در پی كاهش صادرات گاز ایران

عراق درباره قطعی گسترده برق اخطار داد

عراق درباره قطعی گسترده برق اخطار داد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز وزارت برق عراق اعلام نمود کاهش شدید صادرات گاز ایران به مناطق مرکزی و جنوبی، ریسک قطعیهای گسترده برق را برانگیخته است.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، وزارت برق عراق در اطلاعیه ای اعلام نمود صادرات گاز ایران به مناطق مرکزی و جنوبی از ۴۹ به هشت میلیون متر مکعب در روز کاهش پیدا کرده و سبب از دست رفتن تولید حدود ۵۵۰۰ مگاوات برق شده است. این وزارت خانه اعلام نمود با وزارت نیروی ایران و سفارت ایران در بغداد برای روشن شدن علت کاهش صادرات تماس گرفته است.

این وزارت خانه سه هفته پیش اعلام نموده بود صادرات گاز ایران به منطقه مرکزی این کشور از ۳۰ میلیون به ۲۰ میلیون متر مکعب در روز کاهش پیدا کرده و صادرات به منطقه جنوبی از ۱۷ میلیون به پنج میلیون متر مکعب در روز کاهش پیدا کرده است و در نتیجه سیستم برق این کشور ۲۶۰۰ مگاوات را از دست داده است.

بر اساس گزارش رویترز، واشنگتن مکررا معافیتهای ۹۰ یا ۱۲۰ روزه از تحریمهای ضدایرانی را برای عراق تمدید کرده است تا این کشور بتواند به واردات انرژی ایران که از سال ۲۰۱۸ هدف تحریمهای آمریکا قرار گرفت، ادامه دهد. آمریکا در برابر صدور این معافیتها، عراق را که دومین تولیدکننده بزرگ عضو اوپک است برای خودکفایی در تأمین نیرو تحت فشار قرار داده اما بغداد همچنان با مشکلاتی در این خصوص دست و پنجه نرم می کند که تا حدودی به علت قیمتهای پایین نفت بوده است.

عرضه متناوب گاز و برق ایران سبب قطعی های گسترده برق عراق در تابستان سال جاری شده که گرمای هوا بخصوص در مناطق جنوبی این کشور به بیشتر از ۵۰ درجه رسیده است. صادرات برق ایران به عراق به علت کمبود داخلی برق متوقف شده است. ایران در سال ۲۰۲۰ حدود دو گیگاوات برق به عراق صادر کرد اما این حجم سال جاری به ۱۵۰ مگاوات کاهش پیدا کرده که به علت در اولویت قرار گرفتن تأمین نیازهای داخلی بوده است.

منبع:

1400/06/11
10:44:42
5.0 / 5
213
تگهای خبر: انرژی , اوپك , برق , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز