چقدر آب بدون مجوز در تهران مصرف می شود؟

چقدر آب بدون مجوز در تهران مصرف می شود؟ تنها در سه ماه ابتدایی امسال 5439 رشته انشعاب بدون مجوز آب در سطح استان تهران شناسایی شده که 2583 رشته انشعاب بعد از گرفتن جریمه و طی مراحل قانونی خرید انشعاب به مجاز تبدیل گشته اند و 1290 رشته انشعاب بصورت کامل قطع و متخلفان جریمه شدند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، با یک حساب سرانگشتی می توان میزان تقریبی مصرف آب بوسیله انشعاب های بدون مجوز را به دست آورد؛ اگر هر انشعاب بدون مجوز را برای یک خانوار چهار نفره در نظر بگیریم و طبق الگوی مصرف آب، میزان مصرف آنرا ۱۴ هزار لیتر لحاظ نماییم، یعنی در هر ماه چیزی نزدیک به ۷۱ میلیون لیتر آب بوسیله این انشعاب ها مصرف شده است. اهمیت این رقم آنجا بیش تر به چشم می آید که بدانیم متوسط مصرف لحظه ای آب کل کلان شهر تهران ۴۲ هزار لیتر است.
در شرایطی که تهران با معضل کمبود منابع آبی دست و پنجه نرم می کند، وجود انشعاب های بدون مجوز تهدید بزرگی است که باید کلیه نهادها و ارگان های ذی ربط به آن توجه داشته باشند.
طبق قانون هر شخص حقیقی یا حقوقی که بدون داشتن انشعاب مجاز و قانونی به مصرف آب از تاسیسات آب رسانی شهری یا روستایی اقدام نماید و یا با داشتن انشعاب، به مصرف آب مغایر با مقررات (مشخصات قراردادی انشعاب) مبادرت کند، مصرف کننده غیرمجاز می باشد.
انشعاب های بدون مجوز شامل انشعاب گیری غیرقانونی از خط انتقال، شبکه توزیع، از مخزن، انشعاب مجاز، دست کاری و تخریب کنتور (به عنوان ابزار سنجش و اندازه گیری مصرف)، هدایت آب تاسیسات آب (بدون برقراری انشعاب غیرمجاز)، مصرف مازاد بر ظرفیت هیدرولیک، برداشت بدون مجوز از خروجی علمک آب رسانی و برداشت بدون مجوز از خروجی شیر عمومی است.
محمدرضا بختیاری- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران- درباره اقدامات انجام شده در این راستا به ایسنا اظهار داشت: در این بین شرکت های آب و فاضلاب بعنوان متولی تامین و توزیع آب آشامیدنی بهداشتی مردم نقش اساسی و غیرقابل انکاری در این امر دارند، برای اینکه از یک طرف با صرف هزینه های گزاف آب سالم و قابل شرب را به دست مشترکان خود می رسانند و از جانب دیگر به سبب محدودیت های قانونی امکان دریافت بهای خدمات خودرا مطابق قیمت تمام شده نیز ندارند.
وی ادامه داد: در نتیجه چنان چه با این اوصاف قسمتی از این محصول را نیز به سبب تخلفات مشترکان خود از دست رفته ببینند، عملاً امکان استمرار خدمت رسانی مطلوب گرفتار مخاطره می شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اعلان اینکه با توجه به این که سالانه هزینه های سنگینی برای تصفیه و توزیع آب آشامیدنی در شبکه های شهری و روستایی پرداخت می شود، اظهار داشت: اما قیمت پایین آب مصرفی مشترکان نیز مانع رفتار غیرقانونی و خلاف شرع و عرف استفاده کنندگان بدون مجوز از آب آشامیدنی نشده است.
بختیاری اظهار نمود: این در حالیست که برمبنای فتوای خیلی از مراجع تقلید استفاده بدون مجوز از آب، جایز نبوده و حرام اعلام شده است و قانون نیز استفاده بدون مجوز از آب را عملی غیرمتعارف و مجرمانه می خواند.
وی با اعلان اینکه استفاده بدون مجوز از آب نه فقط سبب امکان آلودگی شبکه توزیع و کاهش طول عمر شبکه توزیع آب به سبب انشعاب گیری غیراصولی می شود، بلکه هدررفت آب را بیشتر می کند و به دستگاه های اندازه گیری آب نیز خسارت وارد می کند، اظهار نمود: این اقدام هم چنین سبب بی نظمی در خدمات رسانی به سایر زون های شبکه به لحاظ افت فشار وارده به شبکه می شود و میزان آب بدون درآمد را بیشتر می کند.
بگفته بختیاری شرکت های آب و فاضلاب برای مقابله با استفاده کنندگان بدون مجوز از آب، گروه هایی را تدارک دیده اند تا با گشت زنی در محدوده های تعیین شده، انشعاب های بدون مجوز را شناسایی کنند تا ضمن قطع این انشعاب ها و یا تبدیل آنها به انشعاب مجاز، امکان اینگونه استفاده های بدون مجوز را تا حد امکان کاهش دهند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران اظهار نمود: در این میان نقش دستگاه های نظارتی و قضایی در بهبود چنین شرایطی از اهمیت به سزایی برخوردارست و نهادهای قضایی می توانند در برخورد با این عمل خلاف شرع و قانون (انشعاب های غیرمجاز) که لطمات بسیاری به سلامت شهروندان می تواند وارد کند نظارت و دخالت اثربخشی داشته باشند تا در سایه در سایه بهبود قوانین و تسریع در پروسه جلوگیری از بروز تخلفاتی از این دست شاهد ارتقای خدمات رسانی به شهروندان باشیم.1400/04/25
21:24:25
5.0 / 5
156
تگهای خبر: برق , حقوق , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز