لزوم صرفه جویی در مصرف برق برای کمک به تولید اکسیژن بیماران

لزوم صرفه جویی در مصرف برق برای کمک به تولید اکسیژن بیماران به گزارش خبرگزاری نفت و گاز مدیر عامل شرکت توانیر اظهار داشت: اختلال در تامین برق صنایع فولادی منجر به اختلال در تولید اکسیژن بیماران کرونائی خواهد شد، پس خاموش کردن یک لامپ اضافه کمک قابل توجهی برای عبور از موج کرونا خواهدنمود و مجبور نمی شویم خاموشی زمانبندی شده طی روزهای آینده اعمال نماییم.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، محمدحسن متوالی زاده در جمع خبرنگاران، با اعلان اینکه امسال سال بسیار سختی برای صنعت برق بود، اظهار نمود: گرما و خشکسالی بی سابقه و مصرف بالای برق چالش های زیادی برای ما و برخی اوقات محدودیت برای مشترکان ایجاد کرد که لازم است عذرخواهی نماییم.
وی با اعلان اینکه خشکسالی امسال در ۵۰ سال اخیر بی سابقه بود، اظهار داشت: ۷۰۰۰مگاوات از تولید نیروگاه های برقابی از دسترس خارج شد، مصرف کشاورزی به سبب نیاز به آبیاری افزایش پیدا کرد، افزایش گرمای پنج درجه ای در فروردین ماه و سه درجه افزایش در تابستان منجر به رسد ۵۰۰۰ مگاواتی برق شد، همین طور میهمان ناخوانده ای به نام رمزارز بدون مجوز برق کشور را می بلعد و اختلال به وجود می آورد.
مدیر عامل شرکت توانیر با تاکید بر این که باوجود شرایط یاد شده همراهی مردم و صنایع بزرگ همکاری کردند و رسانه ها موجب شدند اطلاع رسانی لازم صورت گیرد، اظهار نمود: مصرف صنایع تغییر محسوسی داشت بطوریکه در ایام گذشته محدودیتی اعمال نشد اما در هفته جاری به سبب گرمای شدید و عدم حساسیت مردم، مصرف رشد داشته بطوریکه روز گذشته مشکل داشتیم.
وی از مردم خواست برای جلوگیری از اختلال صرفه جویی کنند، چونکه عدم تامین برق مشکلات زیادی بدنبال خواهد داشت.
متوالی زاده با اعلان اینکه با کاهش دمای محیط و روشنایی به آسانی می توانیم این شرایط را پشت سر بگذاریم، اظهار داشت: بدین سبب نیاز به همکاری مردم و صنایع داریم، صرف کننده به همان اندازه تولیدکننده در مدیریت برق نقش دارد.
وی درباره احتمال ایجاد اختلال در صادرات برق به همسایگان به سبب نوسان های به وجود آمده امسال اظهار داشت: ما همیشه کوشیدیم در قراردادهای بین المللی ثبات و پایداری داشته باشیم.
مدیر عامل شرکت توانیر اضافه کرد: باوجود محدودیت هایی که امسال داشتیم کوشیدیم طبق قرارداد ارسال برق را داشته باشیم، بطوریکه طرف های قرارداد به سبب رعایت مفاد قراردادی در گذشته از ما قدردانی داشتند.

وی با اعلان اینکه در بیشتر کشورهای جهان نیز بخش کوچکی از شرکت های خصوصی در صادرات برق کشورشان نقش دارند، اظهار نمود: از جانب دیگر در بیشتر کشورهای همسایه ایران، بخش دولتی در صادرات و واردات برق نقش اصلی را برعهده دارد و براین اساس تمایل دارند بخش دولتی ما هم دراین زمینه ورود کرده و کار خرید و فروش برق را سامان دهد.

متولی زاده با اعلان اینکه تنها در کشور ترکیه بخش خصوصی بیشتر در این عرصه ورود کرده که ما نیز برای تبادل برق با این کشور فراخوانی به بخش خصوصی خود داده و برخی شرکتها ورود کرده و منابع حاصل بطور مساوی در همه صنعت استفاده شده و می شود، اظهار داشت: ورود بیشتر بخش خصوصی کشورمان به امر صادرات و واردات امر مثبتی نیست چونکه این کار احتمال بروز برخی مشکلات را افزایش خواهد داد.

مدیرعامل توانیر با اعلان اینکه حالا با همه کشورهایی که مرز زمینی داریم، ارتباط الکتریکی برقرار کردیم اما امسال به سبب افزایش دمای هوا و بروز خشکسالی، این کشورها نیز با مشکلاتی روبرو شده اند و نمی توانند خیلی در حوزه تامین برق ما را همراهی کنند، اضافه کرد: میزان واردات را افزایش دادیم ولی این کشورها خود هم با مشکل روبرو شده اند. بعنوان مثال ترکیه با کمبود حدود ۳۰۰۰ مگاواتی برق روبرو شده است.

وی با اشاره به کاهش صادرات برق، اظهار داشت: همیشه سعی شده در قراردادهای بین المللی ثبات و پایداری داشته باشیم، باوجود محدودیت هایی که امسال داشتیم، کوشیدیم طبق قرارداد ارسال برق را داشته باشیم، بطوریکه طرف های قرارداد به سبب رعایت مفاد قراردادی در گذشته از ما قدردانی داشتند.

متولی زاده با تاکید بر این که صادرات برق به حداقل رسیده و سعی کردیم واردات برق را افزایش دهیم، اظهار نمود: صادرات برق به عراق که در هفته گذشته به ۵۰ مگاوات رسیده بود، حالا به صفر رسیده و صادرات برق به افغانستان نیز حدود ۱۰۰ مگاوات بوده که این ارقام، نسبت به نیاز ۶۶ هزار مگاواتی برق در کشور بسیار ناچیز است.

منبع:

1400/05/18
23:58:42
5.0 / 5
192
تگهای خبر: برق , تولید , خرید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز