حل مشكلات نیروهای پیمانی نفت روی میز نمایندگان و استانداری بوشهر

حل مشكلات نیروهای پیمانی نفت روی میز نمایندگان و استانداری بوشهر خبرگزاری نفت و گاز: بوشهر به دنبال چند روز اعتراضات تعدادی از نیروهای پیمانی نفت، نماینده کنگان، دیر، جم و عسلویه در مجلس یازدهم  و معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر قول پیگیری و حل مشکل این کارکنان را دادند.


کافی ست این روزها چرخی در شبکه های اجتماعی و پایگاه های خبری بزنید، بعید است که چشمتان به تصاویر و ویدئوهایی از اعتراضات تعدادی از کارگران صنعت نفت کشور به سبب "پایین بودن دستمزدها و نامناسب بودن شرایط کاری" نخورد. کارگرانی که بیشترشان پیمانی و موقت هستند و از آخرین روز بهار یعنی ۳۱ خرداد اعتراضات صنفی و معیشتی خودرا بصورت پراکنده در نقاط مختلف کشور آغاز نموده اند و به تدریج این اعتراض ها در پالایشگاه ها، مخازن نفت، سکوهای نفتی و پتروشیمی ها در بوشهر، کنگان، خارگ، تهران، ماهشهر، اراک، قشم، بهبهان، گچساران، آبادان و گسترده شد.
ایسنا در ایام اخیر در گزارشی با عنوان «پیمانکاران بار و بندیل شان را بردارند و از عسلویه بروند!» به تعدادی از مشکلات این کارگران اشاره کرده بود و از مطالبات این گروه گفته شد.
ناگفته نماند از اواخر سال قبل اعتراض ها از کارمندان و کارگران رسمی و به خصوص بخش عملیاتی وزارت نفت شروع شده بود و کم کم در ماه های گذشته با پیوستن نیروهای پیمانی شدت گرفت. کارکنان صنعت نفت در بیش تر اعتراضات یک سال قبل خود خواسته های مشابهی داشته اند و آن اجرائی نشدن بندهای معیشتی ماده ۱۰ قانون وظایف و اختیارات نفت می باشد. هم چنین خیلی از کارمندان و کارگران صنعت نفت با تصویب ماده (۱) جزء الف تبصره ۱۲ قانون بودجه کل کشور از طرف مجلس شورای اسلامی در سال جدید با تعیین سقف و کسوراتی که در حقوقشان اعمال شده، می گویند افزایش حقوق خاصی در سال جدید نداشته اند و حتی برای تعدادی از آنها حقوق نسبت به پارینه کاهشی شده است.
کارگران نفت با راه اندازی کارزاری سراسری تحت عنوان «کمپین ۱۴۰۰» به دنبال دستیابی به مطالبات معیشتی خود هستند. تصاویر انتشار یافته نشان میدهد کارگران اعتراض خودرا با ترک محل کار و رفتن به خانه هایشان اعلام نموده اند.
این کارگران و مهندسان متخصص، توانمند و متعهد که بار اصلی صنعت نفت ایران نیز بر دوش آنهاست، می گویند با ورود پیمانکاران مدت هاست چیزی به نام امنیت شغلی ندارد و از قرارداد دائم کار محروم هستند و از طرف دیگر نیز با تبعیض دستمزدی روبه رو شده اند.
پیام های دریافتی از طرف کارگران حاوی چند نکته اساسی ست که مهم ترین آنها قاعده مند نشدن افزایش مزد سالانه از طرف پیمانکاران است، بطوریکه در بعضی موارد شنیده شده است که کارگران در صورت نپذیرفتن دستمزد تحمیلی پیمانکاران، تهدید به اخراج شده اند. صدای اعتراض کارگران پیمانی نفت این دفعه، اما بلندتر از دیگر مواقع بود و مسئولان درصدد پیگیری اند.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر روز گذشته در این خصوص اظهار نمود: پیگیری برای بهبود مسائل رفاهی کارگران از طرف منطقه اقتصادی انرژی پارس و بازرسی از شرکتها و پتروشیی ها در حال انجام می باشد. هم چنین پیشنهاد پرداخت همزمان حقوق مدیران، کارگران و کارکنان انجام شده است.
محمدتقی ایرانی اشاره کرد: در مورد تبعیض در پرداخت ها، کمیسیون کارگری مصوبه ای در حوزه برطرف شدن تبعیض ها به منطقه سازمان ویژه اقتصادی انرژی پارس ابلاغ نمود. در این شرایط تحریم و نیاز کشور به تولید نفت، گاز و پتروشیمی کارگران، کارمندان و مهندسان ساعی صنعت نفت و گاز با حضور در محل کار خود، اجازه ندهند چرخ تولید متوقف شود.
هم چنین نماینده کنگان، دیر، جم و عسلویه در مجلس یازدهم هم درباره اعتراضات کارگران پیمانکاری صنایع نفت و گاز بیان کرد: ما بمحض اطلاع از حرکت های کارگری و مطالبه گری آنها در مورد بحث حقوق و مزایا وارد مذاکره با اعضای کمیسیون انرژی شدیم و الان مسائل در کمیسیون انرژی به جد پیگیری می شود. هم چنین از جانب رییس کمیسیون نامه ای به آقای قالیباف زده شد و ایشان هم قضیه را به سران قوا منتقل کردند.
موسی احمدی با اشاره به این که روز چهارشنبه (۲ تیر ۱۴۰۰) نیز با اشاره به گفت وگوی خود با آقای قالیباف و بیان مسائل و مشکلات این قشر، در حاشیه ی فراکسیون انقلاب اسلامی اضافه کرد: با واسطه مسائل را به رییس جمهور منتخب هم منتقل و بوسیله نماینده پارلمانی رییس جمور مسائلی که در منطقه ما وجود دارد را منعکس کرده ایم. مسائل کارگرانی که سال ها زیر نظر پیمانکار کار کرده اند و هم چنین بحث حقوق و دستمزد و امنیت شغلیِ این کارگران باید ساماندهی و تعیین تکلیف شود.
وی با اشاره به دیدار با هیئتی از جانب وزارت نفت اظهار داشت: برخی از اقداماتی که نیاز بوده انجام گرفته و حقوق و مزایای برخی کارگران پرداخت شده است و درباب برخی مسائل دیگر هم مشغول رایزنی هستند تا آنها هم صورت گیرد. حقوق قانونی و مطالبات این عزیزان باید پیگیری شود. هم اکنون همه نسبت به مسائل این کارگران حساسیت پیدا کرده اند و من مطمئن هستم که در هفته ی آینده این قضایا ساماندهی می شود و مشکلات حل خواهد شد.
نماینده کنگان، دیر، جم و عسلویه در مجلس شورای اشلامی درباب طرح حذف پیمانکاری در نفت که قبل تر نمایندگان مجلس از آن سخن گفته بودند، عنوان کرد: ما طرحی در مجلس مطرح کرده ایم و الان هم باتوجه به تغییراتی که در کمیسیون ها ایجاد شده، این طرح را پیگیری می نماییم. در این طرح به دنبال این هستیم که رابطه ی کارگر و کارفرمای اصلی را تنظیم نماییم و پیمانکاران را حذف نماییم. به اعتقاد ما اگر رابطه ای منطقی و مستقیم بین کارگر و کارفرما باشد این مشکلات ایجاد نخواهد شد. اگر باتوجه به حساسیتی که وجود دارد، دوستان همکاری کنند و به این طرح رای داده شود بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.
هم چنین گفته می شود فردا مسائل و مشکلات کارکنان صنعت نفت با حضور وزیر نفت، سازمان بازرسی کل کشور، سازمان اطلاعات سپاه، وزارت اطلاعات، سازمان برنامه و بودجه، دیوان محاسبات کشور و مرکز تحقیقات در کمیسیون انرژی بررسی می شود.
باید منتظر ماند و دید آیا وعده ۳۴ هزار شاغل قرارداد موقت و ۱۲۰ هزار نیروی پیمانکاری در صنعت نفت کشور در حد حرف باقی می ماند یا رنگ عمل به خود می گیرد.
منبع:

1400/04/06
11:12:19
5.0 / 5
304
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز