اردوغان:

تركیه به اكتشاف گاز در مدیترانه ادامه می دهد

تركیه به اكتشاف گاز در مدیترانه ادامه می دهد خبرگزاری نفت و گاز: رییس جمهور ترکیه در اظهاراتی که ممکنست تنشها با اتحادیه اروپا و یونان در بحبوحه تلاش ها برای ترمیم روابط را تجدید کند، اعلام نمود ترکیه به اکتشاف نفت و گاز در شرق مدیترانه ادامه می دهد.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، ترکیه با یونان و قبرس که اعضای اتحادیه اروپا هستند، بر سر منابع انرژی و قلمرو قضایی در منطقه گرفتار اختلاف است و تنشها سال میلادی گذشته پس از آن که ناوهای ترکیه و یونان کشتیهای اکتشافی برای منابع هیدروکربن را اسکورت کردند، اوج گرفت.

رجب طیب اردوغان، در استان ساکاریا واقع در شمال غربی ترکیه اظهار نمود: ترکیه سیگنالهای گاز طبیعی را در شرق مدیترانه دریافت کرده و وعده داد به دفاع از حقوق ترکیه در این منطقه ادامه خواهد داد. وی بدون توضیح چندانی گفت حق ما هرچه که باشد، آنرا به نحوی خواهیم گرفت و به کارهای اکتشافی نفت در شرق مدیترانه، قبرس و همه آن دریاها ادامه خواهیم داد.

سران اتحادیه اروپا اقدامات تنبیهی مقابل آنکارا بر سر کارهای فراساحلی را تهدید کرده بودند اما پس از آن که ترکیه کشتی اکتشافی خودرا از آبهای مورد منازعه خارج کرد، از تهدیدهای مذکور دست کشیدند.

آنکارا از آن زمان سرگرم ترمیم روابط با اتحادیه اروپا و آتن بوده است.

پس از این که ترکیه کشتی اکتشافی عروج رییس را در نوامبر و در بحبوحه تهدیدهای تحریم های اتحادیه اروپا به بندر بازگرداند، آنکارا مذاکرات مستقیم با آتن را بعد از یک وقفه پنج ساله از سرگرفت. دو طرف دو دور مذاکره از ژانویه برگزار کرده اند اما اعلام نمودند نباید منتظر هیچ نتایج فوری بود.

اظهارات اردوغان یک هفته بعد از این عنوان شد که اتحادیه اروپا ۳.۵ میلیارد یورو به ترکیه برای ادامه میزبانی پناهجویان سوری تا سال ۲۰۲۴ را وعده داد. آنکارا این کمک را رد کرد و آنرا ناکافی خواند و از این بلوک خواست اقدامات قاطعانه تری برای افزایش همکاری انجام دهد.

بروکسل و آنکارا بر سر جزیره قبرس هم اختلاف نظر دارند. مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه روز پنجشنبه هشدار داده بود اگر اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد درباب تقسیم عادلانه قبرس اقدام نکنند، این کشور فعالیت هایش در شرق مدیترانه را از سر خواهد گرفت.

مذاکرات غیر رسمی که تحت حمایت سازمان ملل متحد در آوریل انجام گرفت هیچ نتیجه قابل توجهی نداشت. آنکارا از دولت ترک نشین در شمال قبرس حمایت می کند و تنها کشوری است که به دولت بخش جنوبی قبرس را به رسمیت نمی شناسند.

بر اساس گزارش رویترز، اردوغان ۲۰ ژوئیه از شمال قبرس دیدار خواهدنمود.

منبع:

1400/04/12
16:33:34
5.0 / 5
553
تگهای خبر: انرژی , تحریم , حقوق , گاز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز