اولیانوف:

آژانس از سیاسی کردن همکاری با ایران پرهیز کند

آژانس از سیاسی کردن همکاری با ایران پرهیز کند خبرگزاری نفت و گاز: دیپلمات ارشد روسیه در وین از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواست تا از سیاسی کردن موضوع هسته ای ایران پرهیز و همکاری فنی خود با این کشور را تقویت کند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از شبکه المیادین، میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه نزد سازمان های بین المللی در وین اشاره کرد: آژانس بین المللی انرژی اتمی باید دست از سیاسی کردن تعامل با ایران بردارد. بهتر است که آژانس روی انجام وظایف خود متمرکز شود و همکاری فنی با ایران را تقویت کند.
ایشان سپس سخنرانی خود در نشست شورای حکام آژانس که این روزها در مقر این سازمان در وین درحال برگزاری است، نسبت به نتایج فشار سیاسی از خارج هشدار داد و اظهار داشت: پرسش های مربوط به ذرات کشف شده در ایران مستحق چنین توجهی از طرف آژانس نیست؛ چونکه اطمینان دارد آنها هم اکنون هیچ خطری در قالب عدم اشاعه ایجاد نمی کنند.
اولیانوف همین طور اشاره کرد: تمامی کشورهای متعهد به توافقات پادمانی با آژانس، شامل ایران موظف به رعایت کلیه تعهدات پادمانی خود هستند. مهمست که ایران این همکاری را تضمین و درباب آن مسائل نیز شفاف سازی کند تا از دستور کار شورای حکام بیرون رود.
این دیپلمات ارشد روس روز چهارشنبه نیز در توئیتی نوشت: بحث و رایزنی ها در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران در فضایی کاری پیش می رود. سفر مدیرکل آژانس به ایران درروز یکشنبه نیز تنش را کم کرد.
وی ادامه داد: خیلی از اعضای شورای حکام از ایران و آمریکا خواسته اند تا به پایبندی کامل به برجام بازگردند و بر لزوم ازسرگیری فوری مذاکرات وین تاکید نمودند.
نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی از روز دوشنبه در مقر این سازمان در وین شروع شده که اجرای تعهدات هسته ای ایران ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل از مطالب موردبحث در این جلسه پنج روزه است.
اولیانوف پیش تر در نشست شورای حکام گفت: دیدار میان مدیرکل آژانس و رییس سازمان انرژی اتمی ایران تاثیر عملی و تثبیت کننده به موقعی داشت. شورا باید این مسئله را مدنظر قرار دهد. این مسئله علاوه بر حدف حفره های ارتباطی میان ایران و آژانس اتمی، موجب شد گفت وگوی جدیدی با دولت جدید ایران شکل بگیرد.
وی همین طور بیان کرد: سفر مدیرکل آژانس اتمی به ایران مصداق این است که گفتمان و دیپلماسی می توانند پیچیده ترین مشکلات را نیز حل کنند. راهکار جایگزین بسیار خطرناک تر است؛ به همین خاطر روسیه حامی برجام و بازگشت هرچه سریع تر تمامی طرفین به پایبندی کامل به این توافق است.
منبع:

1400/06/29
13:41:19
5.0 / 5
212
تگهای خبر: انرژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز