نفت را به شما و شما را به خدا می سپارم

زنگنه: نه برای زنده باد کار کردم نه مرده باد

زنگنه: نه برای زنده باد کار کردم نه مرده باد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز وزیر نفت اظهار داشت: من در دوره کاری بیش از ۴۰ ساله خود زیاد «زنده باد» برای یک عده و «مرده باد» برای همان عده یا برعکس آنرا دیدم، نه برای «زنده باد» ارزش قائلم نه برای «مرده باد»، نه برای «زنده باد» کار کردم نه برای «مرده باد»، من برای آنچه اعتقادم بود کار کردم.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، بیژن زنگنه شامگاه سه شنبه (۱۹ مردادماه) در مراسم تودیع خود که با حضور مدیران ارشد صنعت نفت برگزار شد، اظهار نمود: در هشت سالی که گذشت ما در کنار هم روزهای سخت، تلخ و شادمانی را سپری کردیم و از فراز و نشیب های بسیاری با هم عبور کردیم، البته در این چهار سال دوم بیشتر روزها سخت و تلخ بود، اما با تلاش بسیار همسو با منافع مردم برای عبور از این دشواری ها به معنای واقعی آن جهاد کردیم، افرادی این مجاهدت های خاموش و پنهان را دیدند و کسانی هم نه تنها نخواستند این مجاهدت ها را ببیند بلکه آنرا از مردم پوشاندند و حتی تلاش در دگرگون جلوه دادن آنها کردند.
وی افزود: من نمی خواهم قضاوت درباره مجاهدت های همکارانم در این زمان را به تاریخ بسپارم چونکه احاله کار به بلند مدت بی انتهاست، اما اطمینان دارم که در کوتاه مدت مردم، منتقدان و وجدان های بیدار به حقیقت و حقیقت اعمال دست خواهند یافت. دستاوردهایی که در این شرایط استثنایی و بی بدیل به دست آمد واقعا بی نظیر و افتخارآمیز بوده است.
گفتنی فراوان دارم
وزیر نفت با اشاره به اینکه در پاره ای از روزهای این چهار سال گذشته سخت ترین روزهای دوران خدمتم را سپری کردم و درد و رنج سوختن مغز استخوانم را احساس کردم، اضافه کرد: با توکل به خدا این روزها گذشت، امروز خرسندم و خدای متعال راشکر می گویم که این دفعه سنگین از دوش ام برداشته می شود. برای همکارانم که در آینده مسئولیت را به عهده می گیرند هم از صمیم قلب آرزوی توفیق می کنم.
بنا بر اعلام شاتا زنگنه افزود: حرف های گفتنی فراوان دارم که نه حالا و نه فردا قابل بیان نیست، البته آنها را خواهم نوشت، اما مشخص نیست چه زمانی منتشر شود، خدا می داند، شاید به کار جوانان ما بیاید.
وی با یادآوری این که در دوران مسئولیتم در وزارت نفت و دیگر بخش ها، سیاست هایی را با مشورت و فکر زیاد طراحی، تنظیم و ابلاغ کردم، اظهار نمود: بزرگترین سرمایه انسان و مدیر، عمر و وقتش است. وقت نباید تلف شود. حرف اضافه زدن، تکرار بیهوده، نوشتن و گفتن حرف های بی خاصیت آفتی است که گرفتار آن شدیم.
وزیر نفت افزود: همچنان از سیاست هایی که با مشورت تدوین شده است، دفاع می کنم. نه این که این سیاست مطلق باشد چون محصول بشری است و قابل تغییر و اصلاح است اما هر سیاست و ایده جدیدی مخالف دارد. مگر می شود تصمیم های اثرگذار گرفت و مخالف نداشت!؟
رفیق بازی نکردم، رودربایستی نداشتم
زنگنه با این سفارش بخصوص به جوانان که «هرگز از کیسه دولت برای خود رفیق درست نکنید»، اظهار داشت: من بسیار کم رفیق داشتم، رفیقان و دوستانم، همکارانم بودند. رفیق بازی نمی کردم، رفیق هزینه دارد، توقع دارد. یک مدیر ارشد نمی تواندرفیق بازی کند. من به خاطر مردم روابط و رفت و آمدهای خویش را محدود کردم.
وی با تاکید بر این که من با هیچ فردی در دوران خدمتم رودربایستی نداشتم، خاطرنشان کرد: می پذیرم که اشتباه های رفتاری وشخصی داشتم اما از سیاست هایی که اتخاذ کردیم دفاع می کنم، سیاست هایی که با عقل جمعی در زمانی که گرفته شد، درست بوده است.
وزیر نفت با اشاره به اینکه من بیشتر وقت خویش را صرف «فکر کردن» کردم و از شما هم می خواهم اگر می خواهید در کار خود موفق باشید فکر کنید، طراحی مفهومی کنید، ایده پردازی کنید، اضافه کرد: ما در این زمان اینکارها را انجام دادیم و فکر می کنم مهم می باشد.
گریه خاموش فراوان دارم
زنگنه به تعارض میان «محبوبیت» و «خدمت» اشاره نمود و با اشاره به اینکه من بین این دو «خدمت» را انتخاب کردم، اظهار نمود: آبرو را خدا می دهد و خودش هم بخواهد می گیرد. من نیامدم از پول بیت المال برای خودم محبوبیت درست کنم. من دربرابر ۸۵ میلیون ایرانی مسئولیت دارم و بار آنرا بر دوش خود حس می کردم. من فقیری را می بینم گریه ام می گیرد، بارهاگفته ام گریه خاموش فراوان دارم. آدم هایی که تب تندی دارند احساسات شان هم قوی است. به خاطر مردم گریه زیاد می کردم و می کنم، من می بینم مردم چه گرفتاری هایی دارند.
وی با اشاره به اینکه من خویش را در تمام آنچه که در جمهوری اسلامی ایران از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی تابحال اتفاق افتاده مسئول می دانم، چونکه خودم را یک انقلابی می دانم و هستی، جوانی و زندگی ام را برای آرمان های انقلاب گذاشتم، خاطرنشان کرد: من و نسل من به علت بیکاری به دولت نیامدیم، به خاطر اعتقاد و آرمان هایمان آمدیم و حاضر نیستیم از آرمان هایمان بگذریم، سربلندی مردم اصل آن آرمان ها بود.
وزیر نفت افزود: من می خواهم ایران در جایگاه نخست منطقه باشد، وقتی می بینم اینطور نیست کلافه می شوم و زجر می کشم.
ناخواسته وارد «نبرد آخر» شدیم
زنگنه با تاکید بر این که من حاضر نیستم از پول دولت و بیت المال با وجود آنکه پول محبوبیت می آورد بگذرم و زیر بار آن نمی روم، یادآوری کرد: من در دوره کاری بیشتر از ۴۰ ساله خود زیاد «زنده باد» برای یک عده و «مرده باد» برای همان عده یابرعکس آنرا دیدم، نه برای «زنده باد» ارزش قائلم نه برای «مرده باد»، نه برای «زنده باد» کار کردم نه برای «مرده باد»، من برای آنچه اعتقادم بود کار کردم.
وی افزود: البته بدان معنا نیست که باید کاری انجام داد که همه با آن مخالف باشند. حکومت گری قواعد دارد و باید درقالب این قواعد کار کرد و گرنه سبب اتلاف منابع می شویم و دود آن به چشم مردم می رود و درست نیست.
وزیر نفت با اشاره به اینکه ما در این هشت سال دستاوردهای بزرگی داشتیم، اظهار داشت: اواسط سال ۱۳۹۸ در جمع صمیمانه فرماندهان مهندسی جنگ جهاد سازندگی بیان کردم که شرایط حاکم بر اقتصاد کشور از زمان جنگ هم سخت تر است. برای کسی در سن و سال من، شاید این آخرین مهلت ها برای جنگ باشد و من اسم این جنگ را «آخرین نبرد» می گذارم.
زنگنه با اشاره به اینکه ما ناخوادآگاه و ناخواسته وارد نبرد آخر شدیم، اضافه کرد: سال ۱۳۹۶ برای نبرد با تحریم نیامده بودیم اما بر ما تحمیل شد؛ ما مردانه با ابتکار و خلاقیت بر خلاف عده ای که تنها ادعا کردند، ایستادیم و توانستیم سربلند باشیم.
بالاترین انضباط در مخفیانه ترین کار
وی با اشاره به اینکه «ما در دوران تحریم بیشتر از ۸۴ میلیارد دلار نفت و فرآورده نفتی فروختیم و یک بابک زنجانی درست نشد» اضافه کرد: بله، بسیاری می خواستند نفت بفروشند، اما اگر با آن ترتیب پیش می رفتیم حالا صد بابک زنجانی روی دست ما نبود. در حالیکه یک بابک زنجانی هم درست نشد. می گفتند شجاعت ندارید، جسارت ندارید، جسارت برای چه؟ برای هدردادن پول مردم؟ زمانی ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد تومان و الان حدود هزار میلیارد تومان پول یک کشتی نفت می باشد. روی چه حسابی بدهیم عده ای ببرند؟ ما در مخفیانه ترین و پنهان ترین با بالاترین انضباط کار کردیم و هفت نفر از بالاترین رده ها پای همه اسناد را امضا می کردند و ما سربلند بودیم. این نبرد آخر ما بود که ان شاءالله این مسیر ادامه می یابد.
وزیر نفت به دیگر اقدام های انجام شده همچون تحقق جهش های پتروشیمی، پوشش گسترده گازرسانی، شکل گیری ساختار جدید و هدفمند کار با دانشگاه ها، همچنین راه اندازی پارک فناوری و نوآوری صنعت نفت، توسعه میدان های مشترک غرب کارون و پارس جنوبی، ایفای مسئولیت های اجتماعی نفت، شکل گیری شرکتهای اکتشاف و تولید ایرانی، ساخت داخل و توجه به فناوری، بهبود ظرفیت و افزایش تولید پالایشگاه های نفت، میعانات گازی و... اشاره نمود و اظهار داشت: با توسعه گازرسانی، اقدام محیط زیستی بزرگی برداشته شده است که در آینده، ثمره هایش بیشتر نمایان می شود، ضمن این که صدها شغل هم به این واسطه بوجود آمده است.
می گفتند IPC بد است و PSA خوب!
زنگنه به تدوین الگوی جدید قراردادهای نفتی هم اشاره و اظهار نمود: کار زیادی در این حوزه انجام شد و جالب آنکه بعضی از آنان که زمانی دنبال قرارداد مشارکت در تولید بودند و به ما می گفتند چرا قرارداد توسعه میدان گازی فرزاد را در این قالب امضا نمی کنید، با الگوی جدید قراردادهای نفتی مخالفت می کردند. به زعم آنان، مشارکت در تولید ایرادی نداشت، اما این الگوی قراردادی اشکال داشت. در آینده هم شخصا با هر قرارداد امتیازی، و مشارکت در تولید در نفت مخالفت خواهم کرد تا وقتی ظرفیت های مناسب تری وجود دارد، چرا قراردادهای امتیازی؟
نفت باید به صورت «فرست کلاس» اداره شود
ایشان در ادامه به بحث سرمایه انسانی پرداخت و اظهار داشت: انتقادهای بسیاری در خصوص این که در این سال ها به سرمایه انسانی کمتر توجه شده، مطرح است. ابتدا درباره بازنشستگان عرض کنم که آنچه در توان مان بود انجام دادیم. حداقل حقوق بازنشستگان امروز ۸ میلیون تومان و میانگین حقوق شان نسبت به هشت سال پیش ۱۰ برابر شد؛ نمی گوییم ایده آل است اما تلاش مان را کردیم.
وزیر نفت افزود: من همیشه گفته ام و باز هم می گویم نفت باید به صورت «فرست کلاس» و «متمدنانه» اداره شود؛ نه باتفکر ابتدایی. برای تشکیلات «فرست کلاس»، به افراد «فرست کلاس» نیاز است. مشکل اشتغال با استخدام دولتی رفع نمی گردد.
زنگنه خاطرنشان کرد: برای ایجاد اشتغال باید همان کاری صورت گیرد که در عسلویه و گازرسانی روستایی انجام شد و صدهاهزار اشتغال ایجاد کردیم و مردم دستشان در جیب خودشان بود و با عزت پول درآوردند نه این که به دولت تحمیل شوند. تولید ۶ میلیون بشکه نفت خام در روز، فعال کردن صنایع پتروشیمی، درست کردن پالایشگاه و صدها راه دیگر می تواند اشتغال زایی بالایی در کشور ایجاد نماید. پولی که از درآمد نفت اضافه می شود حدود سالی ۱۴۰ تا ۱۵۰ میلیارد دلار است که اگر سرمایه گذاری شود، مشکلی برای اشتغال وجود ندارد.
وی ادامه داد: در عین حال تلاش هایی شد تا حقوق نیروهای غیررسمی عملیاتی تا ۸۰ درصد نیروهای رسمی افزایش یابد، طرح طبقه بندی مشاغل و همچنین بیمه تکمیلی برای نیروهای ارکان ثالث اجرایی شد. تشکیل مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت هم از اقدام های بزرگی بود که با هدف ارزیابی و تقویت نهاد ساختار نفت انجام شد. دوره های دانشگاهی پاسخگوی خیلی از نیازهای ما نیست و اگر درست کار شود، این مرکز می تواند در ساختن آینده ای بهتر برای صنعت نفت نقشی موثر ایفا کند.
دولت رئیسی هم جای مفسدان نیست
وزیر نفت با این سفارش که نفت باید حرفه ای اداره شود و نباید جولانگاه احزاب و گروه های سیاسی شود، تاکید کرد: سیاست های دولت بطور حتم باید در وزارت نفت پیاده شوند، اما معنایش آن نیست که اداره شرکتهای نفت به دست وابستگان و پیوستگان احزاب و گروه های سیاسی بیفتد؛ چونکه چنین رویه ای ضربه های جبران ناپذیری به صنعت نفت وارد می نماید. یکی دیگر از وصیت های مهم حرفه ای من این است؛ در جاهایی مانند صنعت نفت که مبادلات مالی بزرگ دارد، باید نسبت به فساد بسیار حساس بود. فساد مالی به فساد فرهنگی و اجتماعی و سیاسی هم منجر می شود. من با افرادی که فساد مالی یا اخلاقی داشتند کنار نمی آمدم. حالا هم بعضی فاسدها فکر می کنند دولت آقای رئیسی جای مفسدان است؛ خیر، دولت آقای رئیسی هم جای مفسدان نیست. باید دست از بیت المال کشید.
زنگنه به بعضی مدیران که همواره از جایگاه یا حقوق و مزایای خود گله دارند اشاره نمود و اظهار داشت: شما که در دولت مشغول به کار شده اید به انتخاب خود آمده اید؛ پس خویش را با دیگران مقایسه نکنید. وقتی به دولت آمده ای نمی توانی بگویی فلانی در فلان شرکت خصوصی فلان قدر حقوق می گیرد. او آن راه را برگزیده و شما این راه را. این نقطه آغاز فساد است. اگر گفتید حق ما بیشتر از این است، معنایش این است که می توانیم از طریق دیگری این حق را بگیریم و این رویه، نه اخلاقی است، نه دینی و نه قانونی.
کارهایی که نتوانستیم انجام دهیم
او همینطور با اشاره به اینکه در این زمان کارهای بسیاری انجام شد اما کارهایی هم نتوانستیم انجام دهیم، اظهار نمود: بعضی از کارها را شرایط بین المللی به ما اجازه نداد، برخی هم شرایط داخلی و عده ای از افراد نگذاشتند؛ ما شاهد رشدیک چپ جدید غیرتئوریزه شده در کشور هستیم که در بعضی مناطق هم قوی هستند که این مورد را در همین حد در اینجا می گویم، شاید در جایی آنها را بنویسم.
وزیر نفت ضمن اشاره به این که من همیشه اعتقاد داشتم و دارم که باید افزایش جهشی تولید نفت خام را همراه با افزایش ضریب بازیافت نفت انجام دهیم و رسیدن به تولید ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام در روز را کاری واجب برای کشور می دانم، خاطرنشان کرد: ما در این مرحله برای بازگشت کامل به بازار فرصت پیدا نکردیم، یک مرتبه در سال ۹۵ بازگشتیم و این دفعه دیگر فرصت نبود و نتوانستیم. ان شاءالله دوستان بعدی این کار را می کنند، ما هم زمینه هایش را ایجادکردیم.
زنگنه با اشاره به اینکه فشارافزایی پارس جنوبی را در قرارداد با توتال و شرکت ملی نفت چین (سی ان پی سی) آغاز کردیم اما ناتمام ماند، اظهار داشت: ما مقدمات این کار را با قراردادهایی با اوتی سی OTC آغاز و مطالعاتی تهیه کرده ایم و امیدوارم ادامه یابد.
وی افزود: شرایط تحریم اجازه اصلاح پایدار روابط مالی میان دولت و شرکت ملی نفت را به ما نداد چونکه روابط مالی بین دولت و شرکت ملی نفت روابط مغشوشی است و ناکارآمد است و این باید درست شود و از واجبات است.
وزیر نفت با تاکید بر این که برای سیستم توزیع سوخت و برندها بسیار تلاش شد اما خیلی موفق نشدیم، افزود: من سیستم توزیع سوخت کشور را شایسته این کشور نمی دانم و روزآمد نیست اما به دلایلی که بخشی هم منافع افراد بود، امکان پذیر نشد.
دفنِ قانون رفع موانع تولید
زنگنه با اشاره به اینکه گام بسیار بلندی که در تصویب ماده ۱۲ رفع موانع تولید برداشته شد یک شاهکار برای بهینه سازی بود، اظهار داشت: جز در گازرسانی به روستاها و صنایع به علت مشکلاتی که پیش آمده بخصوص یارانه ها، این قانون در عمل دفن شد. این از موضوع هایی بود که خدمت آقای رئیسی هم عرض کردم که این قانون را احیا کنید؛ نزدیک به ۸۰ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۸ یارانه انرژی پنهان به مردم داده شد و این مورد بسیار مهمی است و باید از راه سازوکار بهینه سازی کمک نماییم که کاهش پیدا کند.
او همینطور به پیگیری سیستم تعمیر و نگهداری تأسیسات نفت اشاره نمود که به دلایلی انجام نشد و اضافه کرد: نظر داشتیم که برای هزینه کرد در بهداشت و درمان صنعت نفت کارفرما تعریف شود و از این وضع در آید که عده ای با جوسازی نگذاشتند.
وزیر نفت با اشاره به اینکه بخش بزرگی از کارهای امانی کاهش پیدا کرد اما بخشی از آن نشد، به مبحث ورزش هم اشاره نمود و اظهار داشت: همکاران من در نفت و در حوزه ورزش بسیار تلاش کردند اما همراهی نداشتیم.
زنگنه خاطرنشان کرد: اصلاح اقماری در خشکی هم از مسائلی بود که خیلی سعی کردیم اما همه با هم متحد بودند که نگذارند این کار شود؛ این کار در بلندمدت بسیار به ضرر خانواده ها و بهره برداری است اما متأسفانه آن طور که می خواستم نشد.
وی با اشاره به اینکه در مجلس هر ساله نفت را شامل شماری قانون که مشمول آن نبود، کردند که با این قوانین نمی گردد نفت را اداره کرد، اظهار داشت: این مورد را اخیرا هم در نامه ای به مقام معظم رهبری نوشتم. تولید ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام در روز با این روش نمی گردد و نفت به علت این که می تواند در کشور تحول ایجاد نماید، باید مستثنی باشد.
وزیر نفت افزود: تجارب و جمع بندی های ما با بحث های زیادی که در داخل شرکتهای مختلف انجام شده است در چارچوب چند سند برای آیندگان تنظیم شده است و خدمت دولت بعدی دادیم.
هر کمکی که بتوانم به دولت آینده می کنم
زنگنه ضمن اشاره به این که من بارها اعلام کردم و گفتم که هر کمکی که دولت آینده بخواهد به خاطر ایران و سربلندی ایران انجام می دهم، خاطرنشان کرد: شرایط کشور خطیر است، به خاطر وحدت ملی، به خاطر تمامیت ارضی، به خاطر ملت و کاهش درد و رنج مردم که من مدت هاست دیگر نمی گویم بهبود زندگی مردم، می گویم کاهش درد و رنج مردم، هر کمکی که بتوانم می کنم و هیچ توقعی هم ندارم.
زنگنه با تاکید بر این که از هیچ کس دلخوری ندارم و هر کسی به من بدی کرده را می بخشم و حلال می کنم، اضافه کرد: اما کسانی که مردم را نسبت به اعمال ما بدبین کردند و ما را دزد و خائن به کشور خطاب کردند و ذهن مردم را خراب کردند که این فقط یک مساله شخصی نیست، اینها یک نظام و ساختار را خراب کرده اند و این حق الناس است و حق عمومی را ضایع کردند؛ اینها فکر نکنند با رضایت و حلال کردن من مساله تمام می شود، راه سختی دارند و باید آنرا حل کنند.
حلالم کنید، نفت را به شما می سپارم
وی با قدردانی از همه همکاران چه آنهایی که حاضرند و چه آنها که غایبند، اظهار داشت: از همه بابت بداخلاقی هایی که دارم، عذرخواهی می کنم و خواهش می کنم من را حلال کنید و ببخشید. فردی که ۷۰ سالش می شود دیگر نمی تواند اخلاقش را تغییر دهد. امکان دارد با افراد بداخلاقی یا نگاه تند کرده باشم یا برداشت دیگری از صحبت هایم شده باشد اما من قصد توهینی نداشته ام.
وزیر نفت با اشاره به اینکه می پرسند بعد از وزارت نفت به چه کاری مشغول خواهید شد، افزود: من یک معلم دانشگاه هستم و در دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه فنی تهران مستقر می شوم و اگر کلاسی گذاشته شد، تدریس خواهم کرد و خاطرات و تجربه هایم را می نویسم.
زنگنه در انتها اظهار داشت: من نفت را به شما دوستان می سپارم و شما را به خدا می سپارم. خوشحالم که این دفعه سنگین را شرافتمندانه به زمین گذاشتم، اما هم به آینده امیدوارم و هم نگران؛ چونکه مشکلات را می دانم. امیدوارم دولت بر چالش ها غلبه کند. همه شما هم به خاطر سربلندی کشور همکاری کنید تا بتوانیم این دوران سخت را بگذرانیم و کشور را از مشکلات عبور دهیم. از لطف همه شما تشکر می کنم، خدا به همه شما و خانواده هایتان سلامتی دهد.
منبع:

1400/05/21
11:55:19
5.0 / 5
218
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز