رئیس جدید سازمان انرژی اتمی کیست؟

رئیس جدید سازمان انرژی اتمی کیست؟ محمد اسلامی بعنوان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی انتخاب گردید.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، محمد اسلامی که امروز (یک شنبه) با حکم سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور بعنوان رئیس جدید سازمان انرژی اتمی عرضه شد، متولد اول مهرماه ۱۳۳۵ در اصفهان است. او دانش آموخته مهندسی راه و ساختمان از دانشگاه دیترویت میشیگان آمریکا در سال ۱۳۵۸ در مقطع کارشناسی و همینطور کارشناسی ارشد مهندسی راه و ساختمان از دانشگاه اوهایو آمریکا در سال ۱۳۶۰ و ام بی ای مدیریت جهانی هوانوردی مشترک دانشگاه رویال رودز کانادا و دانشگاه شریف در سال ۱۳۸۳ است.
وی در ۲۸ مهر ۱۳۹۷ به دنبال استعفای عباس آخوندی، از سوی حسن روحانی بعنوان سرپرست وزارت راه و شهرسازی معرفی و در تاریخ ۵ آبان ۱۳۹۷ بعد از معرفی رئیس جمهور به مجلس و رای اعتماد توسط نمایندگان، بعنوان وزیر راه و شهرسازی انتخاب گردید و تا آخر دولت دوازدهم در این سمت فعالیت کرد.
محمد اسلامی سوابق اجرایی زیر را در کارنامه خود دارد:
معاون مهندسی و طرح های توسعه سازمان صنایع دفاع بزرگ از ۱۳۶۶ تا ۱۳۷۴
مدیرعامل شرکت هواپیماسازی ایران از ۱۳۸۲ تا ۱۳۷۴
قائم مقام سازمان صنایع هوافضا از ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۴
رئیس مؤسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی از ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۶
معاون امور صنعتی و تحقیقاتی وزارت دفاع از ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۶
معاون مهندسی پدافند غیرعامل وزارت دفاع و هم زمان دبیر ستاد توسعه سواحل مکران از سال ۱۳۹۳ تاکنون
عضو شورای برنامه ریزی بنیاد مستضعفان به مدت ۳ سال
عضو ستاد مرزهای کشور (وزارت کشور) به مدت ۴ سال
عضو ستاد بحران کشور و کمیته دائمی سازمان پدافند غیرعامل از سال ۹۳ تاکنون
عضو شورایعالی هواپیمایی کشور از سال ۸۸ تاکنون
عضو شورایعالی معماری و شهرسازی ایران از سال ۹۳ تاکنون
عضو کمیته ملی مقابله با ریزگردها از سال ۹۳ تاکنون
عضو هیئت امنای دانشگاه صنعتی اصفهان و شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان از سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۵
عضو گروه های مطالعاتی پژوهش محور دوره های دکتری بعنوان استاد راهنما در دانشگاه عالی دفاع ملی از سال ۹۳ تاکنون
مدرس دانشگاه صنعتی مالک اشتر از سال ۹۵ تاکنون
رئیس هیئت مدیره شرکت ملی ساختمان وابسته به بنیاد مستضعفان از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۱
رئیس هیئت مدیره شرکت عمران و مسکن ایران از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵
عضو انجمن هوافضا ایران
استاندار استان مازندران از ۹۶ تا ۹۷
مدیران سازمان انرژی اتمی از بدو تاسیس تاکنون:
اکبر اعتماد؛ نخستین رئیس سازمان انرژی اتمی و موسس این سازمان است. وی در رشته برق در دانشگاه لوزان سوییس ادامه تحصیل داد و بعد از مدت کوتاهی در مرکز تحقیقات اتمی انستیتو فدرال سوئیس مشغول به کار شد. حاصل تحقیقاتش رساله دکترایی بود که به دانشگاه پلی تکنیک سوئیس تحویل داد و در حالیکه به خاطر تخصصش مورد مشورت آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار می گرفت.
او در سال ۱۳۴۴ به ایران بازگشت و توسط صفی اصفیا، رئیس وقت سازمان برنامه و بودجه، بعنوان مشاور فنی طرح پژوهش های رآکتور اتمی استخدام شد. سال بعد، دفتر انرژی اتمی سازمان برنامه و بودجه را بنا گذاشت و خود به مدیریت آن انتخاب شد و تا سال ۱۳۴۶ در این مسئولیت باقی ماند.
در سال ۱۳۴۷ به سمت نخستین رئیس مؤسسه تحقیقات و برنامه ریزی علمی و آموزشی، که بدیل ایرانی مرکز ملی پژوهش های علمی (CNRS) در فرانسه بود، انتخاب شد. در سال ۱۳۵۳ ریاست سازمان انرژی اتمی ایران را به دست گرفت و این سازمان را بنیان نهاد. اعتماد تا سال ۱۳۵۷ ریاست سازمان انرژی اتمی ایران را به دست داشت.
با وقوع انقلاب اسلامی ایران فریدون سحابی، ریاست سازمان انرژی اتمی ایران را به دست گرفت. او استاد دانشگاه، نویسنده، مترجم، فعال سیاسی اصلاح طلب و نخستین رئیس سازمان انرژی اتمی پس از انقلاب بود. او سومین فرزند یدالله سحابی از بنیانگذاران نهضت آزادی است. سحابی دارای مدرک دکترا در رشته زمین شناسی و اکتشاف نفت از دانشگاه لندن بود. او پس از آخر تحصیلات به ایران آمد و به عضویت هیات علمی دانشگاه تهران انتخاب گردید.
وی بعد از انقلاب به سمت معاون وزیر نیرو در امور انرژی و سرپرستی سازمان انرژی اتمی ایران در دولت موقت انتخاب گردید. ریاست او بر سازمان انرژی اتمی تا سال ۱۳۶۱ ادامه داشت اما تا سال ۶۵ در سمت معاون وزیر نیرو حضور داشت.
رضا امرالهی از ۱۳۶۰ تا ۱۳۷۶ رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و معاون رئیس جمهور ایران بود. او از ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴، قائم مقام وزیر نیرو بود.
او الان رئیس دانشکده مهندسی فیزیک و انرژی دانشگاه امیرکبیر است و عضو هیات تحریریه نشریه علمی و پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. امراللهی کارشناسی فیزیک را از دانشگاه ملی ایران، کارشناسی ارشد مهندسی برق را از دانشگاه لامار آمریکا، مدرک دوره مهندسی هسته ای از مرکز تحقیقات هسته ای مل در بلژیک و دکترای فیزیک پلاسما را از دانشگاه پاریس دریافت کرد.
غلامرضا آقازاده، از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۸ رئیس سازمان انرژی اتمی و معاون رئیس جمهور وقت بود. وی وزیر نفت ایران از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۶ بود. آقازاده در سال ۱۳۴۹ لیسانس ریاضی و در سال ۱۳۵۴ لیسانس مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تهران دریافت کرد.
او برای تحصیلات تکمیلی به آمریکا رفت، اما در سال ۱۳۵۷ همزمان با وقایع انقلاب اسلامی، به کشور بازگشت.
علی اکبر صالحی، در سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۸۹ بعنوان رئیس سازمان انرژی اتمی و معاون وقت رئیس جمهور انتخاب شد. او از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۲ نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی بود و بین سالهای ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۸، معاونت دبیرکل سازمان همکاری اسلامی را بر عهده داشت.
او تحصیلات خویش را در دانشگاه آمریکایی بیروت (AUB) و مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) در رشته های فیزیک هسته ای و مهندسی هسته ای انجام داده است. او استاد مهندسی انرژی دانشگاه صنعتی شریف است و دو دوره رئیس این دانشگاه بوده است. صالحی همینطور ریاست دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین را بر عهده داشته است. صالحی از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ وزیر امور خارجه ایران بود.
مرحوم محمد احمدیان معاون وقت نیروگاهی سازمان انرژی اتمی هم برای مدتی کوتاه در سال ۱۳۸۹ سرپرست سازمان انرژی اتمی بود. وی در سال ۹۷ درگذشت.
فریدون عباسی دوانی، از ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ رئیس سازمان انرژی اتمی بود. او دانش آموخته دکتری فیزیک هسته ای از دانشگاه شهید بهشتی و رئیس گروه فیزیک دانشگاه امام حسین و عضو شورای مرکزی انجمن هسته ای ایران است. او که از سال ۱۳۸۶ از جانب شورای امنیت تحریم شد، در سال ۱۳۸۹ همزمان با مجید شهریاری دیگر دانشمند هسته ای ایران، هدف ترور نافرجام قرار گرفت.
او الان نماینده حوزه انتخابیه کازرون و کوه چنار در مجلس یازدهم است.
علی اکبر صالحی، از ۱۳۹۲ تا ۷ شهریور ۱۴۰۰ بعنوان رئیس سازمان انرژی اتمی و معاون رئیس جمهور فعالیت کرد. در این دوره از حضورش در جریان مذاکرات هسته ای که به تفاهم هسته ای لوزان و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) منجر گردید، حضور داشت.
منبع:

1400/06/12
14:20:38
5.0 / 5
141
تگهای خبر: آموزش , انرژی , برق , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز