واشنگتن پست در گزارشی مطرح كرد

ایران عجله ای برای از سرگیری مذاکرات وین ندارد

ایران عجله ای برای از سرگیری مذاکرات وین ندارد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز یک روزنامه آمریکایی با مرور مواضع اخیر ایران و قدرت های جهانی عضو توافق هسته ای درباره از سرگیری مذاکرات احیای این توافق در وین، بیان کرد که سرنوشت این مذاکرات هنوز معلوم نیست و دولت جدید ایران عجله ای برای از سرگیری این مذاکرات ندارد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، روزنامه واشنگتن پست در گزارشی درباره مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین نوشت: سه ماه بعد از آخرین نشست برای مذاکره پیرامون احیای توافق هسته ای میان ایران و قدرت های جهانی، هنوز معلوم نیست که آیا این مذاکرات از سر گرفته خواهد شد یا نه و از سرگیری آن چه زمانی خواهد بود یا اینکه چه کسی نماینده دولت جدید ایران در این مذاکرات خواهد بود.
واشنگتن پست می افزاید: در آغاز، ایران به بالا بردن مقدار و کیفیت غنی سازی اورانیومش ادامه داد که برخی کارشناسان را به این نتیجه رساند حالا ایران نسبت به ارزیابی علنی دو-سه ماه گذشته دولت بایدن، به در اختیار داشتن مواد شکافت پذیر کافی برای ساختن یک بمب اتمی نزدیک تر شده است. در عین حال، ایران چندین بار با آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره بازرسی فعالیتهای هسته ای اش که در سال ۲۰۱۵ تحت توافق هسته ای بر سر آن توافق شده بود، مناقشاتی داشته است.
این روزنامه در ادامه می نویسد: دولت آمریکا از سوی خود پیوسته اخطار داده است که فرصت مذاکرات رو به اتمام است، بدون اینکه بگوید چقدر زمان باقی است یا اگر این فرصت به پایان برسد، چه خواهد نمود. یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا در اینباره گفت، « ما یک جدول زمان بندی نداریم. موضعمان این است که ما آماده بازگشت به میز مذاکرات هستیم، باآنکه زمانی می رسد که این امکان دیگر وجود نخواهد داشت، چون توسعه های هسته ای آنها غیرقابل بازگشت خواهد بود و واقعا بازگشت به توافقی که در ابتدا درباره آن مذاکره شده بود، میسر نخواهد بود».
طبق گمانه زنی این روزنامه آمریکایی، « امکان دارد طی این هفته که دولت ایران می گوید حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه جدید آن برنامه دارد در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل دیدارهایی دوجانبه با همتایان انگلیسی، آلمانی و فرانسوی اش داشته باشد، پاسخ هایی برای سوالات موجود در اینباره وجود داشته باشد. سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم روز سه شنبه در نیویورک در جمع خبرنگاران اظهار داشت که مذاکرات وین «ظرف چند هفته» از سر گرفته خواهد شد».
در ادامه این گزارش آمده است: سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران در سخنرانی اش در مجمع عمومی سازمان ملل اظهار داشت که ایران «مذاکراتی را مفید می داند که نتیجه نهایی آن لغو تمامی تحریم های ظالمانه باشد» اما به این مورد که مذاکرات وین چه زمانی از سر گرفته خواهد شد، اشاره ای نکرد. او بیشتر سخنرانی نسبتا کوتاهش را به انتقاد از آمریکا و سیاست های تحریمی آن اختصاص داد و بر این نکته که بارها از جانب ایران تکرار شده است، تصریح کرد که تسلیحات هسته ای «هیچ جایگاهی در دکترین دفاعی ما ندارد» و طبق فتوای آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری ایران، «حرام» هستند.
گزارش واشنگتن پست همینطور مطرح می کند: وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که آنتونی بلینکن وزیر خارجه این کشور هیچ برنامه ای برای دیدار با امیرعبداللهیان در سازمان ملل ندارد. ایران هیچ روابط دیپلماتیکی با آمریکا ندارد و از مذاکره مستقیم با آن در مذاکرات وین خودداری کرده و از نمایندگان انگلیس، فرانسه و آلمان بعنوان میانجی بهره برده است. رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و سرپرست هیئت آمریکایی در مذاکرات وین به تازگی در ماه جاری به مسکو و پاریس سفر کرد تا تصدیق کند که تمامی امضا کنندگان توافق به اتفاق، خواهان احیای توافق طبق مفاد اولیه آن هستند. همینطور به قول مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا که نظراتش در اینباره پیشتر عنوان شد، «اگر آن ها[ایران] بزودی به میز مذاکرات بازنگردند، یا اگر بازگردند و موضعی ناسازگار با مفاد آن اتخاذ کنند، نتیجه معلوم خواهد بود؛ آنها می خواهند برنامه هسته ای شان را ادامه دهند».
واشنگتن پست همینطور نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته ای خارج شد که در آن، ایران توافق کرده بود در ازای لغو تحریم های اقتصادی بین المللی و تحریم های اعمال شده از جانب آمریکا، فعالیتهای هسته ای اش را محدود کرده و نظارت بین المللی بر برنامه هسته ای آنرا قبول کند. یک سال بعد از آن که ترامپ تحریم های تنبیهی جدیدی بر ایران اعمال کرد، ایران برنامه غنی سازی اورانیوم در سطح بالا را از سر گرفت. تهران گفته است فعالیت هایش اهداف تحقیقاتی دارند و هیچ گونه قصدی برای تولید تسلیحات هسته ای ندارد. جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا در کارزارهای انتخاباتی اش وعده بازگشت به توافق هسته ای را داده بود اما مذاکرات که در آوریل شروع شدند، از جانب ایران در ژوئن و به دنبال انتخابات ریاست جمهوری آن به تعلیق درآمدند. دولت رئیسی گفته است که به دنبال احیا توافق خواهد بود اما نسبت به دولت قبلی، فوریت کمتری در این حوزه نشان داده است.
واشنگتن پست آورده است: یک نشانه دال بر اینکه دولت ایران عجله ای در این حوزه ندارد، این است که کسان دیگری را جایگزین مذاکره کنندگان وین کرده است. علی باقری جایگزین عباس عراقچی شده است که برای مدتی طولانی سرپرستی تیم مذاکره کننده ایران در وین را بر عهده داشته است. اما هنوز معلوم نیست که دولت جدید مقرر است مذاکرات را بر عهده وزارت امور خارجه بگذارد یا مسئولیت آنرا به شورایعالی امنیت ملی بسپارد که بیشتر تحت نظارت رهبری ایران قرار دارد.
این روزنامه در ادامه مطرح می کند: مقامات آمریکایی و اروپایی نگران این هستند که ایران از آن چه در شش دور اول این مذاکرات به دست آمده است، عدول کند. مذاکره کنندگان بر این باور بوده اند که در زمینه فهرست تحریم هایی که لغو خواهند شد و توالی احتمالی اقداماتی که هر یک از سوی ها برای بازگشت به پایبندی باید انجام دهند، به توافقی مقدماتی رسیده اند.
واشنگتن پست می نویسد: رئیسی چیز زیادی درباره مذاکرات نگفته است، جز اینکه ایران می خواهد به میز مذاکرات بازگردد، در عین حال که تاکید هم داشته است کشورش تسلیم «فشار» غرب نخواهد شد و خواستار لغو تحریم هاست. ایران در عین حال که در زمینه از سرگیری مذاکرات روی خوشی نشان نمی دهد، تلاش داشته است افق های اقتصادی و امنیتی اش را به سمت شرق و منطقه ی خودش گسترش دهد. علاوه بر این، کوشیده است متحدان قدیمی اش را همچون حزب الله لبنان قوی تر کند که به تازگی برای آن محموله های مازوت هم فرستاده بود. این در شرایطی است که تلاش دارد روابطش با کشورهای عربی و دیگر ملل آسیایی را تقویت کرده یا بهبود ببخشد. این استراتژی نتیجه مستقیم ناامید شدن ایران از توافق هسته ای و مضیقه اقتصادی حاصل از اعمال باردیگر تحریم ها بوده است.
منبع:

1400/07/05
15:11:47
5.0 / 5
251
تگهای خبر: ارزیابی , انرژی , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز