شروع سنکرون شبکه برق ایران و روسیه از شروع فصل پائیز

شروع سنکرون شبکه برق ایران و روسیه از شروع فصل پائیز معاون برق و انرژی وزیر نیرو، سنکرون برق ایران با کشور روسیه بمنظور تبادل انرژی در وضعیت سخت را یکی از مهم ترین اقدامات چهار سال قبل عنوان نمود و اظهار داشت: حالا اواخر کار مطالعات سنکرون ایران و روسیه است و از شروع فصل پاییز برنامه های اجرائی آن شروع خواهد شد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، همایون حائری بامداد امروز در آخرین نشست شورای معاونان وزارت نیرو و مدیران عامل شرکت های استانی آب و برق عملکرد حوزه تخصصی صنعت برق در چهار سال قبل را به سه بخش تقسیم کرد و افزود: بخش اول اقدامات توسعه ای و خدمات رسانی برق از جنس ساخت و سازها است. بخش دوم افزایش راندمان در صنعت برق که از جنس ساز و کاری است و بخش سوم اعتبار سطح تعاملات و نگرش هاست که از جنس استراتژی است.
حائری اشاره کرد: در بخش اقدامات توسعه ای و خدمات رسانی برق، افزایش کمی و کیفی صنعت برق در ادامه کارهای دولت قبل صورت گرفته است و در زمان فعلی ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور ۸۵ هزار مگاوات است.
وی ادامه داد: ۷۰ درصد از نیروگاه های حرارتی و ۸۰ درصد واحدهای سیکل ترکیبی در بخش خصوصی ایجاد می شود. حائری اظهار داشت: حالا یک میلیون کیلومتر شبکه فشار ضعیف، متوسط و فشار قوی در کشور وجود دارد.
معاون برق و انرژی وزیر نیرو با اشاره به این که تبدیل واحدهای گازی به سیکل ترکیبی با هدف افزایش راندمان نیروگاه ها، کاهش تلفات و ارتقای دیپلماسی انرژی صورت گرفته است، اظهار داشت: در طول چهار سال بیشترین میزان واحدهای گازی، تبدیل به سیکل ترکیبی شده که این امر منجر به کاهش مصرف سوخت شده است.
وی اظهار داشت: در این چهار سال به اندازه کل تاریخ صنعت برق واحد گازی به واحد به سیکل ترکیبی تبدیل گشته است.
حائری اظهار داشت: راندمان نیروگاه های حرارتی در آخر دولت گذشته ۳۸.۱ درصد بوده و در زمان فعلی به ۳۹ درصد رسیده است که این افزایش یک درصدی راندمان در طول چهار سال، حدود ۷.۵ میلیارد متر مکعب گاز صرفه جویی کرده است.
وی کاهش تلفات کل شبکه توزیع و فوق توزیع برق در آخر سال ۱۳۹۶ را ۱۱.۳۶ درصد تلفات کل شبکه کشور عنوان نمود و اضافه کرد: با اقدامات انجام شده در آخر سال ۱۳۹۹ تلفات کل شبکه برق به ۱۰.۰۲ درصد رسید و در طول چهار سال بیش از ۱۷ میلیارد کیلووات ساعت صرفه جویی انرژی انجام شد.
حائری به برنامه تکلیفی جامع انرژی کشور برای وزارت نیرو اشاره نمود و اظهار داشت: تکلیف این بود که در آخر سال ۱۴۰۰ راندمان نیروگاه ها به ۳۹ درصد برسد که ما در سال قبل به آن راندمان رسیدیم و تلفات کل شبکه در آخر سال ۱۴۰۰ به ۱۰.۵ درصد خواهد رسید و در سال قبل تلفات شبکه برق به ۱۰.۰۲ رسید.
وی با اشاره به این که در موضوع دیپلماسی انرژی ارتباط های خوبی با کشورهای همسایه برقرار شد و همین مورد موجب شد صادرات و واردات برق به خوبی انجام شد، اظهار داشت: قسمتی از مشکلات صنعت برق که با نرخ تکلیفی اداره می شد از محل صادرات برق جبران شد.
معاون برق و انرژی وزیر نیرو صادرات مستقیم سالانه برق را ۶ میلیارد کیلووات ساعت عنوان نمود و اظهار داشت: چند برابر صادرات غیر مستقیم بوسیله صادرات محصولات صنایع بزرگ انجام شده است.
وی سنکرون برق با کشور روسیه که کارهای مطالعاتی آن ازطریق یک شرکت ایرانی انجام شد را یکی از مهم ترین اقدامات چهار سال قبل عنوان نمود و اظهار داشت: برق بوسیله دو کشور دیگر به کشور روسیه سنکرون شد تا در وضعیت سخت تبادل انرژی وجود داشته باشد. حالا اواخر کار مطالعات سنکرون ایران و روسیه است و از شروع فصل پاییز برنامه های اجرائی آن آغاز می شود.
حائری بهبود استراتژی ها، ارتقای سطح تعاملات و نگرش ها و موضوع مدیریت توأمان عرضه و تقاضا را بعنوان موارد مهم مدیریت مصرف در صنعت برق اعلام نموده و اظهار داشت: یکی از ضرورت های این مساله مرکز پایش است که برمبنای نیازهای ما شکل گرفت و امسال راه اندازی شد.
وی ادامه داد: در چهار سال قبل زیرساخت مدیریت مصرف و مدیریت توأمان عرضه و تقاضا به خوبی در صنعت برق پیاده شد.
حائری افزایش تاب آوری سیستم صنعت برق با ارتقای فضای همکاری و اقدامات یکپارچه را از دیگر کارهای مهم صنعت برق در چهار سال قبل عنوان نمود و اضافه کرد: امسال به سبب شرایط آب و هوایی ۷۵۰۰ مگاوات تولید نیروگاه های آبی از دست رفت و ۲۵۰۰ مگاوات نیز به خاطر کمبود واحدهای حرارتی از دست رفت.
وی ادامه داد: در شرایطی که امسال رشد ۱۰ درصدی انرژی در صنعت برق رخ داد، با همکاری و هماهنگی و هوشمندی و تلاش شبانه روزی بحران مدیریت شد و مدیران ما نشان دادند ضمن این که مدیران توسعه هستند مدیران بحران نیز هستند.
او در آخر ارتقای سطح پاسخگویی شرکت های برق را نیز از دستاوردهای دولت چهار ساله عنوان نمود.1400/05/11
22:14:05
5.0 / 5
180
تگهای خبر: انرژی , برق , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز