مطهرنیا مطرح كرد

چرایی سكوت و سكون در مذاكرات وین

چرایی سكوت و سكون در مذاكرات وین به گزارش خبرگزاری نفت و گاز یک استاد دانشگاه اظهار داشت: مناقشه ایران و آژانس بر سر تمدید همکاریهای فراپادمانی و تاثیر آن بر مذاکرات وین، می تواند ایجادکننده نگاهی جدید با تلاطم های جدید باشد، اما این کنش و واکنش های متقابل امر تازه ای نیست که بتواند هر یک از جانب ها خصوصاً ایران و آمریکا را غافلگیر کند.


مهدی مطهرنیا در گفت و گو با ایسنا با اشاره به عدم تمدید همکاری ایران و آژانس در قالب همکاریهای فراپادمانی اظهار نمود: پرونده هسته ای ایران دلالت انضمامی بر پرونده ای است که عینیت عملیاتی دارد. پرونده هسته ای ایران دلالت ضمنی بر پرونده های متفاوت خصوصاً پرونده رابطه ایران و آمریکا دارد که بعد از انقلاب اسلامی در مساله سفارت آمریکا در ایران بوجود آمد. حالا این سکوت و ساکن بودن در مذاکرات هسته ای وین محصول یک جریان معنادار در رابطه با طرح گسترده تر مسایل مربوط به ایران و آمریکاست. بدین جهت باید این سکون را ناشی از یک متغییر اصلی یعنی گسترش پرونده هسته ای به پرونده های دیگر و از سویی گسترش مسایل مربوط به رابطه ایران و آمریکا باتوجه به تغییر و تحولات دولت در واشنگتن و دولت جدید در ایران دانست.
وی افزود: ماه عسل دولت بایدن با مردم آمریکا در واشنگتن تمام شده است و تازه سفره عقد دولت جدید در ایران گسترده می شود. فصل جدیدی درحال شروع است که در پی ایجاد فضایی است که بتوانند زمینه های موجود را در رابطه با پرونده هسته ای ایران گسترش دهد و برجام پلاس را در کنار تجدید نظر در برجام فعلی وارد ادبیات مذاکره با ایران کنند.
این استاد دانشگاه اظهار نمود: در این چشم انداز چه می توان گفت؟ آنچه الان شاهدیم حفره ای است که می تواند ایجاد کننده منطق بازگشت احتمالی به وضعیت صفر شود و از سویی می تواند زمینه ساز ایجاد فضای مناسب برای گفت و گو با دولت جدید در ایران گردد. دولتی که نزدیک تر به بافتار قدرت در ایران است و در ساخت قوه مجریه می تواند تصمیم سازی اثربخش تری را از خود به نمایش بگذارد.
مطهرنیا درباره تاثیر مناقشه ایران و ۱+۴ بر همکاریهای فراپادانی موقت با آژانس و تاثیر آن بر مذاکرات هسته ای در وین اظهار داشت: هم ایران، هم آمریکا دست همدیگر را خوانده اند. اینکه ایران می خواهد تخم مرغ هایی را در سبد مذاکره بگذارد، امری پذیرفته شده است و آمریکا هم با تحریم به دنبال همین مساله است، بدین جهت این روند می تواند ایجاد کننده رویکرد جدید در تلاطم های جدید باشد، اما بطور کلی این کنش و واکنش های متقابل امری تازه نیست که بتواند طرف مقابل را غافلگیر کند.
وی افزود: به هر حال ایران باید آنچه مجلس شورای اسلامی تصویب کرده است را انجام دهد، یا بار دیگر همکاریهای فراپامانی را تمدید کند که در این صورت این کار می تواند پیامی از طرف دولت جدید در ایران به طرف های مقابل خصوصاً آمریکا در خصوص عقب نشینی ایران از مواضع قبلی اش باشد.
منبع:

1400/04/16
12:56:04
5.0 / 5
670
تگهای خبر: تحریم , عملیات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز