آمریكا:

از ایران می خواهیم به زودی به مذاکرات بازگردد

از ایران می خواهیم به زودی به مذاکرات بازگردد خبرگزاری نفت و گاز: یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به اظهارات اخیر سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران، مواضع دولت آمریکا را درباره تداوم مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین تشریح نمود.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، یکی از سخنگویان وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش بگفته های سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در مورد مذاکرات برجام به صدای آمریکا گفت، اگر ایران در مذاکرات امتیازات بیشتری تقاضا کند و یا موارد کمتری را حاضر به انجام آنها باشد، این مذاکرات به نتیجه نمی رسد.
سخنگوی وزارت خارجه ایران در کنفرانس خبری دوشنبه اول شهریور در تازه ترین اظهارات در مورد از سرگیری مذاکرات هسته ای غیر مستقیم بین تهران و واشنگتن برای احیای برجام اظهار داشت: متاسفانه به سبب نقض کامل برجام توسط آمریکا و نقض قطعنامه ۲۲۳۱ و عدم پایبندی کامل طرف های اروپایی و طرف های ما در برجام به تعهدات شان در رفع تحریم ها، زمان به نفع برجام نیست.
یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه در پی درخواست بخش فارسی صدای آمریکا برای ارائه واکنش به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ایران اظهار داشت: دولت جو بایدن در پیگیری مسیر دیپلماسی معنادار برای تحقق بازگشت به پایبندی متقابل به برجام و رسیدگی به طیف وسیعی از نگرانی های ما با ایران صادقانه و ثابت قدم عمل کرده است. اگر ایران [امتیازات] بیشتری تقاضا کند یا [خودش امتیازات] کمتر بدهد، این مذاکرات به نتیجه نمی رسد.
ایران قبل تر به اتحادیه اروپا بعنوان میزبان مذاکرات اطلاع داده بود که تا زمان روی کار آمدن دولت سید ابراهیم رئیسی تاریخی برای از سرگیری مذاکرات در نظر ندارد. تا حالا شش دور گفت وگوی هسته ای میان ایران و قدرت های جهانی برای بازگشت به تعهدات برجام انجام گرفته است.
این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به پرسش دیگری در مورد اینکه آیا تحولات اخیر در افغانستان، در اولویت مساله مذاکره هسته ای با ایران تغییری به وجود آورده است، بیان کرد: ما همچنان متعهد هستیم و به صراحت اعلام نموده ایم که آماده بازگشت به وین برای از سرگیری مذاکرات در مورد بازگشت به پایبندی متقابل به برجام هستیم برای اینکه معتقدیم این به نفع امنیت ملی ما است. اتفاقات در افغانستان هیچ تاثیری بر دیدگاه ما دراین زمینه نمی گذارد.
او در ادامه اضافه کرد: ما از ایران می خواهیم که به زودی به مذاکرات بازگردد تا بتوانیم کار را به نتیجه برسانیم. با این وجود، همانطور که وزیر خارجه آنتونی بلینکن به روشنی اعلام نموده است، فرصت تحقق بازگشت به پایبندی متقابل به برجام برای همیشه دوام نخواهد داشت.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان روز دوشنبه در نشست مطبوعاتی خود اظهار داشت: از روزی که آمریکایی ها سرکشانه از برجام خارج شدند و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را نقض کردند همه طرف ها انتخاب های مختلفی داشتند و ما هم بر طبق منافع و تعهدات خود حق تصمیمات مختلف داشتیم و در این راستا اقدامات جبرانی انجام دادیم.
وی اظهار داشت: آنچه که مهمست این است که آمریکایی ها با اقدامات خود سرنوشت برجام را در هاله ای از ابهام قرار داده اند و نشان داده اند که حتی به امضای رییس جمهور خود پایبند نیستند.
خطیب زاده افزود: ما سفارش می نماییم که همه طرف ها به این مساله توجه نمایند که حق انتخاب برای همه طرف ها وجود دارد و ما نیز بر طبق منافع خود عمل می نماییم.
سخنگوی وزارت خارجه همین طور در پاسخ به سوال دیگری در مورد زمان بعدی مذاکرات وین و تعدادی از مسائلی که دراین زمینه مطرح گردیده است، اظهار داشت: قبل تر هم اعلام نموده ایم که در تغییر و تحولاتی که در قوه مجریه ایران درحال وقوع است ممکنست برخی تغییرات صورت بگیرد.
وی اظهار داشت: البته مواضع حاکمیتی جمهوری اسلامی ایران همان مواضعی است که بارها اعلام نموده و طرف های مقابل به هیچ وجه نباید به دنبال سوء محاسبات باشند. باید بدانند که مواضع ما تغییر نکرده و رفع موثر تحریم های آمریکا و پایبندی کامل طرف های دیگر برجام به تعهداتشان دراین زمینه بعنوان اصول مقوم هرگونه توافقی در وین است.
خطیب زاده افزود: تاریخ جدید مذاکرات وین بعد از اطمینان از تغییر و تحولات به طرف های ما در ۱+۴ اعلام خواهد شد.
منبع:

1400/06/05
16:16:09
5.0 / 5
338
تگهای خبر: تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز