وعده های وزیر نیرو برای حل مشكل خوزستان

وعده های وزیر نیرو برای حل مشكل خوزستان به گزارش خبرگزاری نفت و گاز وزیر نیرو اظهار داشت: جلسات خوبی با نمایندگان و فرهیختگان استان برگزار و تصمیمات خوبی هم گرفته شد که حتی در وضعیت محدودیت آب که با مشارکت خود مسئولان در استان و کشاورزان مسأله مدیریت شود به این معنا که بتوانیم آب را در میزانی که مقدور است در اختیار قرار دهیم تا صدمه ای به کشت پاییزه نزند و آب آشامیدنی مردم در نیمسال دوم مدیریت شود.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، رضا اردکانیان شب گذشته در برنامه تلویزیونی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری، تاکید و سفارش ایشان را دستور دانست و اظهار نمود: خلاصه ترین و ساده ترین شکل بیان مقام معظم رهبری این بود که این مساله را حق مردم دانستند که از شرایط پیش آمده گله مند باشند.
وی با تشریح موضوعات تصمیم گیری شده در استان خوزستان، اظهار داشت: نخستین اتفاق خوبی که رخ داد این بود که با وجود همه محدودیت های مالی که وجود دارد با تاکید شخص رئیس جمهور دولت ۵۰ درصد آنچه را که برای خوزستان تصویب کردند، واریز نمایند و هم اکنون پول در حساب شرکت های ذی نفع در استان خوزستان است و امیدواریم هر چه زودتر ۵۰ درصد دوم هم واریز شود.
وزیر نیرو اضافه کرد: این شرایط یعنی در بخش آبرسانی و مشکلات روستایی بطور قطع تا آخر سال بخش عمده ای از مشکل این ۷۰۲ روستا حل خواهد شد. اتفاق خوب دیگری که رخ داد این بود که کشت پاییزه برای کشاورزانی که حقآبه دارند و همین طور آب آشامیدنی در ریسک قرار نگیرد.
اردکانیان اظهار داشت: تدارک تعدادی آب شیرین کن هم دیده شده است که کیفیت آب آشامیدنی با مشکل مواجه نشود و همین طور سازوکاری با مشارکت وزارت جهاد کشاورزی گذاشته شد که بصورت تفصیلی بررسی نمایند افرادی که کشت کردند و نیاز آبی دارند به چه ترتیبی مدیریت شود تا آب آنها تامین شود.
وی ادامه داد: دو سال سیلابی، تاب آوری را برای مواجه شدن با یکسال شدید خشک فوق العاده کاهش داد.
وزیر نیرو اظهار داشت: بارش در ایران یک سوم میانگین بارش جهانی است یعنی بارش جهانی بطور متوسط ۷۵۰ میلی متر و در ایران ۲۵۰ میلی متر بوده که آن هم در هر سال متغیر است، ما باید مصرف آب و الگوی کشت و شیوه های آبیاری خودرا باید متناسب با تغییرات اقلیم باشد.
اردکانیان درباب آخرین وضعیت منابع آب کشور و خوزستان و مضیقه های به وجود آمده، اظهار نمود: امروز پدیده تغییر اقلیم یک نظریه نیست بلکه واقعیت است و در دنیا به اندازه کافی دانشمندان نشانه هایی دال بر این که شرایط آب و هوایی و اقلیمی تغییر کرده است، دارند و کره زمین گرم تر شده است، شرایط حدی یعنی خشکسالی ها و ترسالی های شدید متعاقب هم در مناطقی از دنیا رخ می دهد.
وی افزود: در کشور و منطقه ما، تغییر اقلیم به میزان زیادی به این معناست که باید آماده مواجه شدن با شرایط حدی آب و هوایی باشیم.
وزیر نیرو با اشاره به این که بارش در ایران یک سوم میانگین بارش جهانی است اشاره کرد: بارش جهانی بطور متوسط ۷۵۰ میلی متر بوده که در ایران ۲۵۰ میلی متر است و باید این فکر را کنار بگذاریم که هر سال ۲۵۰ میلی متر بارش را داشته باشیم، چون ممکنست سالهای خشکی داشته باشیم که رقم از این مقدار خیلی کمتر باشد کما این که امسال حدود ۵۳ درصد نسبت به سال قبل کم بارش هستیم و همین طور نسبت به متوسط دوره طولانی مدت بیش از ۴۰ درصد پایین تر هستیم.
اردکانیان اضافه کرد: در ۴ سال قبل در سال اول و چهارم خشک ترین سال ها در ۵۰ سال اخیر کشور بود و سالهای دوم و سوم جزو ترسال ترین سال ها در ۵۰ سال اخیر بوده است و این شرایط به مدلول این است که باید برنامه ریزی خودمان را برای مواجه شدن با شرایط آبی تغییر دهیم و همین طور سازه ها را متناسب با این شرایط طراحی نموده و بسازیم. مصرف آب، الگوی کشت و روش های آبیاری باید متناسب با این شرایط باشد.
وی با اشاره وضعیت استان خوزستان، اشاره کرد: در خوزستان ورودی سدهای ما امسال در ابتدای سال نسبت به سال قبل ۱۰ میلیارد متر مکعب کمتر بوده یعنی بارش ها در استان خوزستان ۳۰ درصد کمتر از سال قبل بوده و در استانهای مجاوری که از آنجا آب به خوزستان وارد می شود حدود ۴۰ درصد بارش در آن استانها هم کمتر بوده است.
اردکانیان با اعلان اینکه امسال سال خشکی بوده است، اظهار داشت: سازمان آب و برق خوزستان قدمت زیادی دارد و این سازمان جزو غنی ترین شرکتها از نظر بنیه کارشناسی، تجربیات انباشته و تجهیزات و امکاناتی است بدین سبب تجربه بسیار بالایی در برخورد با پدیده های حدی یعنی خشکسالی های مفرط و ترسالی های شدید دارند.
وی ادامه داد: سازمان آب و برق خوزستان مانند هر سال و در ابتدای سال آبی یعنی مهر ۹۹ با همکاری جهاد کشاورزی، صنعت، محیط زیست، زیر چتر نمایندگی دولت، استانداری برنامه ریزی منابع و مصارف کردند که این آب موجود را باتوجه به پیش بینی ها چگونه عمل کنند که حقآبه حفظ شود و در اولویت اول آب آشامیدنی با مشکل مواجه نشود.
وزیر نیرو افزود: موضوع کشت برنج در استانهای مختلف مطرح بوده و عمل هم می شده است. در سال 1394 به پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی جز در استانهای شمالی کشور، این کشت ممنوع شده؛ البته به این معنا نبوده که کشت نمی شده بلکه کشت می شده، ولی مجاز نبوده است.
اردکانیان اظهار داشت: در سال قبل برای نخستین بار در قانون بودجه ۱۴۰۰ به این مساله پرداخت گردید که در تبصره ۸ بندی آمده که کشت برنج را با شرایطی مجاز کردند که البته به درستی آنرا به شرایط آبی هر استان موکول کردند و تصمیم گیری و تأیید این کار را بر عهده کارگروه سازگاری با کم آبی هر استان قرار دادند.
وی افزود: کشت برنج در سال قبل در استان خوزستان انجام شده و در سالهای قبل هم بوده است.
وزیر نیرو اشاره کرد: اتفاقی که امسال در خوزستان رخ داده این بود وقتی که رهاسازی ها از سد کرخه و سد دز برای پایین دست و رسیدن به تالاب هور و مصارف دیگر انجام می شد؛ به آن میزان نمی رسید و یکی از دلیلهای آن هم برداشت هایی بود که در میان راه انجام می گرفت و مشکلاتی را ایجاد کرد؛ گاهی ۷۰ متر مکعب در ثانیه بود، ولی آب نمی رسید که به ۹۰، ۱۱۰، ۱۳۰ و الان به ۱۶۰ متر مکعب در ثانیه از سد کرخه و حدود ۱۴۰ متر مکعب در ثانیه از سد دز رها می شود که آب به پایین دست هم رسیده است.
وی با اشاره به اقدامات دولت از هفته گذشته تصریح کرد: در سفری که جمعه گذشته هیأتی از معاونان وزارتخانه ها به خوزستان داشتند منجر به تصویب نامه ای در هیأت وزیران شد و با تاکید رییس جمهور اعتبارات خوبی برای سرعت دادن به طرح های آبی و پرداخت باقی مانده خسارت های مردم در سیلاب گذشته و سرعت دادن به برخی سازه های آبی در نظر گرفته شد و همین طور هیأتی روز گذشته جمعه به سرپرستی معاون اول رییس جمهور عازم خوزستان شدند که از کرخه و هور بازدید شده و شرایط از نزدیک دیده شد.
کشف ۲۰۱ هزار و ۶۳۷ ماینر غیرمجاز
وزیر نیرو اظهار داشت: برمبنای آخرین آمار در مراکز بدون مجوز تا حالا ۲۰۱ هزار و ۶۳۷ ماینر بدون مجوز کشف شده است که حدود ۵۸۴ مگاوات معادل چهار نیروگاه گازی، برق مصرف می کردند.
اردکانیان با اشاره به شایعات مطرح شده درباب انتقال آب استان خوزستان به سایر استانها اشاره کرد: هیچ طرح انتقال جدید حوضه به حوضه آب اجرا نشده است. زمانی که من از مجلس رای اعتماد می گرفتم بعنوان شرط ضمن عقد، گفتم هیچ طرح بزرگی شامل حوضه به حوضه بدون مجوز زیست محیطی اجرا نخواهد شد.
وی افزود: تنها طرح انتقالی که این دولت اجرا کرد شیرین سازی آب خلیج فارس و انتقال از خلیج فارس به فلات مرکزی بود و این هم کار موجهی برای صنایع بود، چون صنایع نباید سنگینی وزن خودشان را بر دوش بخش شرب قرار دهند.
وزیر نیرو اشاره کرد: خوشبختانه این تلقی از آب به برق هم سرایت کرده و بالاخره صنایع بزرگ ناشی از تحولات اخیر درخواست دادند که ۱۰۵۳۰ مگاوات برق توسط خودشان نیروگاه راه اندازی شود که موافقت اصولی آن صادر گردیده است.
تکذیب صادرات آب به کویت
اردکانیان اضافه کرد: ما آب به کویت صادر نمی کنیم؛ اصلی ترین نقطه اتکای حکمرانی مان اعتماد به مردم و اعتماد مردم به مسئولان است و پس دشمنان این آب و خاک اگر دنبال خلع سلاح ما باشند، باید به این سلاح و اعتماد لطمه بزنند. می دانند که چنین شایعاتی به نیم روز نمی رسد که تکذیب می شود؛ اما روی همان نیمروز حساب می کنند.
وی افزود: مردم ما هوشیار هستند و همیشه موضوعات آب و برق از موضوعات مهمست و دشمنان هر روز شایعه درست می کنند، این مساله (آب کویت) در ۲۰ سال پیش طرح شد و از طرف بنده که مدیر امور آب وزارت نیرو بودم به شدت منتفی شد.
اردکانیان در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره وضعیت انرژی در نیم سال دوم افزود: امسال باید تدابیر خوبی اندیشیده شود تا مصرف گاز کنترل شود و ان شاءالله با کمک و همراهی مردم اختلالی برای سوخت رسانی به نیروگاه ها نداشته باشیم.
وزیر نیرو افزود: به جهت اینکه زمستان مردم با مشکل مواجه نشوند مقداری از نیروگاه های برق آبی کمک گرفتیم و این قضیه تا پیش از اختتام سال به مقدار کافی رسید. حدود ۸ درصد انحراف پیدا کردیم که با برداشت کمتر این مساله به حد لازم خود رسید.
وی درباب موضوع آب و فاضلاب در استان خوزستان تصریح کرد: تحقق طرح های آبرسانی شهری و روستایی و سیستم جمع آوری آب و فاضلاب خوزستان و اهواز، سال 1392 در ماه های فعالیت دولت یازدهم به تصویب هیئت وزیران رسید و به درستی دولت دراین زمینه سرفصل هایی با بودجه های مناسبی تصویب کرد.
اردکانیان اظهار داشت: بخش فاضلاب اهواز در حال انجام می باشد و امیدواریم در یک بازه زمانی محدود به سرانجام برسد بطوریکه اگر منابع اختصاص پیدا کند طرح های آب و فاضلاب خوزستان صورت خواهد گرفت.
۹۰ هزار هکتار از زمینهای خوزستان زیر کشت برنج
وزیر نیرو بیان کرد: ۹۰ هزار هکتار از زمینهای خوزستان زیر کشت برنج هستند، اختیارات امسال در زمینه کشت برنج در اختیار استان بود و برمبنای ممنوع بودن کشت، آب را برای مصارف دیگر اختصاص دادند.
وی اشاره کرد: دغدغه اصلی دولت و مجلس برطرف شدن مشکلات مردم است. بحث معیشت کشاورز موضوع مهمی است و دسترسی ما به منابع خودمان محدود بوده، ساختارهای ما لزوما با شرایط اقلیمی ما متناسب نیست.
اردکانیان با اعلان اینکه برخی تصمیمات نیازمند کار بین بخشی است، اظهار داشت: بحث الگوی کشت تنها مختص وزارت جهادکشاورزی نیست بلکه باید تمامی دستگاه های ذی ربط در این امر سهیم باشند فقط بخاطر نام مشابه یک جا را متهم نکنیم. ما نیازمند ایجاد و تقویت میان بخش ها هستیم. برخی مسائل بین بخشی و بین رشته ای است.
سد کرخه بیش از دو میلیارد مترمکعب آب دارد
وی با اشاره به شایعات مطرح شده درباب آب کرخه تصریح کرد: سد کرخه بیش از دو میلیارد مترمکعب آب دارد؛ البته سدها ترازهای مختلفی دارند که می توان برمبنای آنها از آب پشت سد استفاده نمود. این مساله که سد کرخه فقط تا ۵۴ روز آب دارد صحیح نیست و قصد طرح آن ایجاد التهاب است.
اردکانیان افزود: باتوجه به گرمای شدید در ایام آتی امیدواریم با کمک مردم بتوانیم از این بحران عبور نماییم. برمبنای پیش بینی سازمان هواشناسی سه الی چهار روز بسیار گرم را پیش رو داریم.
وزیر نیرو اظهار داشت: سال قبل اوج بار در ۳۱ تیرماه حدود ۵۸ هزار مگاوات بود ولی امسال این عدد به ۶۵ هزار مگاوات رسیده است، می توانیم با خاموشی دستگاه های سرمایشی غیر ضرور از این بحران عبور نماییم.
وی افزود: دولت مقرر کرد در ۱۶ تیر ماه که صنایع سیمان و فولاد کاهش توزیع برق داشته باشند و در ازای آن در زمان دیگری انرژی رایگان دریافت خواهند کرد، حالا هم فولاد و سیمان می توانند با شرایط مناسبی کار خودرا شروع کنند.
رشد صنعت فولاد کشور
اردکانیان افزود: خوشبختانه تحول خوبی در رشد صنعت داشته ایم به طوریکه فقط در دولت دوازدهم ۱۹۹ صنعت فولادی با بار مصرفی ۳۶۵۴ مگاوات وارد مدار شده اند.
بگفته اردکانیان، بیش از ۱۶ هزار مگاوات نیروگاه درحال ساخت است که مقرر است در دولت آینده به بهره برداری برسد.
اردکانیان اظهار داشت: سال قبل باتوجه به پیش بینی سال خشکی که داشتیم برای پاسخگویی به نیاز مردم ۳۵۰ هزار توافق نامه با واحدهای صنعتی بمنظور جابجایی بار انرژی به امضا رسید تا چیزی حدود ۷ هزار مگاوات جابه جایی بار از نیمه خرداد ۱۴۰۰ صورت بگیرد. رشد مصرف برق و افزایش دما در کشور موجب بروز مشکلاتی برای نیروگاه ها می شود.
وزیر نیرو اشاره کرد: برق یک کالای قابل ذخیره سازی نیست، اگر ما به اندازه مصرف تولید نماییم مشکلی نداریم. اگر نیم درصد هم خارج از محاسبه افزایش مصرف داشته باشیم، به این معناست که ما در پاسخگویی ناتوان خواهیم بود.
وی با اشاره به مصارف رمز ارزها در کشور اظهار داشت: برمبنای آمارهای جهانی انتشار یافته ۱۰ درصد انرژی که در کل دنیا برای تولید رمز ارزها مصرف می شود، در جغرافیای ایران است. عددی که اعلام نمودند برای مصرف انرژی چیزی حدود ۲۰ هزار تا ۶۰ هزار مگاوات است.
اردکانیان اضافه کرد: مراکز مجاز استخراج رمز ارز ۳۲۱ مگاوات مصرف برق داشتند که از اول خرداد ماه تا آخر شهریور خاموش شدند. برمبنای آخرین آمار در مراکز بدون مجوز تا حالا ۲۰۱ هزار و ۶۳۷ ماینر بدون مجوز کشف شده است که حدود ۵۸۴ مگاوات معادل چهار نیروگاه گازی، برق مصرف می کردند.
منبع:

1400/05/03
12:49:29
5.0 / 5
330
تگهای خبر: انرژی , برق , تولید , راه اندازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز