چند نکته مهم درباره قبوض برق تابستان 1400

چند نکته مهم درباره قبوض برق تابستان 1400 با عنایت به آمار شرکت توانیر تعداد کل قبوض صادر شده برای مشترکان خانگی حدود ۲۲ میلیون بوده که با رعایت الگوی مصرف توسط برخی مشترکان، بیشتر از ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار مشترک از آبان سال قبل تابحال مشمول تخفیف صد در صدی شده اند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، حدود ۸۲ درصد (۲۵ میلیون مشترک) کمتر از الگوی تعیین شده (در مناطق معتدل ۳۰۰ کیلووات ساعت) مصرف برق داشته اند. برای این گروه از مشترکان فقط ۷ درصد افزایش سالانه بر مبنای مصوبه دولت اعمال شده که قبض برق عمده این مشترکان رقم بسیار پایینی است، چون از یارانه کامل انرژی برخوردار شده اند.
حدود ۱۵ درصد مشترکان، درخلال الگوی تعیین شده تا دو برابر الگو (بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ کیلووات) مصرف داشته اند که این دسته از مشترکان علاوه بر افزایش سالانه ۷ درصد تعرفه، مشمول ۱۶ درصد افزایش به علت مصرف بالاتر از الگو شده اند و در مجموع ۲۳ درصد افزایش تعرفه در قبض آنها اعمال شده است.
اما با بررسی قبض های صادر شده سال جاری در شرکت توانیر مشخص شده که رقم های بالای قبض برق در کمتر از ۳ درصد مشترکان بسیار پرمصرف دیده می شود که در اصطلاح به آنها مشترکان بدمصرف گفته می شود. تعرفه برق این گروه بدون یارانه انرژی و با تعرفه خرید تضمینی تجدیدپذیرها محاسبه می شود و بنابراین رقم های قابل ملاحظه ای است. مشترکان بد مصرف که معادل ۸۵۰ هزار مشترک هستند بیشتر از دو برابر الگوی تعیین شده مصرف داشته اند و طبق مصوبه مجلس یارانه انرژی آنها حذف می شود.
بر اساس اطلاعاتی که وزارت نیرو در اختیار ایسنا قرار داده است، ایران به علت عرضه یارانه به سوخت نیروگاه ها و همینطور تعرفه فروش برق به مردم ارزان ترین تعرفه برق در دنیا را دارد، اما مطابق قانون هدفمندی یارانه مصوب مجلس، این یارانه باید به مصرف کنندگان کم مصرف تعلق بگیرد و مشترکی که به هر علتی (از جمله استفاده از دستگاههای سرمایشی متعدد) بخواهد بالاتر از الگو، برق مصرف کند، باید قیمت تمام شده آنرا بپردازد.
بهای برق مشترکان پرمصرف بر مبنای قانون بودجه به صورت غیر یارانه ای و بر مبنای الگوی افزایش پلکانی تعیین می شود و ازاین رو فقط برای میزان مازاد از دو برابر الگوی مصرف بر مبنای نرخ غیر یارانه ای برق محاسبه می شود.
این گروه از مشترکان با اعمال روش های مدیریت مصرف به سهولت می توانند مصرف برق خویش را به سطح الگوی مصرف کاهش داده تا نه تنها شامل افزایش قیمت برق نشوند بلکه از کاهش قابل توجهی در صورتحساب برق خود بهره مند شوند.
منبع:

1400/07/15
14:14:47
5.0 / 5
58
تگهای خبر: انرژی , برق , خرید , سوخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز