بازدید رئیس جدید سازمان انرژی اتمی از تاسیسات کرج

بازدید رئیس جدید سازمان انرژی اتمی از تاسیسات کرج به گزارش خبرگزاری نفت و گاز معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بامداد روز دوشنبه 15 شهریورماه از بخش های مختلف سایت هسته ای کرج بازدید نمود.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، در این بازدید که با همراهی تعدادی از معاونان و مدیران سازمان و پروژه های صنعت هسته ای کشور در سایت هسته ای کرج انجام شد، محمد اسلامی از مرکز شتابدهنده سیکلوترون، هاتسل، مرکز تولید و توسعه رادیوداروهای سیکلوترون و آزمایشگاه های مربوطه و همینطور مراکز کشاورزی هسته ای و پروژه های درحال انجام و مرکز ملی یون درمانی به طور مبسوط بازدید کرد.

معاون رئیس جمهور در بازدید از پروژه های تولید رادیوداروها با تکیه بر ضرورت افزایش مزیت های اقتصادی و راهبردی محصولات صنعت هسته ای، به نکاتی در مورد میزان تولید و نسبت آن با مصرف داخلی اشاره نمود.

وی همینطور در بازدید از فعالیتهای پژوهشکده کشاورزی هسته ای ضمن اشاره به اهمیت فعالیتهای کشاورزی هسته ای و دستاوردهای دانشمندان سازمان انرژی اتمی در حوزه کشاورزی، اظهار داشت: محصولات، ارقام جدید و نوآوری ها باید تبدیل به مزیت اقتصادی در صنعت هسته ای شوند؛ این امر هم مستلزم این است که سازوکاری دقیق و تخصصی برای آن تعریف شود تا مردم و تولیدکنندگان بتوانند از این پروژه ها و دستاوردهای ملی نفع لازم را ببرند.

رییس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: هم اکنون کشاورزان ما به علت عدم پیاده سازی شیوه های مدرن صنعتی شدن کشاورزی از روش های سنتی در در تولید محصولات کشاورزی استفاده می نمایند. جهت رفع این مورد مهم، پروژه های صنعت هسته ای باید در جهت ترویج و گسترش کشاورزی مدرن تعریف شوند و حرکت کنند. همچون موضوعات مهم در این عرصه میتوان به تولید ارقام برنج در کشور اشاره نمود که تولید داخلی ما کمتر از نیاز کشور است و باید به اندازه ای تولید افزایش یابد که این مشکل در کشور برطرف شود و بتوانیم قطب صادرات در این عرصه باشیم.

مهندس اسلامی در بخش دیگری از این بازدید از پروژه مرکز ملی یون درمانی بازدید نمود و مسؤلان پروژه روند پیشرفت کار و اقدامات انجام شده و درحال انجام را تشریح کردند.

وی با تکیه بر سرعت بخشیدن به پروژه و پیشرفت کار مطابق با زمانبندی تعریف شده، سفارش هایی در مورد تربیت نیروی انسانی، اولویت تهیه تجهیزات و دیگر امور مرتبط مطرح نمود.

در حال حاضر رادیوداروهای ارزشمندی نظیر تالیوم، گالیوم، کریپتون81 و FDG از راه شتابدهنده سیکلوترون این مرکز درحال تولید می باشد. همینطور در بخش کشاورزی هسته ای کشت از راه بافت گیاهی و تکثیر در گلخانه و هم تهیه ارقامی جدید از برنج و دیگر نباتات و مبارزه با آفات مختلف از مهم ترین پروژه های این مرکز هستند.

منبع:

1400/06/18
10:42:00
5.0 / 5
207
تگهای خبر: انرژی , تولید , سایت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز