محرابیان:

طوری برنامه ریزی می نماییم که مشکل آب و برق نداشته باشیم

طوری برنامه ریزی می نماییم که مشکل آب و برق نداشته باشیم به گزارش خبرگزاری نفت و گاز وزیر پیشنهادی نیرو دولت سیزدهم اظهار داشت: در برنامه ام حصول اطمینان از تامین آب و برق پایدار و ارتقای حکمرانی آب با مبانی عدالت، شفافیت و قانون مداری مورد توجه خواهد بود.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، علی اکبر محرابیان در جلسه علنی نوبت عصر امروز(چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی در دفاع از برنامه هایش برای تصدی وزارت نیرو اظهار داشت: ما مکلف هستیم علاوه بر جبران عقب ماندگی ها طوری برنامه ریزی نماییم که در یک افق بلند مدت، مشکل آب و برق نداشته باشیم.
وزیر پیشنهادی نیرو دولت سیزدهم اظهار نمود: بنده در نوشتن برنامه ام خودرا موظف به انطباق مفاد مختلف با اسناد بالادستی دانسته ام. در زمینه برق ناترازی تولید و مصرف در تابستان امسال بیش از ۱۳ هزار مگاوات بوده است برای این ناترازی راه اندازی ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه جدید طی چهار سال با مشارکت و همکاری صنایع بزرگ کشور سرلوحه کار خواهد بود. همین طور راه اندازی ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه جدید که شامل ۳۰۰۰ مگاوات نیروگاه تا سال آینده است مورد توجه خواهد بود. از جانب دیگر راه اندازی ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر با محوریت نیروگاه خورشیدی در ضمن چهار سال با بهره گیری از ظرفیت های مردمی اجرا خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه صرفه جویی در نیروگاه های بزرگ گنج عظیمی است، اشاره کرد: تابش اشعه خورشید، مستمر و رایگان است. سرمایه گذاری لازم برای راه اندازی ۱۰ هزار مگاوات حدود شش میلیارد دلار است در صورتیکه سالیانه سه میلیارد دلار صرفه جویی خواهیم کرد. خوشبختانه ظرفیت های قانونی استفاده از منابع حاصل از صرفه جویی برقرار است. بطورمثال ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید به این مهم اشاره می کند. با بهره گیری از بعضی سیاست های تکمیلی برای مردم نیز می توان الگوی مصرف را اصلاح کرد.
وزیر پیشنهادی نیروی سید ابراهیم رئیسی درباب بخش آب و فاضلاب اظهار نمود: نظام تخصیص و توزیع آب کشور به شکلی است که اغلب مردم و نمایندگان نسبت به آن معترض هستند. مهم ترین برنامه ام اصلاح نظام حکمرانی آب و تخصیص برمبنای سه اصل عدالت، شفافیت و قانون مداری خواهد بود. بدیهی است با بهره گیری از این الگو رضایت عمومی در جهت احقاق حقوق عامه مردم به وجود خواهد آمد.
محرابیان به ضرورت تامین آب برای روستاهای محروم اشاره نمود و با اشاره به اینکه برخورداری روستاهای ایران از آب آشامیدنی ۷۵ درصد است، اشاره کرد: طی برنامه بنده درصد برخورداری به ۹۰ درصد خواهد رسید. در ضمن چهار سال آینده با اجرا و تکمیل برخی سدها که اجرای آن مطابق مطالعات جدید ضروری می باشد، بیش از ۵.۵ میلیارد مکعب آب به ذخیره سدها افزوده خواهد شد.
وزیر پیشنهادی نیرو دولت سیزدهم با استناد به مورد بالا وعده رفع تنش آبی در ایران را بیان کرد و اظهار داشت: سهم کشاورزی و محیط زیست نیز از این تامین آب محفوظ خواهد بود. یکی دیگر از برنامه های بنده ایجاد خطوط لوله های آب رسانی بجای راه اندازی کانال خواهد بود چونکه موجب جلوگیری از تبخیر آب و سوء مصرف و ایجاد صرفه جویی و افزایش راندمان و سرعت اجرا می شود.
وزیر پیشنهادی نیرو در ادامه اظهار داشت: امیدواریم شاهد حضور چند صد مدیر جوان متخصص در راس امور اجرائی این وزارتخانه باشیم.
محرابیان اظهار داشت: با همکاری دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و شرکت های دانش بنیان، پژوهش های بنیادین و کاربردی و تولید تجهیزات فناورانه را گسترش خواهیم داد و محور حرکت توسعه ای ما بخش خصوصی است و از همین تریبون از تمامی فعالان این حوزه دعوت می کنم تا با سرمایه گذاری در زمینه انرژی و آب ضمن خدمت به جامعه خود از ارزش افزوده سرمایه گذاری پرسود بهره مند شوند.
وی اضافه کرد: رعایت موازین زیست محیطی الزام مکتب اسلام و قانون است، پس تمامی پروژه ها با محوریت این اصل اجرا خواهد شد. ما تلاش می نماییم در سایه همکاری تنگاتنگ با دیگر دستگاه های دولتی مرتبط مانند وزارت صنعت، جهاد و وزارت نفت خدمتی صادقانه و موثر برای ذی نفعان ارائه نماییم.
محرابیان اشاره کرد: وزارت نیرو و شرکت های تابعه در امتداد اجرای بند د تبصره ۲۰ قانون بودجه ۱۴۰۰، تبدیل وضعیت ایثارگران را با تمام قوا پیگیری و اجرا خواهدنمود.
وزیر پیشنهادی نیرو در آخر اظهار داشت: نمایندگان عزیز اگر با رای شما بار این مسئولیت بزرگ در وضعیت حساس فعلی به دوش بنده افتاد، تلاش می کنم با همکاری تمامی پرسنل شریف و زحمتکش صنعت آب و برق کشور و فعالان این حوزه، نگرانی مردم و شما دلسوزان را مرتفع نمایم. ما برای پیمودن این مسیر به همکاری و همراهی شما نمایندگان و کمیسیون های تخصصی که با اهمیت ترین مشاوران امین برای ما می باشید، نیاز فراوان داریم.
منبع:

1400/06/04
18:50:07
5.0 / 5
381
تگهای خبر: انرژی , برق , تولید , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز