رابرت مالی مدعی شد:

ممکنست ایران با مطالبات غیرواقع بینانه به وین بازگردد

ممکنست ایران با مطالبات غیرواقع بینانه به وین بازگردد خبرگزاری نفت و گاز: نماینده آمریکا در امور ایران ادعا نمود که ممکنست تهران با مطالبات غیرواقع بینانه به دور هفتم مذاکرات وین بازگردد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، تنها چند روز قبل از برگزاری مراسم تحلیف رییس جمهور جدید ایران و شروع به کار رسمی او، مقامات دولت بایدن (رئیس جمهور آمریکا) به شدت نسبت به شانس خود برای احیای توافق هسته ای که پیش تر در سال ۲۰۱۸ رییس جمهور ترامپ از آن خارج شده بود، بدبین شده اند، چونکه براین باورند دولت جدید در تهران درحال تسریع تحقیقات و تولید در حوزه هسته ای و احیانا آماده کردن خواسته های جدید برای ایالات متحده است.
رابرت مالی نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران در یک مصاحبه مدعی شد: این خطر واقعی وجود دارد که ایران با مطالبات غیر واقع بینانه درباب این که چه چیزهایی می توانند در این مذاکرات به دست آورند به مذاکرات بازگردد.
نیویورک تایمز در ادامه نوشت: اگر دیپلماسی به شکست بینجامد هر دو طرف چیزهای زیادی را از دست خواهند داد. برای جو بایدن بازگرداندن توافق هسته ای ۲۰۱۵ یک هدف اصلی است تا بار دیگر برنامه هسته ای ایران را که در سال قبل بعد از خروج یکجانبه ترامپ از آن، به سرعت توسعه یافته است، محدود کند. از طرفی دیگر بازگشت به این توافق برای بایدن بسیار حائز اهمیت می باشد تا بتواند روابط لطمه دیده واشنگتن با متحدان اروپایی را ترمیم کند، کشورهایی که به همراه آمریکا و همین طور روسیه و چین بر سر توافق هسته ای اولیه مذاکره کردند.
به نوشته این روزنامه آمریکایی، مشاوران بایدن نگرانی خودرا از این مسئله پنهان نمی کنند که ممکنست ایرانیها از شرایط و کارهای فعلی آنقدر درس بگیرند که در آینده نزدیک، شاید پاییز سال جاری بازگشت به توافق اولیه نا ممکن باشد. رابرت مالی در این زمینه اظهار داشت: در آن صورت ما باید راه پیش رو را باردیگر ارزیابی نماییم اما امیدوارم که به این نقطه نرسیم.
نیویورک تایمز اضافه کرد: با این وجود، همه از این حقیقت مطلعند که رییس جمهور جدید ایران نیز فردی نیست که حرف آخر را در موضوع هسته ای بزند. همچنان، آیت الله خامنه ای رهبری ایران است که این جایگاه را دارد. وی روز چهارشنبه یک خواسته کلیدی را مطرح کرد؛ در خصوص این که آمریکا باید تضمین دهد که یک دفعه دیگر از توافق هسته ای خارج نخواهد شد.
آمریکایی ها یک دفعه بدون این که هزینه ای پرداخت کنند با خروج از توافق، آنرا نقض کردند. حالا نیز می گویند هیچ تضمینی وجود ندارد که این اتفاق باردیگر رخ ندهد.
در حقیقت، آنتونی بلینکن وزیر امورخارجه آمریکا و رابرت مالی مدعی شده اند که در یک دموکراسی هیچ راهی برای بستن دست های رییس جمهور آینده وجود ندارد و بهترین راه برای حفظ این توافق، این است که نشان داده شود کارساز است.
مالی همین طور در این زمینه گفت: ما هیچ قصدی برای این کار - رییس جمهور بایدن هیچ قصدی برای این ندارد که ماه ها روی حصول توافقی وقت بگذارد و مذاکره کند که بخواهد بعدا از آن بیرون رود.
به نوشته نیویورک تایمز، اما این در حالیست که یک دفعه این اتفاق روی داده و ایرانیها حتی توانسته اند احساس همدلی متحدان اروپایی واشنگتن را نیز به دست آورند، خصوصاً در بین کسانی که هراس دارند اگر بایدن دور بعدی انتخاب نشود یا فردی شبیه ترامپ روی کار بیاید باردیگر ممکنست این توافق از بین برود.
یک دیپلمات ارشد اروپایی حاضر در مذاکرات وین در این زمینه اظهار داشت: اگر این اتفاق یک دفعه افتاده باشد، پس ممکنست باردیگر هم روی دهد.1400/05/13
00:00:12
5.0 / 5
190
تگهای خبر: ارزیابی , تولید , مشاور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز