پتروشیمی ای كه افتتاح شد، اما فعال نه

یک میلیارد دلار سرمایه و سود معطل اکسیژن!

یک میلیارد دلار سرمایه و سود معطل اکسیژن! خبرگزاری نفت و گاز: با گذشت بیش از چهار ماه از افتتاح یک مجتمع پتروشیمی، این مجموعه به سبب عدم تامین اکسیژن ازطریق یک مجتمع دیگر، هنوز به تولید نرسیده است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، درحالی که بیش از چهار ماه از افتتاح پتروشیمی سبلان می گذرد، تولید در این واحد پتروشیمی محقق نشده؛ موضوعی که از دست رفتن ارزآوری ماهانه ۳۴ میلیون دلار را به همراه داشته است. گفته می شود که ۵۱ درصد از سهام این شرکت متعلق به هلدینگ پتروفرهنگ، بزرگترین هلدینگ موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان است.
اردیبهشت سال جاری و در روزهای آخر دولت دوازدهم پتروشیمی سبلان توسط رییس جمهوری وقت و مسئولان صنعت نفت و پتروشیمی کشور راه اندازی شد. در این مراسم مرضیه شاهدایی - مدیرعامل هلدینگ پتروفرهنگ - کل سرمایه گذاری برای اجرای متانول سبلان را ۴۰۶ میلیون دلار دانست و بیان کرد: ارزش محصولات این طرح پتروشیمی سالانه ۴۱۲ میلیون دلار است.
بنا بر اعلام رسمی برای ساخت پتروشیمی سبلان ۴۰۶ میلیون دلار سرمایه گذاری شده که شامل ۳۱۶ میلیون دلار سرمایه گذاری ارزی و ۱۰ هزار و ۷۳۲ میلیاردریال سرمایه گذاری ریالی است. تا روز افتتاح همه چیز به ظاهر خوب پیش رفت. اما حدودا هیچکس از یک حلقه مفقوده مهم چیزی نمی گوید. هیچ خبری از نبود اکسیژن نیست، اما اولین نشانه های بروز مشکل در روزهای آخر اردیبهشت پدیدار شد.
از ما اکسیژن نگیرید، خودمان لازم داریم!
دقیقا در روز افتتاح پتروشیمی سبلان، سپهدار انصاری نیک - مدیرعامل پتروشیمی مرجان - خواهان عدم اجرای کاهش بیش از ۱۰ درصدی تولید در این واحد پتروشیمی برای رفع نیاز مجتمع سبلان شد و در این خصوص از شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شرکت دماوند درخواست نمود که با در پیش گرفتن مدیریت جهادی و تلاش شبانه روزی زمینه تولید گاز اکسیژن در پتروشیمی دماوند برای رفع نیاز شرکت سبلان فراهم گردد تا این شرکت در کوتاهترین زمان ممکن به ظرفیت اسمی خود برگردد.
وی توضیح داد: در وضعیت فعلی شرکت پتروشیمی سبلان در مرحله راه اندازی است، در حالی که اکسیژنی برای ادامه تولید در این شرکت وجود ندارد. بنابر درخواستی که شرکت ملی صنایع پتروشیمی از ما داشت توافق شد که ما ۱۰ درصد کاهش ظرفیت بدهیم که البته ما در امتداد منافع ملی و پشتیبانی و مانع زدائی از تولید همکاری کردیم. اما باتوجه به تعهدی که به بازپرداخت وام سرمایه گذاری خارجی داریم تمایل داشتیم که در ظرفیت کامل کار نماییم و تعهدات ارزی مان را هر چه سریعتر به پایان برسانیم و پس من از همین جا از مسئولین به ویژه شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شرکت پتروشیمی دماوند استدعا دارم که با در پیش گرفتن مدیریت جهادی و تلاش شبانه روزی زمینه تولید گاز اکسیژن را در پتروشیمی دماوند برای رفع نیاز شرکت سبلان فراهم آورند تا ما بتوانیم در کوتاهترین زمان ممکن به ظرفیت اسمی خودمان برگردیم.
به عبارت ساده تر همان زمان مشخص بود که اکسیژن طبق برنامه تامین نخواهد شد و ظاهرا توافقاتی صورت گرفته بود تا با کاهش قسمتی از ظرفیت پتروشیمی مرجان، سبلان فعلا در مدار تولید بماند و البته خبری از پتروشیمی دماوند نبود.
سرمایه ای رها شده روی زمین
با این تفاسیر این سوال وجود دارد که چطور مجموعه ای بدون در نظر گرفتن نیازهای اولیه افتتاح رسمی شده و حدود ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری نادیده گرفته شود، بطوریکه یک شرکت پتروشیمی آماده بهره برداری فقط به سبب مشکل اکسیژن عملا امکان تولید نداشته باشد؟ پاسخ این سوال توسط ایسنا از مسئولان وزارت نفت و صنعت پتروشیمی کشور درحال پیگیری است و در صورت به نتیجه رسیدن منتشر خواهد شد.
منبع:

1400/07/03
18:09:52
5.0 / 5
234
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز