افشای دلیلهای بی میلی اوپک پلاس به افزایش بیشتر تولید نفت

افشای دلیلهای بی میلی اوپک پلاس به افزایش بیشتر تولید نفت منابع آگاه می گویند تصمیم روز دوشنبه اوپک پلاس برای ادامه افزایش تدریجی تولید با وجود صعود کم سابقه قیمت ها به بالاترین رکورد چند ساله، تحت تاثیر نگرانی نسبت به ضعیف شدن تقاضا و قیمت ها گرفته شد.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، سه منبع مطلع در اوپک پلاس به رویترز گفتند: دلیل مهم دیگر پول بود. بعد از اینکه تولیدکنندگان نفت اوپک پلاس از کاهش درآمد خود در اوج بحران پاندمی و ریزش قیمت ها در سال ۲۰۲۰ لطمه دیدند، حالا با افزایش درآمد خود روبرو شده اند.

اوپک پلاس بدنبال وضع قرنطینه ها در سراسر جهان برای مقابله با شیوع ویروس کرونا و فلج شدن تقاضا برای نفت و ریزش قیمت ها، در آوریل سال ۲۰۲۰ محدودیت عرضه به میزان حدود ۱۰ میلیون بشکه در روز معادل ۱۰ درصد از تولید جهانی را تصویب کرد.

یک نماینده اوپک پلاس درباره سطح فعلی قیمت نفت اظهار داشت: همه خوشحال هستند.

اوپک پلاس امسال با درخواست مصرف کنندگان بزرگی نظیر آمریکا و هند برای عرضه بیشتر تولید نفت روبه رو شده است.

منابع آگاه در آستانه نشست روز دوشنبه وزیران اوپک پلاس اظهار کرده بودند که این گروه درحال بررسی افزایش بیشتر تولید به میزان ۸۰۰ هزار بشکه در روز معادل یک درصد از تولید جهانی بود اما بامداد روز دوشنبه سیگنال ها از طرف منابع آگاه اوپک پلاس قبل از نشست آنلاین وزیران این گروه در همان روز تغییر نمود. محتمل ترین نتیجه ادامه توافق فعلی برای افزایش ماهانه تولید به میزان ۴۰۰ هزار بشکه در روز اعلام گردید.

یک منبع مطلع در اوپک پلاس با توضیح درباره دلیلهای عدم افزایش بیشتر تولید اظهار داشت: برمبنای درس های گذشته اوپک محتاط تر شده است برای اینکه هرگونه تصمیم شتابزده ممکنست به افت شدید قیمت های نفت منجر شود. بدین سبب فشار سیاسی آمریکا و کشورهای دیگر در تغییر این راهبرد موثر نبود.

اوپک پلاس نگران چشم اندازه معکوس شدن سریع روند افزایش قیمت ها بود. این اتفاق در سال ۲۰۱۸ روی داد و نفت برنت از بالای ۸۵ دلار در اکتبر به پایین ۵۰ دلار تا آخر سال سقوط کرد.

این منبع مطلع اظهار داشت: بازار نفت همچنان شکننده است و هیچ تضمینی برای قیمت های با ثبات وجود ندارد.

یک منبع مطلع دیگر اظهار داشت: قبل از این نشست روز دوشنبه این گروه با فشار برای افزایش سریع تر تولید روبه رو بود اما ما از موج چهارم شیوع ویروس کرونا واهمه داریم و هیچ کس نمی خواهد حرکت بزرگی انجام دهد. این نگرانی از طرف برخی از اعضای گروه ابراز شد که افزایش بیشتر تولید ممکنست توازن بازار نفت را در سال آینده بر هم زند. اوپک پلاس هم اکنون مازاد عرضه نفت در سال ۲۰۲۲ و ریسک رشد ذخایر به بالای میانگین پنج ساله در نیمه دوم سال را پیش بینی کرده است.

قیمت نفت روز دوشنبه بعد از تصویب افزایش تولید ۴۰۰ هزار بشکه در روز در نوامبر در نشست اوپک پلاس، به بالای ۸۱ دلار در هر بشکه صعود کرد و حتی بعد از این تصمیم افزایش بیشتری پیدا کرد و روز چهارشنبه به حدود ۸۴ دلار رسید.

درآمد بیشتر اعضای اوپک پلاس به کاهش مشکلات ناشی از ریزش قیمت ها در سال قبل کمک خواهدنمود. بر اساس گزارش بولتن آماری سالانه اوپک، درآمد صادرات نفت این گروه در سال ۲۰۲۰ به ۳۲۱ میلیارد دلار رسید که ۴۳ درصد نسبت به سال ۲۰۱۹ کاهش داشت.

طبق گزارش رویترز، احسان عبدالجبار، وزیر نفت عراق، در این زمینه در کنفرانس انرژی اینتلیجنس به مزاح پرداخت و اظهار داشت: برای ما عراقی ها که ۴۰ میلیون نفر جمعیت داریم و برای ۸۵ درصد از درآمد خود به نفت وابسته هستیم، امیدواریم که نفت به ۱۲۰ دلار برسد. با این وجود وی اظهار داشت: قیمت منصفانه برای مصرف کنندگان و تولیدکنندگان بین ۷۵ تا ۸۰ دلار است.
1400/07/16
13:57:34
5.0 / 5
85
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز