صالحی:

مسائل مالی دلیل عمده عدم دستیابی به اهداف تولید برق هسته ای بوده است

مسائل مالی دلیل عمده عدم دستیابی به اهداف تولید برق هسته ای بوده است رئیس سازمان انرژی اتمی مسائل مالی را عمده ترین دلیل عدم دستیابی به اهداف تولید ۲۰ هزار و ۸ هزار مگاوات برق هسته ای در کشور دانست.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، علی اکبر صالحی در نشستی که بعدازظهر امروز (شنبه) از جانب نیکزاد نایب رییس مجلس و در هیأت رئیسه مجلس جهت بررسی مبحث تولید برق هسته ای برگزار شد، اظهار داشت: در ارتباط با تولید برق از توان هسته ای این مورد به رژیم گذشته برمی گردد. در سال ۵۳ سازمان برنامه و بودجه رژیم گذشته پروژه ای را به شرکت SRI در آمریکا می دهد که چشم انداز ۲۰ ساله کشور را تدوین کند. در این چشم انداز ۲۰ جلدی که به پیشنهاد SRI تهیه شده بود در سبد انرژی ایران ۲۰ هزار مگاوات برق هسته ای طی ۲۰ سال یعنی تا سال ۷۴ پیشبینی شده بود.
وی اضافه کرد: هم اکنون بوشهر ۱۰۰۰ مگاوات برق هسته ای تولید می کند و پیشنهادی که در سال ۵۴ داده شده بود به این معنا بود که تا سال ۷۴ باید معادل ۲۰ نیروگاه بوشهر برق هسته ای تولید می شد اما حالا ما در سال ۱۴۰۰ هستیم و ۱۰۰۰ مگاوات برق هسته ای داریم.
رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: دو دلیل عمده SRI برای پیشبینی این میزان تولید برق هسته ای هم این بود که هر ۱۰۰۰ مگاوات رآکتور هسته ای معادل ۱۱ تا ۱۲ میلیون بشکه نفت صرفه جویی دارد و هر کدام از نیروگاه ها مانع انتشار گاز آلاینده معادل هفت میلیون تن می شوند. در واقع گفتند در ۲۰ سال ۲۰ هزار مگاوات برق هسته ای داشته باشید ۱۴۰ میلیون تن گاز آلاینده به هوا نمی رود و معادل ۷۰۰، ۸۰۰ بشکه در روز هم صرفه جویی می شود.
صالحی خاطرنشان کرد: پس از انقلاب این پروژه به علت انقلاب و جنگ متوقف گردید. آلمان ها در سال ۵۴ یا ۵۵ دو نیروگاه بوشهر را شروع کرده بودند و فرانسوی ها هم قرار بود در خوزستان دو نیروگاه راه اندازی کنند. در آستانه انقلاب نیروگاه های بوشهر مجموعا ۶۵ درصد جلو رفته بود که این مصادف با انقلاب شد و ما به آنها گفتیم از ایران بروند. پس از جنگ تحمیلی در زمان آقای هاشمی وضع شوروی بهم ریخته بود و هیچ کشور غربی هم آمادگی خویش را برای ادامه نیروگاه بوشهر اعلام نکرده بود. بنابراین فرصت خوبی برای ادامه تکمیل بوشهر با روس ها پیش آمد چون که صنعت هسته ای آنها هم داشت ورشکست می شد و در نتیجه ما هم اکنون نیروگاه بوشهر را داریم. البته از زمان قرارداد با روس ها تا تکمیل کار، بیست و چند سال به طول انجامید چون که باید سیستم غربی با سیستم شرقی پیوند داده می شد و این کار مشکلی بود.
وی در بخش دیگری از اظهارات خود خاطرنشان کرد: هم اکنون نیروگاه بوشهر سرپاست و از سال ۹۲ که فعالیت اش را آغاز کرده ۱۰۰۰ مگاوات در سال برق تولید می کند. البته پس از انقلاب که نیروگاه بوشهر ۱ درحال ساخت بود این مورد بحث شده بود که ما چقدر باید برق هسته ای داشته باشیم. وزارت نیرو، دانشگاه شریف و چند مرجع علمی بررسی هایی داشتند و نهایتا شورایعالی انرژی تشکیل شد و تولید هفت تا ۱۰ هزار مگاوات برق هسته ای مورد بحث قرار گرفت ولی دیگر هیچ کدام مبحث تولید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته ای را مطرح نکردند. طبق همین مطالعات ما باید هفت تا هشت هزار مگاوات برق هسته ای داشته باشیم.
صالحی با اشاره به اینکه ایجاد نیروگاه هسته ای گران ولی ادامه کار آن ارزان است، اظهار داشت: طول عمر مفید نیروگاه هسته ای ۶۰ تا ۷۰ سال است. همینطور ۳۰ تا ۴۰ میلیون دلار متوسط سوخت نیروگاه هسته ای برای ۱۰۰۰ مگاوات است در حالیکه یک نیروگاه فسیلی ۱۰۰۰ مگاواتی ۱۱ تا ۱۲ میلیون بشکه نیاز دارد که حدود ۷۷۰ میلیون دلار در سال می شود بنابراین وجود نیروگاه هسته ای و تولید برق هسته ای به مفهوم صرفه جویی است و نیروگاه هسته ای بازگشت سرمایه اش به سرعت اتفاق می افتد اما ادامه فعالیت نیروگاه هسته ای و فسیلی چندان غیر از سوخت اش تفاوتی با هم ندارد. در مقابل سرمایه گذاری اولیه نیروگاه فسیلی بسیار کم است ولی هزینه سالانه اش زیاد است.
وی افزود: علت این که ما نتوانستیم تا امروز به ۲۰ هزار مگاوات و حتی ۸ هزار مگاوات برق هسته ای برسیم بخش عمده در ارتباط با مسائل مالی است. همینطور از سویی این مورد همواره مورد تاکید رهبری قرار داشته و ایشان صنعت هسته ای را تضمین کننده برق مطمئن نسل های آینده و مایه اقتدار جمهوری اسلامی عنوان کردند و بارها تاکید داشتند که ۲۰ و حتی ۳۰ هزار مگاوات برق هسته ای را دنبال کنید. مجلس هم سفارش دارد که سازمان انرژی اتمی آمادگی لازم را برای چرخه سوخت ۲۰ هزار مگاوات فراهم آورد.
رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: ما قرار شد دو نیروگاه دیگر با روس ها داشته باشیم که چهار سال است عملیاتش شروع شده است. هم اکنون ۵۰۰ میلیون یورو به روس ها بدهکاریم و برای همین نیروگاه بوشهر ۱ که درحال تولید برق است هنوز پول سوخت را به روس ها نداده ایم. شرایط مالی کشور شرایط ویژه ای است اما با همه این اوصاف من می گویم راهکارهایی وجود دارد که سازمان انرژی اتمی بتواند ۸ هزار مگاوات برق هسته ای را محقق کند.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، قبل از اظهارات علی اکبر صالحی، بیگی نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس هدف از برگزاری این جلسه را هم اندیشی برای کمک به افزایش تولید برق هسته ای کشور عنوان و تصریح کرد: ما درحال حاضر۱۰۰۰ مگاوات تولید برق هسته ای داریم که فاز ۲ و ۳ آن هم درحال راه اندازی است اما می خواهیم در این نشست راهکاری برای افزایش میزان تولید برق هسته ای بیاندیشیم.
منبع:

1400/04/05
20:09:32
5.0 / 5
773
تگهای خبر: انرژی , برق , تولید , راه اندازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز