بیگی نژاد:

مردم باید بدانند برمبنای کدام الگو دو برابر بیشتر برق مصرف کرده اند

مردم باید بدانند برمبنای کدام الگو دو برابر بیشتر برق مصرف کرده اند به گزارش خبرگزاری نفت و گاز یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: باید تعریف الگوی مصرف در هر منطقه شفاف شود و مردم بدانند برمبنای کدام الگو دو برابر بیشتر مصرف برق داشته اند.


هادی بیگی نژاد در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اظهارات سخنگوی صنعت برق در خصوص مصرف بیش از ۸۵ درصد مشترکین دو برابر الگوی مصرف، بیان کرد: دولت در سال قبل به دنبال افزایش قیمت برق بود و موضوع بدین ترتیب عنوان شد که مشترکان کم مصرف برقشان رایگان شود و مشترکان پرمصرف قیمت برقشان افزایش یابد.
ایشان سپس اظهار نمود: حال امروز که علت افزایش قیمت قبوض مردم مصرف بیش از ۸۵ درصد مشترکان دو برابر الگوی مصرف مطرح گردیده است در ابتدا باید روشن گردد که تعریف این الگوی مصرف چیست. مردم باید بدانند برمبنای کدام الگو دو برابر بیشتر مصرف برق داشته اند. باید برای هر منطقه ای الگوی مصرف تعریف شود تا هر خانه بداند که برمبنای چه الگویی پول برق برای آن محاسبه می شود.
نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: نکته بعدی بحث فراهم کردن زیرساخت های لازم برای بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها می باشد. باید تلفات انرژی را در ساختمان ها به حداقل برسانیم. بعنوان مثال برای دولت به صرفه تر است که کولرهای گازی کم مصرف را بصورت رایگان در ساختمان ها استفاده نماید تا این که بخواهد هزینه ساخت نیروگاه جدید برق را بمنظور تامین مصارف خانگی بپردازد.
ایشان سپس اشاره کرد: این افزایش قیمت یکباره منجر به نارضایتی مردم شده است و اساسا باید دراین زمینه شفاف سازی صورت بگیرد. ما به دنبال اجرای برنامه ای هستیم که در آن هم الگوسازی مناسب مصرف و هم زمینه نقش آفرینی مردم بمنظور کاهش مصرف دیده شده است و ظرف دو ماه آتی با همکاری وزارت نیرو و صدا و سیما این برنامه دنبال خواهد شد.
وی ادامه داد: ما امروز به مردم فقط می گوییم مصرف خودرا کاهش دهید. بطورمثال از ۲۰۰ کیلو وات ساعت به ۱۸۰ کیلووات ساعت برسانید اما زمینه و راه حل آنرا مشخص نمی نماییم. هر شهروند باید نسبن به نقش خود در کاهش مصرف انرژی با فراهم کردن بستر لازم آشنا شود. ما این مساله را دنبال خواهیم کرد.
منبع:

1400/07/07
22:40:48
5.0 / 5
128
تگهای خبر: انرژی , برق , رایگان , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز