تترا در مراحل نهایی راه اندازی

تترا در مراحل نهایی راه اندازی پروژه راه اندازی مرکز تولید و توسعه رادیوداروهای ایران (تترا) که از سال ۹۸ کار ساخت آن شروع شده است با وجود خروج آمریکا از برجام و مشکلات اقتصادی و تحریمی بوجود آمده در کشور مراحل نهایی خویش را طی می کند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، مرکز تولید و توسعه رادیوداروهای ایران (تترا) بر مبنای استاندارد GMP از سال ۹۳ دنبال شد اما مقدمات اولیه کار در سال فراهم گردید. این مرکز مقرر است جنب سازمان انرژی اتمی در فضای ۳۷ هزار متر مکعب در ۹ طبقه ساخته شود. بودجه ارزی آن توسط صندوق رفاه ملی به میزان ۶۳ میلیون دلار تأمین شده است و بودجه ریالی آن هم توسط سازمان انرژی اتمی تأمین می شود.
قرار است این مرکز جایگزین مراکزی شود که در دهه ۶۰ ساخته شده اند. ایران در دهه ۶۰ و با امکانات گذشته ۲۰ الی ۳۰ ژنراتور تولید می کرد و هم اکنون ۳۶۰ ژنراتور تکنسیم تولید می کند، یعنی بیشتر از ۲۰ برابر ظرفیت امکانات فعلی، درحال تولید است. این مرکز دو سیکلوترون و و شش خط تولید کیت های دارویی و پنج خط تولید رادیودارو خواهد داشت.
از اهداف این پروژه ایجاد زیرساخت برای ارتقای تولیدات رادیوداروهای تشخیصی PET و SPECT درمانی بر اساس آخرین استانداردهای روز اروپا (Eu-GMP)، ایجاد فضا و تجهیزات استاندارد برای تحقیق و توسعه در زمینه رادیوداروها از تحقیقات آزمایشگاهی تا مراحل پیش بالینی، امکان افزایش فضاهای مورد نیاز در آینده بدون نیاز به ایجاد زیرساخت جدید و طراحی و ساخت یک مرکز نمونه در دنیا با عنایت به محدودیت های بودجه ای.
محمدرضا داورپناه مدیرعامل شرکت پارس ایزوتوپ پیش از این به ایسنا اظهار داشته بود: قرار بود تمام تجهیزات پروژه تترا در قالب برجام و با همکاری کشورهای مختلف بخصوص کشورهای اروپایی تأمین شود و مذاکرات مربوطه از سال ۹۶ شروع شد، اما متأسفانه به خاطر تحریم ها و خروج آمریکا از برجام در بخش تأمین تجهیزات، تمامی مذاکرات و تفاهم های اولیه معلق شده است. این در شرایطی است که کشورهای اروپایی بسیار علاقمند به همکاری با ایران در این حوزه هستند و تلاش داریم از مسیرهای مختلف، شاید ساز و کار مالی اروپا یا همان اینستکس این مسئله حل شود. البته آنچه واضح است سهامداران این شرکت ها باید تصمیم بگیرند که در این پروژه وارد شوند و معمولا به علت منافعی که شرکتهای مذکور در آمریکا دارند کار برای ما مشکل می شود.
بر اساس گزارش ایسنا، هرچند تأمین تجهیزات این پروژه در بخش های زیادی قرار بوده است با مشارکت کشورهای اروپایی و چین صورت گیرد و الان این مسئله به احیای برجام منوط شده است اما مقامات ایران تاکید کرده اند که اگر به هر شکل این اتفاق نیفتاد، برای تکمیل این پروژه و تأمین تجهیزات آن سناریوهایی را در نظر دارند.
اکنون فاز یک این پروژه تکمیل شده است و فاز ۲ پروژه ملی مرکز تولید و توسعه رادیو داروهای ایران(تترا)، با حضور دکتر علی اکبر صالحی ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ راه اندازی شد و همچنان این فاز درحال اجراست.
با توجه به گستردگی سبد محصولات تشخیصی و درمانی رادیودارویی در کشور تقاضای بالایی از کشورهای توسعه یافته برای آنها وجود دارد که هم اکنون به علت استاندارد نبودن خطوط تولیدی و زیرساخت ها امکان صادرات وجود ندارد. با اتمام پروژه تترا ضمن ایجاد این امکان زمینه ارز آوری بالای این صنعت برای کشور بوجود آمده و ایران بعنوان صادرکننده رادیوداروها به کشورهای اروپایی شناخته خواهد شد.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4


منبع:

1400/04/22
21:18:36
5.0 / 5
614
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز