واکنش آمریکا به تغییر تیم مذاکره کننده هسته ای ایران

واکنش آمریکا به تغییر تیم مذاکره کننده هسته ای ایران خبرگزاری نفت و گاز: یک مقام وزارت خارجه آمریکا با ادعای این که واشنگتن آماده بازگشت فوری به مذاکرات وین است، اظهار داشت که شواهد نشان میدهد تیم مذاکره کننده جدید ایران چارچوب رایزنی های انجام شده در وین را نخواهد پذیرفت.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، یک مقام ارشد وزارت امورخارجه آمریکا به سخنرانی رییس جمهوری کشورمان در مجمع عمومی سازمان ملل که در آن خواهان از سرگیری مذاکرات احیای برجام شده است، واکنش نشان داد.
بنابر گزارش وب سایت وزارت امورخارجه آمریکا، وی در این زمینه اظهار داشت: واضح است که ما به صحبت ها توجه کردیم. آن چه ما بیشتر به دنبال آن هستیم، اقدام عملی است نه لفاظی که شامل ابراز تمایل ایرانیها برای مشارکت مجدد در مذاکرات وین طی هفته های آتی می شود. ما بیانیه وزارت امورخارجه درباب یک بازه زمانی احتمالی برای بازگشت به مذاکرات را نیز مورد توجه قرار دادیم. ما کماکان بر این باوریم که باید در کوتاه ترین زمان ممکن باردیگر در رایزنی های وین حضور داشته باشیم.
این مقام آمریکایی افزود: همانطور که وزیر خارجه گفته است، ما معتقدیم که بازگشت متقابل به پایبندی به برجام در امتداد منافع ملی مان است و به شکلی قابل راستی آزمایی و مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته ای می شود. اما فرصت این کار همیشگی نیست. همچنان که زمان می گذرد، مزایای برجام کاهش پیدا می کند چونکه ایران به فعالیت سانتریفیوژهای پیشرفته و کارهای هسته ای خود که طبق توافق هسته ای ۲۰۱۵ از آنها منع شده است، ادامه می دهد.
وی همین طور گفت: وزیر امورخارجه آمریکا در هفته جاری فرصت دارد با برخی همتایان خود از جانب های برجام رایزنی کند و ما منتظر هستیم ببینیم ایران درباره بازگشت به مذاکرات وین در عمل چه اقدامی انجام می دهد.
همچنین یک مقام وزارت امورخارجه آمریکا در پاسخ به روزنامه واشنگتن پست درباره از سرگیری رایزنی ها در وین اظهار داشت: واشنگتن یک جدول زمانی برای پیوستن مجدد به مذاکرات ندارد اما موضع ما کماکان این است که آماده بازگشت هستیم.
این مقام وزارت امورخارجه آمریکا در ادامه اشاره کرد: اما اگر این وضعیت طولانی شود، سرانجام شروع مجدد مذاکرات دیگر امکانپذیر نخواهد بود برای اینکه پیشرفت های هسته ای ایران غیرقابل بازگشت می شود و بازگشت به توافق ۲۰۱۵ نیز امکانپذیر نخواهد بود.
وی اضافه کرد: مقامات پیشین ایرانی گفته بودند که دولت جدید در جریان مذاکرات وین قرار دارد و به دیپلمات های غربی اطمینان داده بودند که رایزنی ها طی چند هفته از سر گرفته می شود اما تیم مذاکره کننده جدید زمانی را برای شروع مجدد مذاکرات اعلام نکرده است.
این مقام آمریکایی همین طور اظهار داشت: اما وقتی آنچه مقامات جدید و رسانه ها می گویند را بررسی می نماییم، متوجه می شویم که احیانا تیم جدید چارچوب مذاکره شده قبلی را نخواهد پذیرفت، همان چارچوبی که ما تا قبل از ۲۰ ژوئن درحال مذاکره بر سر آن بودیم.
وی اضافه کرد: بنا بر این است که ما نگرانیم آنها با خواسته هایی متفاوت به میز مذاکره بازگردند. سران ایران درحال بحث درباره ارزش های توافق ۲۰۱۵ هستند و استدلال می کنند که می توانند بدون نیاز به سازش با غرب تحریم ها را از سر بگذرانند و آنرا تحمل کنند.
این مقام آمریکایی اظهار داشت: بنظر می رسد برخی افراد در نظام ایران معتقدند که آنها بدترین چیزها را تحمل کردند پس می توانند کارهای بیشتری انجام دهند. البته آنها "فشار حداکثری" را در وضعیت کووید تحمل کردند پس فکر می کنند که چقدر می تواند بدتر باشد؟
وی با ابراز نگرانی نسبت به سطح همکاری فعلی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی و پیشرفت های هسته ای اخیر ایران اشاره کرد: حتی اگر مذاکرات از سر گرفته شود باز هم گفت وگوهای ما با طرف ایرانی بطور غیرمستقیم و بوسیله واسطه خواهد بود که روندی کند و پر مشقت را به همراه خواهد داشت.
این مقام ارشد آمریکایی همین طور اظهار داشت: ما حتی با مذاکره کنندگانی که با آنها آشنا بودیم نیز نتوانستیم اختلافات را حل نماییم. اگر شما آن متغیرها را عوض کنید به سختی شاهد خواهیم بود که رفع اختلافات به سرعت اتفاق بیفتد.
منبع:

1400/06/31
16:39:46
5.0 / 5
190
تگهای خبر: انرژی , تحریم , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز