی که دارای انشعاب آب هستند، حتما باید به آبفای منطقه خود مراجعه کنید و برگ تسویه حساب را دریافت کنید تا مشمول پرداخت بدهی معوقه نشوید.
در آخر باید گفت مشترکان تهرانی می توانند شکایت خودرا با شماره تلفن ۱۲۲ (واحد ارتباطات مردمی آبفای استان تهران) در تمامی ساعات شبانه روز در بین بگذارند.
منبع:

1400/04/04
18:45:50
5.0 / 5
560
تگهای خبر: تعمیر , خرید , رایگان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز