افزایش قیمت صادرات گاز روسیه به اروپا و ترکیه

افزایش قیمت صادرات گاز روسیه به اروپا و ترکیه شرکت گازپروم روسیه دستورالعمل قیمت ۲۰۲۱ برای صادرات گاز طبیعی را افزایش داد.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، این غول گاز روسی که بزرگترین تأمین کننده گاز اروپاست، تصریح کرد تقویت ذخایر داخلی گاز، اولویت اصلی این شرکت است. تنها بعد از اینکه تاسیسات ذخیره سازی گاز روسیه تا آخر اکتبر پر شد، در آن زمان گازپروم به بررسی افزایش صادرات به اروپا می پردازد.

ایلدار داولتشین، مدیر تحقیقات روسی شرکت "وود اند کو" در یادداشتی اعلام نمود گازپروم راهنمای قیمت گاز به اروپا و ترکیه را به محدوده ۲۹۵ تا ۳۳۰ دلار به ازای هر هزار متر مکعب افزایش داده است. میچ جنینگ، تحلیلگر ارشد شرکت "سووا کپیتال" در مسکو هم به همین محدوده قیمت اشاره نمود. دورنمای تغییریافته میانگین قیمتهای گازپروم در منطقه خبر خوبی برای سرمایه گذاران این شرکت است چونکه از در پیش بودن سود نقدی بالاتر خبر می دهد.

هر دو شرکت "وود اند کو" و "سووا کپیتال" اعلام نمودند شرکت گازپروم همچنان برآورد محافظه کارانه ای را برای تأمین گاز برای اروپا و ترکیه برای کل سال حفظ نموده و میزان عرضه را ۱۸۳ میلیارد متر مکعب پیشبینی می کند.

بحران انرژی به علت کمبود عرضه که ناشی از بهبود سریع تقاضا بوده، اروپا را فرا گرفته است و با افزایش هزینه های کسب و کار و صورت حسابهای خانوار و بالا بردن فشارهای تورمی، روند احیای اقتصادی این منطقه را به مخاطره انداخته است. در نتیجه احتیاط گازپروم درباره حجم تأمین گاز این منطقه امکان دارد برخی از تریدرها و سیاست گذاران را که امیدوار بودند عرضه به شکل فوری افزایش پیدا کند، مأیوس کند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز چهارشنبه اعلام نموده بود صادرات این کشور به اروپا در سال ۲۰۲۱ می تواند به رکورد بالایی صعود کند اما به حجم دقیق صادرات یا زمان آغاز افزایش صادرات اشاره ای نکرد.

ارائه دورنمای عرضه محتاطانه از جانب گازپروم غیرمعمول نیست چونکه فروش این شرکت تا حد زیادی به وضعیت آب و هوا در روسیه و خارج از این کشور بستگی دارد. با این وجود این شرکت در ایام اخیر تاکید کرده که به تمامی تعهدات قراردادی خود عمل می کند و می خواهد هر زمان که امکان پذیر باشد، صادراتش را افزایش دهد.

این تحلیل گران اعلام کردند که گازپروم قراردادهای بلندمدت تر و قیمتهای آتی را ابزاری می داند که کمک خواهد نمود اروپا تأثیر نوسانات شدید را خنثی کند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، جهش قیمتهای گاز در اروپا از سود نقدی بسیار بالا برای گازپروم خبر می دهد. شرکت بی سی اس اوایل سال جاری پیشبینی کرده بود پرداخت سود نقدی گازپروم به سهامداران در سال ۲۰۲۱ امکان دارد از ۴۰ روبل (۵۶ سنت) به ازای هر سهم فراتر برود که بیشتر از دو برابر رکورد قبلی سود نقدی در سال ۲۰۱۸ است.

در خبر دیگری که از جانب رویترز انتشار یافت، گازپروم اعلام نمود با وجود آتشسوزی که فعالیت های تاسیسات آمور در خاور دور روسیه را متوقف کرد، صادرات گاز به چین از راه خط لوله ادامه پیدا خواهد نمود.

این کارخانه که در ژوئن جهت کمک به صادرات گاز به چین از راه خط لوله "قدرت سیبری" راه اندازی گردید، نقش مهمی در صادرات گاز روسیه به چین ایفا می کند و برای پالایش ۴۲ میلیارد متر مکعب گاز در سال طراحی شده است.

گازپروم در اطلاعیه ای اعلام نمود صادرات گاز به چین از راه خط لوله "قدرت سیبری" مطابق با برنامه روزانه ادامه پیدا کرده است.

یک آتشسوزی دیگر در تاسیسات گازپروم در شمال روسیه در اوت سبب کاهش تولید میعانات گازی و کاهش صادرات گاز به اروپا شده بود.

منبع:

1400/07/17
19:59:48
5.0 / 5
65
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز