کاهش 2 و شش دهم گیگاوات تولید برق عراق در پی صادرات کمتر گاز ایران

کاهش 2 و شش دهم گیگاوات تولید برق عراق در پی صادرات کمتر گاز ایران خبرگزاری نفت و گاز: عراق 2.6 گیگاوات تولید برق را در نتیجه واردات کمتر گاز ایران از دست داد.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، وزارت برق عراق اعلام نمود صادرات گاز ایران به منطقه مرکزی این کشور از ۳۰ میلیون به ۲۰ میلیون متر مکعب در روز کاهش پیدا کرده و صادرات به منطقه جنوبی از ۱۷ میلیون به پنج میلیون متر مکعب در روز کاهش پیدا کرده است و در نتیجه سیستم برق این کشور ۲۶۰۰ مگاوات را از دست داده است. وزارت برق عراق در اطلاعیه ای اعلام نمود با وزارت نفت این کشور برای جبران واردات کمتر گاز ایران همکاری می کند.

رسانه های ایرانی روز دوشنبه به نقل از یک مقام شرکت راهبری شبکه برق ایران خبر دادند صادرات برق ایران به عراق به علت کمبود داخلی برق متوقف شده است. وی ادامه داد: ایران در سال ۲۰۲۰ حدود دو گیگاوات برق به عراق صادر کرد اما این حجم سال جاری به ۱۵۰ مگاوات کاهش پیدا کرده که به علت نیازهای داخلی بوده است.

عرضه متناوب گاز و برق ایران سبب قطعی های گسترده برق عراق در تابستان سال جاری شده که گرمای هوا بخصوص در مناطق جنوبی این کشور به بیشتر از ۵۰ درجه رسیده است.

عامل دیگر بدهی چند میلیارد دلاری عراق به ایران بوده که از سال ۲۰۱۸ تحت تحریمهای آمریکا قرار دارد و این مورد امکان تسویه بدهیهای معوق را برای بغداد پیچیده کرده است.

از سال ۲۰۱۸ آمریکا دولت عراق را برای قطع وابستگی به واردات انرژی ایران تحت فشار قرار داده است. با این وجود سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پنجم اوت اعلام نمود معافیت دیگری از تحریمها برای عراق صادر شده که به این کشور اجازه می دهد تا دسامبر به واردات برق ایران ادامه دهد.

تمدید معافیت از تحریمها که در ۳۰ ژوییه منقضی می شد، یکی از اولویتهای انرژی اصلی مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق در دیدار ۲۶ ژوییه با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید بود.

با وجود تأمین متناوب و فشار آمریکا، کاهش وابستگی بالای عراق به واردات انرژی ایران و مهار مشعل سوزی و جمع آوری گاز همراه نفت برای تولید برق بعید است بزودی اتفاق بیافتد.

طبق آمار بانک جهانی، عراق دومین رکوددار مشعل سوزی در جهان بعد از روسیه در سال ۲۰۲۰ بوده و حدود ۱۷.۳۷ میلیارد متر مکعب گاز را سال قبل سوزانده است. عراق دستکم از سال ۲۰۱۶ از نظر مشعل سوزی در دومین رتبه بالای جهانی قرار دارد.

بر اساس گزارش پلاتس، با این وجود مشکلات مالی و سیاسی روند جمع آوری گاز همراه نفت را در عراق آهسته کرده است. حملات مکرر گروه داعش به خطوط برق هم کمبود برق عراق را تشدید کرده است.

در خبر جداگانه دیگری که رویترز به نقل از خبرگزاری عراق منتشر کرد، احسان عبدالجبار، وزیر نفت عراق اعلام نمود این کشور می خواهد تولید نفت را تا آخر سال ۲۰۲۷ به هشت میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

منبع:

1400/05/20
10:11:02
5.0 / 5
227
تگهای خبر: انرژی , برق , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز