ایران چگونه می تواند به حل بحران انرژی در اروپا کمک کند؟

ایران چگونه می تواند به حل بحران انرژی در اروپا کمک کند؟ یک کارشناس ارشد حوزه انرژی اظهار داشت: در صورت رفع تحریم ها ایران می تواند در حل بحران انرژی اروپا تأثیر گذار باشد و بی گمان این مورد یک بازی برد برد برای ایران و اروپا است.


مرتضی بهروزی فر در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به نقش ایران برای حل مشکل انرژی اروپا، اظهار نمود: اگر تحریم ها برداشته شود، ایران می تواند به سرعت و کمتر از شش ماه ۱.۵ میلیون بشکه در روز افزایش صادرات نفت داشته باشد که می تواند در بازار اوپا تأثیر گذار باشد، اما در مورد گاز مسئله کمی متفاوت تر است و احتیاج به یک برنامه دراز مدت دارد.
وی افزود: اگر تحریم ها برداشته شود و اروپا هم در صنعت گاز ایران سرمایه گذاری کند و برای انتقال آن چه به صورت خط لوله یا ال ان جی مشارکت داشته باشد میتوان شاهد اتفاقات مثبتی برای اروپا و ایران طی دو تا سه سال آینده بود؛ چونکه در آن صورت هم ایران می تواند یک بازار مطمئن داشته باشد و هم اروپا انحصار روسیه را می شکند.
این کارشناس ارشد حوزه انرژی با تکیه بر این که این کار چندان ساده نخواهد بود و مشکلاتی را به دنبال خواهد داشت، اظهار داشت: بطور قطع روسیه در این حوزه کارشکنی خواهد نمود. تا کنون هم این کشور تمام تلاش خویش را برای توقف توسعه صنعت گاز ایران کرده است و تمام پازل ها را بر این اساس چیده که ایران نتواند وارد بازار گاز اروپا شود.
بهروزی فر افزود: با این وجود اگر اروپا بخواهد و ایران هم تمایل به انجام این کار داشته باشد امکان ایجاد این تعامل وجود دارد. ایران می تواند بازار بزرگی بدست آورد و برای اروپا هم این تعامل شکسته شدن انحصار روسیه را به دنبال خواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه در حوزه نفت سرعت انجام این کار بیشتر است و ایران می تواند تأثیر بیشتری را در بازار های جهانی داشته باشد، اظهار داشت: اگر بخواهیم گاز را از راه کشتی منتقل نماییم باید آنرا به ال ان جی تبدیل نماییم که این کار به شرط رفع تحریم ها و ورود شرکتهای بزرگ به ایران برای سرمایه گذاری و توسعه تکنولوژی امکان پذیر است اما خودمان به تنهایی قادر به انجام آن نیستیم.
چندی قبل جواد اوجی، وزیر نفت اعلام نمود: ایران آماده است در کوتاه ترین زمان ممکن به رفع بحران انرژی در جهان کمک نماید و سفارش من به تصمیم گیرندگان آمریکایی و اروپایی این است که از شرایط کنونی به وجودآمده درس عبرت بگیرند و جهت کمک به فروکش کردن این بحران تحریم های ایران را لغو کنند. مردم اروپا و آمریکا امروز در شرایطی با این مشکلات دست و پنجه نرم می کنند که دولت های متبوع آنها سال هاست صادرات نفت خام ما را بعنوان یکی از کشورهای بزرگ صادرکننده نفت به صورت غیرقانونی و ظالمانه تحریم کرده اند. شواهد موجود به خوبی اثبات می کند که هزینه های این سیاست یکجانبه و فرامنطقه ای تنها مختص ایران نیست و شهروندان دیگر کشورهای جهان هم باید هزینه های گزاف این بی خردی را پرداخت کنند؛ هزینه هایی که باور داریم در آینده در صورت پافشاری غیرمنطقی بر تحریم صادرات نفت ایران می تواند ابعاد بسیار گسترده ای به دنبال داشته باشد.
وی با تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران بارها با حسن نیت آمادگی خویش را برای افزایش تولید نفت و تثبیت بازار اعلام نموده و در شرایط کنونی هم آماده است درکوتاه ترین زمان ممکن بحران انرژی ایجادشده در دنیا را حل و این کمبود را جبران کند، اظهار داشت: سفارش من به تصمیم گیرندگان این کشورها این است که از شرایط کنونی درس عبرت بگیرند و جهت کمک به فروکش کردن این بحران تحریم های ایران را لغو کنند تا همه مردم از انرژی ارزان و قابل دسترس در کل مناطق بهره مند شوند.1400/07/15
21:10:12
5.0 / 5
74
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز