در گفت وگو با خبرگزاری نفت و گاز اعلام شد

راه اندازی فاز اول نیروگاه خورشیدی شناور در جنوب تهران

راه اندازی فاز اول نیروگاه خورشیدی شناور در جنوب تهران به گزارش خبرگزاری نفت و گاز دانشیار گروه انرژی های نو و محیط زیست دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران اظهار داشت: فاز نخست نیروگاه خورشیدی شناور در کانال پساب تصفیه خانه جنوب تهران با ظرفیت تولیدی بیش از 400 کیلووات برق به راه افتاده است.


دکتر رقیه قاسم پور در گفت و گو با ایسنا راه اندازی نیروگاه های شناور را در افزایش میزان بازدهی پنل های خورشیدی و تولید بیشتر مؤثر دانست و تصریح کرد: پنل های خورشیدی بر اثر قرار گرفتن در معرض تابش نور آفتاب با پدیده گرم شدن و افزایش دما مواجه می شوند که این گرما به تدریج بازدهی پنل های خورشیدی را می کاهد.

وی افزود: بدین جهت کارشناسان بر آن شدند سیستمی را طراحی نمایند تا پنل های خورشیدی هم زمان با تولید برق خنک شوند و میزان بازدهی افزایش یابد، بدین ترتیب ایده ایجاد نیروگاه های خورشیدی شناور را مناسب دانستند. در این نیروگاه ها پنل های خورشیدی را بر روی سطوح آبی نظیر دریاچه ها نصب می کنند.

این دانشیار دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران، آب شور برخی دریاچه ها را مخرب پنل های خورشیدی دانست و اظهار داشت: باتوجه به کم آبی کشور استفاده از نیروگاه های شناور رویکرد مناسبی است، چون علاوه بر تولید برق مورد نیاز از تبخیر آب دریاچه ها هم جلوگیری می شود که در وضعیت خشکسالی امروز کشور بسیار با اهمیت می باشد.

نیروگاه های خورشیدی شناور بر سطح دریاچه ها و در تصفیه خانه ها
دکتر قاسم پور با بیان این ایده که علاوه بر نیروگاه های خورشیدی در خشکی، نیروگاه های خورشیدی شناور بر سطح دریاچه ها و در تصفیه خانه ها هم نصب شوند، اضافه کرد: برای رفع اشکال زمین وسیع مورد نیاز و گرمایش پنل های خورشیدی، دو کشور چین و ژاپن نیروگاه ها را بر روی سطح آب اقیانوس و دریا نصب کرده اند، ما نیز می توانیم علاوه بر تصفیه خانه ها از دریاچه های پشت سد استفاده نمائیم.

وی با استناد به تحقیق خود اشاره کرد: در این تحقیق در کمتر از ۵ درصد سطح دریاچه سد کارون برای تولید برق بوسیله پنل خورشیدی در استان خوزستان استفاده شد و توانستند برق مورد نیاز استان را در زمان پیک مصرف تامین کنند.

دانشیار گروه انرژی های نو و محیط زیست دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران با تاکید مجدد بر اینکه با استفاده از دریاچه پشت سدها می توان به آسانی برق مورد نیاز را در اوج مصرف تامین کرد، تصریح کرد: با اجرای این طرح در نتیجه نه صنعت و نه مناطق مسکونی گرفتار خاموشی نخواهند شد.

نیروگاه های خورشیدی شناور یک راهکار مناسب برای گذر از پیک مصرف برق
دکتر قاسم پور نیروگاه های خورشیدی شناور را یکی از راهکارهای مناسب برای گذر از پیک مصرف برق دانست و اظهار داشت: باتوجه به پتانسیل های موجود کشور، باید عزم ملی جهت استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر وجود داشته باشد که البته فرهنگ سازی و آگاه بودن مردم نسبت به این مساله در استفاده بهینه از آن بسیار حائز اهمیت می باشد.

وی شروع آموزش و آشنایی دانش آموزان به این مقوله را از دوره های ابتدایی ضروری برشمرد و اضافه کرد: برای فرهنگ سازی بهتر است آموزش را از دوران مدرسه شروع کرد و دانش آموزان باید با انرژی های تجدیدپذیر و منابع آن در کشور آشنا گردند و در زمینه های عملیاتی نیز سیاست های تشویقی نظیر خرید تضمینی برق تجدیدپذیر در کشور با اهتمام بیشتر اعمال شود.

این دانشیار دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران دادن تسهیلاتی نظیر اعطای وام های کم بهره برای مساعدت با مناطق روستایی و محروم جهت تامین پنل های خورشیدی را ضروری دانست و اظهار داشت: تا حالا یک تا دو روستا در این عرصه پیشتاز بوده اند که می توان با الگوبرداری از آنها، این مدل را در دیگر روستاها پیاده سازی کرد تا علاوه بر تامین نیاز، بمنظور تولید ثروت فروشنده این محصول(برق) هم باشند.

دکتر قاسم پور با اعتقاد به اینکه این اقدامات کمک بزرگی به پیشبرد صنعت انرژی تجدیدپذیر در کشور می کند، اشاره کرد: در برنامه توسعه کشور انرژی تجدیدپذیر دیده شده است که می تواند رویکرد مناسبی برای تقویت و ارتقاء آن در کشور بشمار آید.

وی با اعتقاد به اینکه پرداختن به این موضوع(انرژی های تجدیدپذیر) در اشتغال زایی مناسب هم مؤثر است، تصریح کرد: البته در عین تامین نیازهای داخلی می توان برق را هم به کشورهای مجاور صادر کرد که منبع درآمدی به حساب می آید.

تولید برق خورشیدی توسط نیروگاه هایی در مقیاس کوچک در پشت بام منازل
دانشیار گروه انرژی های نو و محیط زیست دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران با تاکید بر ضرورت کاهش وابستگی به انرژی های فسیلی، اظهار داشت: اکنون در دنیا نیروگاه هایی در مقیاس کوچک تر در پشت بام منازل شخصی با استفاده از انرژی های تجدیدپذیر، برق خورشیدی تولید می کنند.

دکتر قاسم پور با بیان اینکه فرد با نصب این پنل ها علاوه بر تامین انرژی مصرفی خود می تواند مازاد آنرا به شبکه توزیع برق کشور بفروشد، اضافه کرد: این مازاد را در شهرک های صنعتی برای درآمدزایی می توان به واحدهای صنعتی اطراف فروخت.

وی با بیان اینکه در ایران کارهای خوبی دراین زمینه درحال شکل گیری است، در ادامه بر ضرورت توجه بیشتر به این حوزه تاکید کرد و اضافه کرد: باید در این راستا فناوری و تجهیزات لازم توسعه یابد که کمک به سزایی برای تامین برق شهرها و محله ها خواهد بود.

تأمین نیاز شهرک های مجاور با راه اندازی شهرک های انرژی
این دانشیار دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران با بیان اینکه با راه اندازی و راه اندازی شهرک های انرژی می توان نیاز مجاورین این شهرک ها را تامین کرد، اظهار داشت: به دلیل هزینه زیاد، دولت می تواند با اعطای وام کم بهره از آنها حمایت کند.

دکتر قاسم پور با بیان اینکه کشور چین یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پنل های خورشیدی در دنیاست، اضافه کرد: چون در این کشور نیروگاه های خورشیدی بسیاری راه اندازی شده است که علاوه بر تامین نیاز، مقرر شده برق مازاد بر نیاز به دیگر کشورها بفروش برسد.

وی با اشاره به هزینه بر بودن واردات این پنل های خورشیدی تصریح کرد: باید با دستیابی به دانش فنی و بومی سازی آن نسبت به تهیه پنل های خورشیدی اقدام نمود.

رشد ۱۷۰ درصدی ظرفیت نیروگاه های تجدیدپذیر ایران در همه گیری کرونا
دانشیار گروه انرژی های نو و محیط زیست دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران این اقدام را باتوجه به وجود معادن غنی در کشور امکان پذیر برشمرد و در ادامه با اشاره به رشد قابل توجه راه اندازی نیروگاه های تجدیدپذیر در دنیا سهم کشورهای پیشرفته و چین را در این عرصه زیاد و سهم خاورمیانه را اندک دانست و اظهار داشت: اما ایران در چند سال اخیر که قسمتی از آن مصادف با همه گیری کرونا بوده، در ظرفیت نیروگاه های تجدیدپذیر خود رشد ۱۷۰ درصدی را داشته است و هم اکنون توانسته به ۹۰۰ مگاوات برساند.

سهم ۵۰ درصدی نیروگاه های خورشیدی در تولید برق تجدیدپذیر در تیر ماه ۱۴۰۰
دکتر قاسم پور با بیان اینکه میزان نیاز ایران به برق در پیک مصرف حدود ۶۰ مگاوات برآورد شده است، افزود: طبق آماری که در «ساتبا» انتشار یافته، میزان تولید برق تجدیدپذیر در تیرماه ۱۴۰۰، بیش از ۱۸۰میلیون کیلووات ساعت بوده که حدود ۵۰ درصد آن از نیروگاه های خورشیدی تامین شده است

وی میزان استفاده از منابع تجدیدپذیر در ایران را کم و در عین حال رو به رشد دانست و تصریح کرد: با سرمایه گذاری در پروژه های تجدیدپذیر این امید می رود این رشد تسریع شود، اکنون میزان راندمان از نیروگاه های تجدیدپذیر در ایران با اعمال سیاست های تشویقی و خرید تضمینی حدود ۹۰۰مگاوات است که رقم کمی نیست.

دانشیار گروه انرژی های نو و محیط زیست دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران، اضافه کرد: با این توضیحات، رشد برق تجدیدپذیر در ایران در مقایسه با دیگر کشورهای خاورمیانه (به جز عربستان) مناسب بوده است.

دکتر قاسم پور در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه انرژی تجدیدپذیر همانطور که در اسمش مستتر است، یعنی انرژی ای که قابلیت تولید مجدد را دارد، اضافه کرد: این انرژی ها نظیر انرژی خورشیدی در زمین بیکران هستند. برخی دیگر از انرژی ها هم قابلیت تکرار مجدد در طبیعت را دارند.

وی با اشاره به بایومس اظهار داشت: این انرژی از وسایل دورریز طبیعی یا صنعتی ساخت بشر نظیر برگ درختان، درختان خشک شده، فضولات دامداری و زباله های شهری حاصل می شود.

این دانشیار دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران توضیح داد: گیاهان و جانوران برای رسیدن به مرحله رشد از کربن استفاده می نمایند، در گیاهان کربن به قند تبدیل می شود و در این پروسه گیاه با جذب کربن دی اکسید به پاکسازی هوا کمک می نماید و با بازیافت انرژی آنها می توان گفت کربن دی اکسیدی به چرخه طبیعی وارد نمی گردد.

دکتر قاسم پور افزود: این در شرایطی است که حاصل سوخت های فسیلی و احتراق آنها چیزی جز تولید دی اکسید کربن نیست که نتیجه آن گرمایش زمین و تغییر اقلیم است. انرژی تجدیدپذیر هم از این نظر که قابل بازیافت و دسترسی مجدد هستند و هم از این نظر که منبع تمام شدنی نیستند، همیشه برای بشر حائز اهمیت بوده است، کاهش آثار زیست محیطی حاصل از سوخت های فسیلی از دیگر فواید انرژی های تجدیدپذیر است.

عمر محدود سوخت فسیلی و تمام شدنی بودن آن از معایب این انرژی ها
وی عمر محدود سوخت فسیلی و تمام شدنی بودن آنرا از معایب این انرژی ها برشمرد و اضافه کرد: با رشد صنعت و وابستگی شدید به سوخت های فسیلی بشر باید به دنبال منابع جدیدی برای تامین انرژی باشد. اکنون خیلی از کشورها برای مدت هاست به فکر افزایش تولیدات انرژی های تجدیدپذیر و کاهش وابستگی به سوخت های فسیلی هستند.

دانشیار گروه انرژی های نو و محیط زیست دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران افزود: برخی کشورها در این راستا موفق بوده اند و توانسته اند برق مورد نیاز خودرا بوسیله انرژی های تجدیدپذیر نظیر انرژی بادی، خورشید، زیست توده برای تامین برق بخشی یا تمام برق شبکه سراسری (البته برای مدت کوتاهی )تأمین کنند.

تأمین ۴۶ درصد برق مورد نیاز آلمان از منابع تجدیدپذیر
دکتر قاسم پور تصریح کرد: بعنوان مثال کشور اروپایی نظیر آلمان توانسته است ۴۶ درصد برق کل کشور خودرا از منابع تجدیدپذیر تامین کند، در کشور ما نیز نظیر دیگر کشورها این علاقه مندی جهت استفاده از برق تجدیدپذیر وجود دارد و در این راستا سیاست های تشویقی خوبی اعمال شده است.

وی با اشاره به وجود پتانسیل مناسب انرژی خورشیدی و بادی، بر ضرورت راه اندازی و گسترش سایر نیروگاه های برق تجدیدپذیر در کشور تاکید و تصریح کرد: بعنوان مثال در مشگین شهر برای زمین گرمایی نیروگاهی راه اندازی شده است و مطالعات در این زمینه ادامه دارد.

این دانشیار دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران با بیان اینکه جهت استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در کشور چه در بین دانشمندان از نظر علمی و چه در سطح حاکمیتی عزم جدی وجود دارد، اضافه کرد: دنیا درحال حرکت به سمت کاهش وابستگی به منابع سوخت های فسیلی و در مقابل تامین منابع از انرژی های تجدیدپذیر است.

دکتر قاسم پور اضافه کرد: باید به این مساله اندیشید که با تغییر رویکرد همه کشورها به سمت استفاده از انرژی های تجدیدپذیر، حتی اگر ایران منابع غنی فسیلی هم داشته باشد، دیگر خریداری در دنیا برای سوخت های فسیلی وجود ندارد. پس لازم است تا علاوه بر منابع فسیلی به دنبال منابع انرژی تجدیدپذیر برای مصرف و صادرات باشیم.

وی با اشاره به پتانسیل بسیار زیاد ایران در زمینه انرژی خورشیدی و بادی، اظهار داشت: بر این اساس می توان نیروگاه های جدیدی برای تامین انرژی راه اندازی کرد که مستلزم صرف زمان و هزینه زیادی است، اما در مقابل راه اندازی نیروگاه های جدید فسیلی و تعمیر، تجهیز و به روز رسانی نیروگاه های موجود نیز هزینه های زیادی را به دولت و کشور تحمیل می کند.

دکتر قاسم پور افزود: با آن که صنایع ما به شدت وابسته به سوخت های فسیلی است و بسادگی نمی توان ایجاد تغییر عمیق و شگرف در آنها داد، اما ضرورت حرکت به سمت انرژی های تجدیدپذیر را که مستلزم صرف زمان و هزینه بسیار است، نمی توان نادیده گرفت.

دانشیار گروه انرژی های نو و محیط زیست دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران با بیان اینکه هم اکنون میزان تولید از انرژی های تجدیدپذیر در کشورهای پیشرفته در حدی نیست که بتوان بطور کامل تغییر منبع از سوخت فسیلی بدهند، تصریح کرد: اما این رویکرد مناسب باید همیشه وجود داشته باشد که تامین انرژی از منابع تجدیدپذیر بهترین راه حل است.

حرکت دنیا به سمت کم هزینه شدن تامین انرژی از منابع تجدیدپذیر
دکتر قاسم پور افزود: شاید امروز تامین انرژی از منابع تجدیدپذیر نسبت به سوخت های فسیلی هزینه بیشتری داشته باشد، اما باتوجه به رشد تکنولوژی و گسترش آن، دنیا درحال حرکت به سمت ساخت تجهیزاتی با بازدهی بیشتر و هزینه کمتر است، بدین سبب هر کشوری که در این عرصه و راه اندازی نیروگاه های انرژی زودتر اقدام نماید، سریع تر به راندمان بیشتر و استقلال و عدم وابستگی انرژی خواهد رسید.

وی با بیان اینکه ایران از نظر دانش فنی خصوصاً تکنولوژی های جدید جزو کشورهای مطرح دنیا است، اضافه کرد: بدین سبب لازم است بطور جدی در زمینه فناوری های مبتنی بر انرژی در کشور ورود کند و زیر ساخت های آنرا فراهم آورد تا در آینده گرفتار تحریم ورود و یا استفاده از فناوری نشود و این در شرایطی است که ایران از نظر انرژی های تجدیدپذیر پتانسیل بسیار خوبی هم دارد.

بهره برداری نیروگاه های انرژی تجدیدپذیر با ظرفیت ۱۰ مگاوات در اصفهان، کرمان، یزد و تهران
این دانشیار دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران با اشاره به وجود ۳۰۰ روز آفتابی در کشور، اظهار داشت: می توان از این تابش و دسترسی مناسب به تابش نور آفتاب به خوبی استفاده کرد، بطوریکه اکنون نیروگاه های انرژی تجدیدپذیر با ظرفیت تولید ۱۰ مگاوات در استانهای اصفهان، کرمان، یزد و تهران مورد بهره برداری قرار گرفته است.

دکتر قاسم پور با انتقاد از سرعت کم رشد راه اندازی این نیروگاه ها در کشور، به وجود انرژی بادی مناسب در کشور اشاره نمود و اضافه کرد: جهت استفاده از این انرژی ها توان علمی خوبی در کشور وجود دارد، اما در زمینه فناوری باید به صنعت تجدیدپذیر توجه بیشتری شود، در این راستا می توان فناوری را وارد و در کشور بومی سازی کرد.

تأکید بر ضرورت هم خوانی رشد انرژی های تجدیدپذیر با رشد تقاضا
وی با تاکید بر ضرورت هم خوانی رشد انرژی های تجدیدپذیر با رشد تقاضا، تصریح کرد: در انرژی تجدیدپذیر به فراخور تامین نیاز صنعت کشور عمدتا به دنبال تولید برق هستیم، اما می توان انرژی های خورشیدی و بادی را به دیگر سوخت ها نظیر سوخت هیدروژنی تبدیل کرد، می توان از بایومس، بایواتانول(سوخت زیستی با کاربرد صنعتی) تولید کرد.

دانشیار گروه انرژی های نو و محیط زیست دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران با بیان اینکه انرژی های تجدیدپذیر کاربردهای فراوانی دارند، اضافه کرد: اما عمده نیاز در بخش صنعت و مسکن، برق است و اکنون اولویت تبدیل انرژی تجدیدپذیر به برق است.

دکتر قاسم پور با بیان اینکه طبق آمار «ساتبا» در وضعیت کرونائی ظرفیت نیروگاه های صنعت تجدیدپذیر ایران رشد ۱۷۰ درصدی را تجربه کرده است، اظهار داشت: در این راستا دیدگاه سیاستگذاران هم بهبود یافته است و از منابع مالی جدید برای خرید تضمینی برق تجدیدپذیر استفاده می شود که سبب افزایش تولید برق تجدیدپذیر خواهد شد.

وی با اشاره به برقی شدن ناوگان حمل و نقل شهری و تولید خودرو های برقی در ایران و جهان، نیاز به برق را باتوجه به رشد تکنولوژی رو به افزایش دانست و اشاره کرد: باتوجه به رشد جمعیت و گسترش پدیده شهرنشینی این امکان وجود دارد که در آینده ممکنست برای جایابی نیروگاه های انرژی های تجدیدپذیر با محدودیت ها و مشکل مواجه شویم.

منبع:

1400/06/25
15:20:52
5.0 / 5
222
تگهای خبر: آموزش , انرژی , برق , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز