رایزنی وزیران امور خارجه ایران و آلمان در نیویورك

امیرعبداللهیان: طرف مقابل باید با درک شرایط جدید ناشی از شروع به کار دولت سیزدهم در وین حاضرشود

امیرعبداللهیان: طرف مقابل باید با درک شرایط جدید ناشی از شروع به کار دولت سیزدهم در وین حاضرشود وزیر امور خارجه کشورمان اظهار داشت: آمریکا باید بداند، همه بده بستان ها یک مرتبه در مذاکرات برجام انجام شد و بنابراین مذاکرات وین نه برای توافقی جدید بلکه برای اطمینان از بازگشت کامل و تضمین شده آمریکا به تعهدات خودش ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه دیدارهای روز سه شنبه با همتایان خود از کشورهای مختلف در حاشیه هفتاد و ششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، با «هایکو ماس»، وزیر امور خارجه آلمان دیدار نمود و در مورد رئوس سیاست خارجی دولت جدید و مبحث برجام و ادامه مذاکرات وین گفت گو و تبادل نظر کردند.
وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار ضمن تاکید بر اهمیت و لزوم نتیجه محور بودن مذاکرات وین، اظهار نمود: انتظار برحق ملت ایران آن است که مزایای اقتصادی برجام که به علت بدعهدی طرف های مقابل تابحال محقق نشده است، این دفعه تضمین گردد. آمریکا باید بداند، همه بده بستان ها یکبار در مذاکرات برجام انجام شد و بنابراین مذاکرات وین نه برای توافقی جدید بلکه برای اطمینان از بازگشت کامل و تضمین شده آمریکا به تعهدات خودش ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ است.
وی ادامه داد: متاسفانه آنچه در سیاست های دولت فعلی آمریکا می بینیم ادامه روند و رویکرد دولت ترامپ در اعمال تحریم های غیرقانونی می باشد.
امیرعبداللهیان در ادامه با تکیه بر اینکه دولت ایران وظیفه ای قطعی در اجرای بی کم و کاست مصوبه مجلس دارد، بهانه های مختلف اروپا برای عمل نکردن به تعهدات خویش را غیر قابل قبول خواند و اضافه کرد، طرف مقابل باید با انعطاف لازم و درک شرایط جدید ناشی از شروع کار دولت سیزدهم به وین بیاید.
وزیر امور خارجه ضمن اشاره به اینکه سیاست قطعی دولت جدید گره نزدن اقتصاد داخلی به برجام است، آمادگی تهران برای طراحی روابط مستقل از برجام را اعلام نمود.
وی تصریح کرد که روابط اقتصادی و تجاری دو کشور ایران و آلمان به هیچ وجه راضی کننده نیست و ضروریست برای بهبود این وضعیت چاره اندیشی شود.
وزیر خارجه آلمان هم در این دیدار اظهار داشت که آلمان متعهد به برجام بوده و تمام تلاشهای خویش را برای حفظ و احیای آن انجام می دهد.
وزیر خارجه آلمان ضمن استقبال از توافق ایران و آژانس و سفر گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران، بر لزوم تلاش همه طرف ها برای موفقیت مذاکرات وین تصریح کرد.
هایکو ماس ضمن اشاره به اینکه اراده برلین بر ارتقاء همه جانبه روابط است، وضعیت کمتر از انتظار روابط تجاری و اقتصادی فعلی دو کشور را ناشی از شرایطی دانست که بعضی از آنها در اختیار دو کشور نبوده است.
دو طرف همینطور در مورد موضوعات منطقه ای و بین المللی بخصوص افغانستان به تبادل نظر پرداختند و بر تشکیل دولت فراگیر در افغانستان تاکید نمودند.1400/07/01
11:47:47
5.0 / 5
1580
تگهای خبر: انرژی , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز