آژانس بین المللی انرژی اتمی:

وضعیت نیروگاه فوکوشیما دایچی بهبود یافته است

وضعیت نیروگاه فوکوشیما دایچی بهبود یافته است آژانس بین المللی انرژی اتمی بتازگی اعلام نموده است که وضعیت نیروگاه فوکوشیما بهبود یافته و روند خنثی سازی این تاسیسات به شکلی مناسب ادامه دارد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، به نقل از ورلد نیوکلیر نیوز، آژانس بین المللی انرژی اتمی برای پنجمین بار برنامه ها و کارهای ژاپن درباب عملیات خنثی سازی در نیروگاه اتمی فوکوشیما دایچی را که در سال ۲۰۱۱ گرفتار یک سانحه بزرگ هسته ای شد، مورد بازنگری قرار داد.

این بازنگری ازطریق یک گروه ۱۲ نفره متشکل از ۹ بازرس آژانس و سه فرد دیگر از اندونزی، انگلیس و آمریکا و طی یک بازه زمانی حدودا دو ماهه از ۳۰ ژوئن تا ۲۷ اوت انجام شد که در آن وضعیت فعلی تاسیسات، برنامه های آینده برای انتقال و از بین بردن سوخت مصرف شده، بازیابی پسماندهای سوختی، مدیریت زباله های آلوده به رادیواکتیو، آب و تاسیسات مورد بررسی قرار گرفت.

این گروه قبل از این نیز به درخواست دولت ژاپن در سالهای ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸ روند رسیدگی به نیروگاه فوکوشیما را مورد بررسی قرار داده بودند و این دفعه نیز بصورت گفت وگوهای آنلاین و حضوری در وین و توکیو و همین طور بازدید از نیروگاه کار خودرا تکمیل کردند.

بگفته این کارشناسان، ژاپن برای عبور از وضعیت اورژانشی و رسیدن به یک وضعیت پایدار توانسته است به خوبی وظایف خودرا انجام دهد و پیشرفت خوبی در پیشبرد کارهای روزانه در فوکوشیما، کاهش خطرات برای نیروی کار و محیط زیست و برنامه ریزی برای خنثی سازی بوسیله یک رویکرد صنعتی نظام مند به دست آورده است.

این گروه همین طور در گزارش خود ضمن تائید بهبود روند خنثی سازی فوکوشیما دایچی از شال ۲۰۱۸ تا حالا خواهان تقویت استراتژی ژاپن برای خنثی سازی ایمن و موثر این نیروگاه شد و اصرار کرد که نیروی انسانی در حوزه هایی همچون مدیریت پروژه می بایست توسعه یابد.

کارشناسان در بخش دیگری از گزارش خود خاطر نشان کردند که خنثی سازی نیروگاه فوکوشیما دایچی کاری بسیار پیچیده است و انجام موفقیت آمیز آن طی دو - سه دهه آینده نیازمند برنامه های بزرگ و عدم قطعیت هایی است که بیش از هر چیز باید برمبنای ایمنی و تحولات علمی و فنی انجام گیرد.
نیروگاه اتمی فوکوشیما دایچی در مارس ۲۰۱۱ در پی وقوع زلزله و سپس سونامی گرفتار یک سانحه بزرگ شد که بعد از فاجعه چرنوبیل، بزرگترین فاجعه هسته ای جهان به شمار می آید.
در نتیجه وقوع این حادثه تامین برق مورد نیاز نیروگاه با مشکل مواجه گردید و در پی آن سیستم های خنک کننده سه واحد نیروگاه از کار افتاد. این وضعیت سبب شد تا هسته هر سه راکتور در سه روز ابتدایی وقوع حادثه بطور کامل ذوب و ذر نتیجه مواد رادیواکتیو گسترده ای در محیط پیرامون نیروگاه پراکنده شود.
1400/06/14
09:50:36
5.0 / 5
184
تگهای خبر: انرژی , برق , سوخت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز