عامل افزایش قیمت LNG در بازار جهانی

عامل افزایش قیمت LNG در بازار جهانی خبرگزاری نفت و گاز: افزایش قیمت محموله های تک گاز طبیعی مایع (LNG) در هفته های اخیر به سبب تقاضای قوی در آسیا و اروپا که با دمای گرمتر از حد معمول هوا روبرو شده اند، عنوان شده است اما این تنها عامل افزایش قیمت نبوده است.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، تقاضای قوی مطمئنا تاثیر زیادی روی قیمتها دارد اما در این میان مسائلی که پیرامون عرضه LNG وجود دارد، نادیده گرفته شده است. کاهش حجم صادرات از طرف تولیدکنندگان بزرگ شامل استرالیا، قطر، آمریکا و روسیه عامل دیگری بوده که به افزایش قیمتها دامن زده است.

طبق آمار مفسرین داده شرکت کپلر، هر چهار صادرکننده بزرگ LNG کمتری در ژوئن نسبت به ماه مه صادر کردند و در برخی از موارد حجم عرضه شده در ژوئن پایینترین میزان چند ماه گذشته بود.

قیمت اسپات هفتگی برای تحویل به شمال آسیا به ۱۲.۵۵ دلار به ازای هر میلیون واحد حرارتی بریتیش (mmBtu) رسید که در مقایسه با ۱۴ دلار در هفته قبل از آن کاهش داشت.

با این حال بهای قراردادهای معاملات آتی هفته گذشته عملکرد مثبتی داشت و نهم ژوییه به ۱۳ دلار به ازای هر واحد mmBtu صعود کرد که دومین رشد روزانه متوالی بودند اما در مقایسه با رکورد ۱۳.۲۳ دلار در اول ژوییه پایینتر بود.

قیمت اسپات برمبنای سالانه به میزان شایان توجهی بالاتر است اما باید این حقیقت را در نظر داشت که تقاضا در اواسط سال میلادی گذشته که اقتصادهای جهان به سبب شیوع همه گیری کووید ۱۹ به قرنطینه رفته بودند، ریزش کرده بود. شاید مقایسه با سال ۲۰۱۹ که قراردادهای جی کی ام در ژوییه ۴.۳۰ تا ۴.۹۰ دلار یعنی حدود یک سوم قیمت فعلی محموله های تک معامله می شدند مقایسه مفیدتر باشد. بهای معاملات جی کی ام از اواخر فوریه صعود شایان توجهی پیدا کرده و حدود ۱۲۴ درصد از رکورد پایین ۵.۸۰ دلار در هر واحد mmBtu در ۲۵ فوریه رشد کرده است.

بخشی از علت افزایش اخیر قیمت شاید به این علت باشد که خریداران نمی خواهند باردیگر با کمبود LNG مواجه گشتند و مانند زمستان گذشته برای تامین نیازشان تقلا کنند. قیمتها زمستان گذشته در پی کمبود عرضه صعود کرد و برخی از محموله ها تا رکورد قیمت بالای ۳۰ دلار به ازای هر واحد mmBtu مبادله شدند.

با این حال بنظر می رسد تقاضای قوی برای LNG با محدودیتهای عرضه روبه رو شده است.

طبق آمار کپلر، استرالیا که با قطر برای جایگاه بزرگترین صادرکننده LNG جهان رقابت می کند، در ژوئن ۵.۸۰ میلیون تن LNG صادر کرد که پایینترین رکورد ماهانه از ژوییه سال ۲۰۲۰ بود.

قطر ۶.۳۸ میلیون تن LNG در ژوئن صادر کرد که در مقایسه با ۷.۱۴ میلیون تن در مه کمتر بود و اندکی بالاتر از آمار ۶.۳۳ میلیون تن آوریل بود که ضعیفترین آمار صادرات ماهانه از نوامبر سال ۲۰۲۰ بود.

آمریکا ۵.۴۳ میلیون تن در ژوئن صادر کرد که پایینترین حجم از فوریه و پایینتر از ۶.۵ میلیون تن در مه بود.

روسیه ۲.۵۹ میلیون تن در ژوئن صادر کرد که پایینترین میزان از فوریه و کمتر از ۲.۸۰ میلیون تن در مه بود.

فعالیتهای تعمیراتی در تاسیسات گوناگون LNG در صادرکنندگان بزرگ، تولید را محدود کرده و احتمال دارد با اختتام عملیات تعمیراتی، میزان عرضه افزایش پیدا کند. بعنوان مثال شرکت شورون در ۱۵ ژوئن اعلام نمود انتظار دارد واحد ۳ پروژه گورگون در استرالیای غربی که ظرفیت تولید سالانه ۱۵.۶ میلیون تن را دارد، در هفته های آتی باردیگر راه اندازی کند.

آمار رهگیری کشتی نشان میدهد صادرات در ژوییه احیانا افزایش می یابد. طبق برآورد کپلر، صادرات استرالیا ماه میلادی جاری ۱۹.۳ درصد نسبت به ژوئن افزایش خواهد یافت و به ۶.۹۲ میلیون تن می رسد.

پیش بینی می شود صادرات قطر ماه میلادی جاری به ۶.۸۴ میلیون تن برسد که ۷.۲ درصد بالاتر از آمار ژوئن خواهد بود اما صادرات آمریکا به ۵.۳۲ میلیون تن می رسد که کاهش اندکی در مقایسه با ماه میلادی گذشته خواهد داشت.

شرکت کپلر پیش بینی می کند صادرات جهانی LNG ماه میلادی جاری به ۳۱.۱۶ میلیون تن بالغ شود که بالاتر از ۳۰.۳۸ میلیون تن در ژوئن خواهد بود. آمار ژوییه در مقایسه با رکورد ۳۴ میلیون تن در ژانویه و مارس امسال مطمئنا پایینتر خواهد بود اما نشانه بهبود عرضه شمرده می شود.

بر اساس گزارش رویترز، هنوز مشخص نیست عرضه بالاتر کمک می نماید روند صعودی قیمت محموله های تک LNG مهار شود یا خیر اما مطمئنا عرضه بیشتر به متوازن شدن بازار کمک خواهدنمود.

منبع:

1400/04/21
18:44:01
5.0 / 5
161
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز