موافقت دولت عراق برای همكاری با توتال

موافقت دولت عراق برای همكاری با توتال خبرگزاری نفت و گاز: هیات دولت عراق به وزارت نفت این کشور اجازه داد با شرکت فرانسوی توتال بمنظور اجرای پروژه های انرژی قرارداد امضا کند.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، خبرگزاری عراق به نقل از سخنگوی دولت عراق نوشت: این پروژه ها شامل جمع آوری گاز به ظرفیت ۶۰۰ میلیون فوت مکعب در روز و توسعه میدان رتاوی می شود.

توتال بعد از امضای این قرارداد یک نیروگاه خورشیدی هزار مگاواتی خواهد ساخت و کار ساخت یک پروژه تزریق آب دریا با هدف افزایش تولید نفت در میادین نفتی جنوبی عراق را شروع می کند.

عراق به تسریع طرحهای توسعه برای سرمایه گذاری در جمع آوری گازهایی که به همراه نفت استخراج می شوند و پرداختن به مسئله آلایندگی، نیاز دارد. بر اساس گزارش بانک جهانی در سال ۲۰۱۹، عراق بعد از روسیه، دومین رکورددار مشعل سوزی در جهان است. این کشور علاوه بر ضرورت کاهش مشعل سوزی و آلایندگی در بزرگترین میدان نفتی خود، به تولید گاز برای کاهش وابستگی به واردات که عمده آن از ایران است، نیاز دارد. بر اساس گزارش سال ۲۰۱۹ آژانس بین المللی انرژی، پتانسیل قابل توجهی برای گاز طبیعی در عراق وجود دارد برای اینکه تولید گاز بعنوان محصول فرعی استخراج نفت در یک دهه گذشته بالا رفته است.

توتال که یکی از بزرگترین شرکتهای انرژی جهان است، به مدت حدود یک قرن در عراق فعالیت داشته و جزو کنسرسیومی بوده است که میدان کرکوک را در اواخر دهه ۱۹۲۰ کشف کردند. این شرکت فرانسوی در مقایسه با سایر غولهای نفتی مانند اکسون موبیل، انی و بریتیش پترولیوم، کارهای محدودی در عراق دارد. این شرکت فرانسوی در میدان حلفیه در استان میسان در جنوب عراق ۲۲.۵ درصد و در بلوک اکتشافی سارسنگ در منطقه کردستان ۱۸ درصد سهم دارد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، عراق در مارس توافقاتی با توتال درباب این پروژه ها امضا کرده بود و منتظر موافقت هیات دولت برای امضای نهایی توافق بود.

منبع:

1400/05/03
23:08:39
5.0 / 5
203
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز